Zdraví

Deník, bullet journal a scrapbook. Podpořte svou duševní pohodu kreativitou

18.03 2021|Osobní rozvoj
Deník, bullet journal a scrapbook. Podpořte svou duševní pohodu kreativitou

Většina z nás měla svůj první deníček už v dětství. Možná ho dokonce máte stále doma, schovaný v šuplíku, chráněný zámkem či převázaný šňůrkou. Psaní deníku však není aktivitou jen pro děti či náctileté. Naopak, poslední dobou vzrůstá popularita této aktivity i mezi dospělými. Stejné oblíbenosti se těší i bullet journaly a scrapbooky, na které se v dnešním článku také zaměříme.

Vybití frustrace, zaznamenání radosti, ohlédnutí se zpátky

Dvacáté první století je determinováno rychlostí. Informační pokrok, technologický pokrok a důraz na budoucnost zapříčinily, že nežijeme přítomným okamžikem. Čas plyne zdánlivě rychleji. Chybí nám schopnost zaznamenávat, co se vlastně teď děje. Jak se cítíme. Co nás trápí a co nám naopak dělá radost.

Psaní deníku je řešením nastalé situace. Můžete do něj zaznamenat průběh vašeho dne; emoce, které vás delší dobu sužují; zážitek, na nějž byste nechtěli zapomenout. A jakmile budete mít pocit, že vám život proklouzává mezi prsty, vezmete si svůj deník a ukotvíte v něm přítomnost.

Zároveň je dobré čas od času pročíst staré zápisky, nebo rovnou schovávat již dopsané deníky. Dozvíte se, jak jste se za danou dobu změnili. Možná v deníku najdete opakující se motiv, který vám pomůže nahlédnout na sebe či vaše okolí z nové perspektivy. Především však psaním ulevíte své mysli.

Světlo svíčky, inkoust a brk

Ze psaní můžete vytvořit svůj vlastní rituál. Kupte si či vyrobte takový deník, do nějž se vám budete svěřovat snadno. Vyhraďte si na psaní dostatek času, přizpůsobte mu své okolí. Pro někoho to může být světlo svíčky a hvězdná obloha, pro jiného první ranní paprsky a čerstvě namletá káva.

Deník navíc neznamenají jen popsané listy papíru. Můžete si do něj vlepovat nálepky, účtenky, lístky z kina, kreslit a vkládat do něj různé propriety. Na stránkách jako je Etsy nebo Flér najdete dokonce sady takzvaných journal kitů. Jste fanoušci Sherlocka Holmese? Vylepšete si svůj deník záložkami a listy v detektivním provedení.

Líbí se vám vintage? Není problém, stačí najít vám vyhovující kit, zaplatit jej a buď počkat, než objednávka dojde. V některých případech si obsah můžete vytisknout sami doma a dále jej upravit podle libosti. Důležité je, aby vás psaní bavilo a stala se z něj odpočinková činnost.

Trend jménem bullet journal

Chcete-li skloubit své zápisky s plánováním a zlepšit svou schopnost organizace, mohl by vás zaujmout koncept takzvaného bullet journalu. Vymyslel jej vysokoškolák Ryder Caroll, kterému lékaři diagnostikovali poruchu pozornosti. Klasické diáře mu nevyhovovaly, a tak si vymyslel vlastní metodu zaznamenávání poznámek.

Bullet journal, zkráceně BuJo, je v podstatě mix diáře, deníku a to do listu. Web Good Housekeeping ho popisuje jako „denní plánovač, deník a písemnou meditaci zároveň.“ V posledních letech jeho obliba stále stoupá, lidé si často své BuJo vyrábí sami a podle vlastních preferencí je zdobí a upravují.

Správný bullet journal by měl obsahovat několik sekcí: rejstřík, měsíční, týdenní a denní přehled, kolekce a přesouvání. Rejstřík slouží především k orientaci. Přehledy jsou seznamy úkolů či cílů, kterých chcete za dané období dosáhnout. Kolekce mohou být třeba seznamy knih, které chcete přečíst, nebo filmů, které chcete vidět. A přesouvání je postup pravidelné aktualizace úkolů a cílů, které jste nestihli splnit.

Ve výsledku je však na vás, co do svého bullet journalu zahrnete.Kdybyste se přece jen chtěli inspirovat, na youtube vám po zadání klíčových slov vyjede nepřeberné množství videí. Od lidí, kteří si svůj deník vyrábějí, po vyplňování zakoupených v obchodě.

Deník ve výstřižcích neboli scrapbook

Scrapbook bychom mohli doslovně přeložit jako knihu výstřižků. Podobně jako BuJo, i se scrapbooky se doslova roztrhl pytel. Rozdíl je však v tom, že scrapbook jako takový v obchodě nekoupíte. Celý jej tvoříte vy sami. Samozřejmě můžete ze začátku použít jako základ kupované album, a až po čase si troufnout na výrobu vlastní obálky.

Scrapbooking je úžasně kreativní činnost, při níž se vyřádíte především u práce s papírem. Právě ty tvoří její základ. Papíry nejrůznějších potisků, výstřižky z nich, nálepky, washi pásky a další doplňky. Pokud se scrapbook rozhodnete pojmout jako speciální formu fotoalba, nedílnou součástí budou samozřejmě fotky. Jestliže jej chcete pojmout spíš jako kreativnější deník, nebojte se do něj i psát. Své zápisky můžete obzvláštňovat jakkoliv chcete. Vlepením usušené květiny, kousku oblíbené látky nebo origami skládačky. I k této metodě najdete na youtube spoustu videí plných inspirace. A ačkoliv v obchodech nekoupíte již hotový scrapbook, o materiály nouze není. Stačí vám jakékoliv větší papírnictví, nebo už zmíněné stránky Flér a Etsy.

Kreativita jako péče o mentální zdraví

Pandemie koronaviru nás sužuje téměř rok, což se projevuje na našem mentálním zdraví. Přibývá lidí s depresemi a úzkostmi. Média na nás konstantně a všudypřítomně působí, což nám také zrovna nepřidává. Proto je důležité o svou psychiku pečovat. Ať už jde o vypsání svých problémů, zorganizování nadcházejícího týdne či zaznamenání důležitých momentů prostřednictvím ozdobných papírů a nálepek. Nebojte se dát kreativitě průchod. Koneckonců, děláte to pro sebe a pro své zdraví.

Autor: lan

Deník, bullet journal a scrapbook - pomůcky, které vám pomohou vylepšit vaši psychickou pohodu. V době koronaviru, kdy jsme doma zavřeni už přes rok, je třeba se zabývat činnostmi, které nám dělají dobře
Zdravá výživa

 300 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ