Zdraví

13 cvičení, díky kterým se z vás stane kreativní génius

03.01 2022|Osobní rozvoj
13 cvičení, díky kterým se z vás stane kreativní génius

Je čas, abyste zbořili mýtus o tom, že talent a tvořivost jsou dány Bohem jenom pár vyvoleným. Schopnost být kreativní je totiž v každém z nás. Potvrzuje to i známý spisovatel Malcolm Gladwell ve své knize Odlehlé hodnoty.

Nikdy není pozdě začít

Nezapomeňte ovšem, že i ti největší umělci si vykoupili svůj „talent“ mnoha hodinami dřiny denně po dobu desítek let. Výzkumy z oblasti neurověd, konkrétně z oboru zvaný neuroplasticita, se pyšní stále novými a novými výzkumy, které ukazují, jak moc je mozek ve své schopnosti učit se a získávat různé vlastnosti, flexibilní. Stále více a více lidí je schopno provádět ve svém mozku pomocí odborné přípravy úžasné změny. To by mělo být povzbuzení pro všechny, co by si rádi vypěstovali trochu kreativity. Neváhejte a dejte se do toho. Nikdy není pozdě začít.

1. Nakreslete něco

Nikdo od vás očekává, že budete příští Picasso. A váš první pokus může být klidně obyčejný panáček nebo zvířátko. Je prokázáno, že kreslení má významné účinky na aktivaci vaší pravé mozkové hemisféry.

2. Origami

Nádherné japonské umění origami je asi tak kreativní, jak kreativita jen může být. Vezměte kus papíru a proměnit jej v něco velkolepého. Díky internetu už se nemůžete vymlouvat na nedostatek zdrojů inspirace.

3. Změňte žánr

Přečtěte si něco úplně mimo váš typický žánr a styl. Najděte autora, kterého jste nikdy předtím nečetli a na jehož styl nejste vůbec zvyklí. Pokud obvykle čtete romantické romány, zkuste si přečíst nějakou vzdělávací knihu. Přechod na vaši druhou „literární stranu“ vám umožní rozšířit vaše myšlení a psát více kreativními způsoby.

4. Rozšiřte svou zásobu přídavných jmen

Podívejte se z okna. Co vidíte? Rychle to popište deseti různými způsoby! Strom? Zelený, svěží, vysoký, hrubý, překrásný, kymácející se a tak dále.

5. Mluvte dvěma nebo třemi jazyky

Skvělý způsob, jak přinutit tvůrčí část vašeho mozku, aby začala tvořit nové neuronové vazby, je učení se nového jazyku. Začněte klidně pomalu. Učte se každý den jednu novou frázi a pak postupujte pěkně kupředu.

6. Poohlédněte se po nových životních možnostech

Mějte se vždy na pozoru, zda se někde neobjeví nějaké nové nepoznané možnosti. Pokud se vám poštěstí zkusit něco nového, zkuste to!

7. Naučte se hrát na hudební nástroj

Účinky hudby na mozek jsou obrovské. Díky nekonečným online zdrojům si můžete najít noty k nejrůznějším skladbám, od těch nejmodernějších až po klasiku. Zkuste to na piano, na kytaru nebo bicí.

8. Cestujte

Poznávání jiné kultury, krajiny, jídla i lidí přináší úžasné zážitky samo o sobě. To je jistě skvělá příležitost pro kreativní mysl. Nemusíte cestovat až na druhou stranu světa. Stačí jakákoliv změna prostředí. Někdy byste se divili, kolik zajímavostí se skrývá ve vašem okolí.

10. Zvyšte svou slovní zásobu

Otevřete slovník a náhodně vyberte jakékoliv slovo a pak jej zkuste během dne aktivně používat. Existuje mnoho online slovníků, kde najdete zajímavé slovo na každý den. Větší slovní zásoba vám pomůže být v oblasti psaní i komunikace kreativnější.

11. Malujte

Malba na rozdíl od kresby využívá i kombinací barev, což je pro rozvoj tvůrčí jiskry ideální. Hrajte si s různými kontrasty a pracujte na své kreativitě.

12. Staňte se kuchařem

Vyberte si 4 ingredience z vaší lednice nebo spíže zkuste z nich uvařit něco vlastního. Další možností je vybrat si jednu složku, kterou použijte v co nejvíce možných variacích.

13. Cvičte

Cvičení je pro zdravý mozek naprosto nezbytné. Zkuste tanec, posilování nebo parkur. Cvičení vám pomůže vyčistit mysl.

Mohlo by vás zajímat: 10 faktů o kreativních lidech

Autor: Jad

13 cvičení, díky kterým se z vás stane kreativní génius. Myslíte si, že nejste kreativní? Nenechte se zmást. Kreativita se dá vypěstovat. Zkuste naše cvičení na rozvoj kreativity..
Zdravá výživa

 303 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ