Zdraví

5 rad pro znovunalezení radosti v každodenním životě

09.12 2020|Osobní rozvoj
5 rad pro znovunalezení radosti v každodenním životě

S přibývajícím věkem přibývá i počet povinností, které musíme každodenně dodržovat a řešit. Chození do práce či na vysokou, placení účtů, vaření a starání se o domácnost, případně vychovávání dětí. Velmi často se stává, že nám dny utíkají neuvěřitelně rychle a splývají nám v jedno. Vstaneme, pracujeme, usneme. V dnešním článku se podíváme na pět rad, které vám pomohou naučit se znovu žít, nikoli jen přežívat.

Rada první: Změňte svůj mindset

Slovo práce sebou nenese zrovna pozitivní konotace. Je jedno, jestli jde o práci ve smyslu zaměstnání, přečtení povinného článku nebo naplánovaného vánočního úklidu. Vyvolává v nás myšlenky na stereotypnost, nudu, povinnost. Bereme práci jako něco, nad čím musíme zatnout zuby a co musíme vykonat, ať už chceme či nechceme. Pojďme však na chvíli vystoupit z tohoto mindsetu a zamyslet se nad ním. Co si slibujeme od toho, že k některým činnostem automaticky přistupujeme s nechutí a nevolí? Pouze se ještě více utvrzujeme v tom, že věci, kterém musíme udělat, ve skutečnosti nemohou být příjemné nebo zábavné.

Zkusme k nim naopak přistupovat s nadšením, zkusme si je užít. Začněte číst pojednání do školy či do práce s chutí dozvědět se něco nového. Být vzdělaný a mít přehled je přeci skvělé a na světě je tolik věcí, o kterých se můžeme dozvědět. Každý nová informace, již do sebe vstřebáme, nás něčím obohatí. Proto o sobě přemýšlejte jako o někom, pro koho je studium či vykonávání práce snadné. Přemýšlejte o sobě jako o produktivním člověku, pro něhož jsou povinnosti jen dalšími příjemnými částmi dne. Je totiž mnohem snazší chovat se podle toho, jak sám sebe vnímám.

Rada druhá: Zjistěte, co je vaší vášní

Určitě si pamatujete na první knihu nebo film o tématu, které vás zaujalo a vy jste se nemohli dočkat na to, až se o něm dozvíte víc ve škole. Jenže roky ubíhaly a vy jste se tématu buďto vůbec nedotkli, nebo vám ho jej učitel představil tak nezáživným způsobem, že vás nadšení dočista opustilo. Dobrým příkladem za všechny je výuka dějepisu či historie na školách. Spíše než na provázanost a návaznost se naše výuka zaměřuje na přesná data, místa a jména, která studenti získávají z nekreativních učebnic.

Takový systém může odradit i nejzarputilejší milovníky dějin. V dnešní době máme však na výběr mnoho možností, jak se o nějakém tématu dozvědět více. Nebaví vás číst školní učebnice a literaturu faktu? Pusťte si podcast zaměřený na danou oblast. Najděte na youtube někoho, kdo se věnuje stejné činnosti, o kterou se zajímáte. Přidejte se do facebookové skupiny či na subreddit týkající se vašeho oblíbeného tématu. Především však zjistěte, co je vaší vášní. Co vás zajímá a baví vás se o tom učit? A nezůstávejte jen u jedné, najděte jich tolik, kolik jen chcete. Vždyť život je příliš krátký na to, abychom se zajímali jen o jednu věc, nedejbože se nezajímali o žádnou. Objevujte a vzdělávejte se!

Rada třetí: Najděte svůj vlastní styl

Ať už jde o to, čím se obklopujeme, nebo o to, co máme na sobě; oboje má velký vliv na to, jak se cítíme a jak nás vnímají ostatní. Proto se teď zamysleme nad tím, jestli nám vybavení našeho bytu a oblečení, kterým se každý den zakrýváme, dělá doopravdy radost. Jestli playlist, který posloucháme cestou v tramvaji, je složený z těch samých písní, jaké jsme poslouchali před deseti lety nebo z nových svěžích songů. Nemusíte se bát ani vybočovat z davu, vždyť originalita a kreativita je v současnosti vítanější než kdy dřív. Pokud se vám líbí móda a estetika viktoriánské éry, proč byste si nemohli vyzdobit byt svícny a tmavými knihovnami a obléct si dlouhou sukni s vypasovanou vestičkou.

Důležité je zjistit, co se líbí vám, ne ostatním. Nikdy se nebudete cítit sebevědomě v tom svetru, který vám koupila tchyně a vy ho považujete za ohyzdný. Nebudete pociťovat stejnou malou radost, když si nalijete kávu do nudného hrnečku, když jste ji mohli pít z toho krásného porcelánu, na který se vám jen práší ve vitríně. Najděte svůj vlastní styl a vyzdvihněte ho, udělejte z něj svou přednost. Ať už jde o styl oblékání a česání, specifický vkus v literatuře a hudbě nebo obklopení se kuriózním nábytkem a dekoracemi. Jen ať vás to činí šťastnými.

Rada čtvrtá: Nenechávejte si svou změnu jen pro sebe

Možná zjistíte, že se nacházíte ve skupině přátel či kolegů, možná i v rodině, kde je obvyklé hledat jen to špatné a neustále si stěžovat. Ať už je politická situace, soukromý život či jen neslunečné počasí, někteří lidé holt vždy najdou nějakou drobnost, která jim pění krev. Možná dokonce zjistíte, že jste jedněmi z těchto lidí bývali i vy. Zkuste do dialogu vnést nějakou pozitivní zprávu. Zkuste změnit mindset i těchto lidí, byť jen na chvilku. Třeba jim vaše slova utkví v paměti a budou také více všímaví. Třeba si dokonce uvědomí, že život není jen o neustálém stěžování si a špatných věcech.

Obzvlášť důležité je zachovávat ten správný mindset ve skupině lidí, s nimiž jste v kontaktu nejčastěji a kteří pro vás nejvíce znamenají. Ať už jde o vašeho partnera, rodiče či přátele. Pokud se budete navzájem podporovat, projeví se to. Stejně tak se projeví i neustálé vzájemné ponižování. O tom však více v další, poslední radě.

Rada pátá: Naučte se být vděční a laskaví

Vděčnost a laskavost jsou mimo jiné principy mindfulness neboli všímavosti. Mindfulness samo o sobě je skvělé a určitě se vyplatí zavést jej do vašeho života. Každý den například můžete provozovat krátké cvičení zaměřené na vděčnost. Jednoduše si po prožitém dni sedněte a zamyslete se nad tím, za co jste vděční. Měli byste přijít s deseti věcmi, pro zjednodušení je můžete odpočítávat na prstech obou rukou.Uvidíte, jak lehké či naopak těžké se vám cvičení bude zdát. Cílem je vždy najít alespoň deset věcí, ne méně. Nemusí jít o velké věci, můžete být vděční za to, že vás ráno probudil zvuk dešťových kapek bubnujících do oken, nebo že jste vypili opravdu dobrý čaj.

Stejně důležitá jako vděčnost je i laskavost, a to nejen k ostatním, ale i k sobě samému. Je velice lehké posilovat v sobě přesvědčení o vlastní nedokonalosti. Často se toto podceňování schovává pod maskou vtipu. Uvědomme si, že to, jak k sobě i o sobě mluvíme, ovlivňuje to, jak o sobě smýšlíme. Když budeme neustále v žertu říkat, že jsme tlustí a škaredí, bude pro nás lehké tomu věřit. Zkusme si proto uvědomit, jakých úspěchů se nám podařilo dosáhnout, jaké jsou naše kvality. Ale především mějme na paměti to, že nikdo není dokonalý a je v pořádku mít i špatné dny. Jen se jimi nenechme pohltit.

Autor: lan

5 rad pro znovunalezení radosti v každodenním životě. Pod záplavou povinností se život často stává stereotypním, nudným a nakonec i protivným. Jak znovu nalézt ztracené radosti v každodenním životě?
Zdravá výživa

 303 
  Komentáře ( 1 )

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ
Hela|15.12 2020 08:11
Souhlasím. Hlavně body jedna a dva jsou důležité. Bez správného nastavení myšlenek a celoživotní vášně život není tak nějak ono
Odpovědět
 0