Novoroční předsevzetí vám nefungují? Zkuste novoroční experimenty
Sisu - objevte v sobě sílu, která je typická pro nejšťastnější národ na světě
5 rad pro znovunalezení radosti v každodenním životě
30 zvyků, které bychom si měli co nejdříve osvojit
16 inspirativních citátů z knihy "Den, kdy jsem se naučil žít"
52 ranních rituálů, díky kterým budete šťastnější a úspěšnější
Deník, bullet journal a scrapbook. Podpořte svou duševní pohodu kreativitou
Sisu - objevte v sobě sílu, která je typická pro nejšťastnější národ na světě
5 rad pro znovunalezení radosti v každodenním životě
30 zvyků, které bychom si měli co nejdříve osvojit
16 inspirativních citátů z knihy "Den, kdy jsem se naučil žít"
52 ranních rituálů, díky kterým budete šťastnější a úspěšnější
Deník, bullet journal a scrapbook. Podpořte svou duševní pohodu kreativitou
Novoroční předsevzetí vám nefungují? Zkuste novoroční experimenty
Šílených 525 600 minut z roku 2020 je za námi. Pro mnohé z nás byl letošní rok pořádnou výzvou, během které se střídal strach o sebe a své blízké s nejistotou ohledně zaměstnání či podnikání a frustrací ze vzniklé situace i budoucnosti. Konec starého roku a začátek nového roku je období, kdy máme pocit, že potřebujeme obrátit nový list a začít novou fázi našeho života. Je to období, kdy si stanovujeme nejrůznější předsevzetí do nového roku.
Tento zvyk dodržovali již staří Římané. Nový rok věnovali bohu Janusovi, kterému každoročně slibovali, že v novém roce jim bude lépe, než tomu bylo v minulosti. Římský bůh Janus zajišťuje dobrý počátek všech věcí, je ochránce dveří a bran, východů a vchodů. Je zobrazován se dvěma tvářemi, z nichž jedna hledí do předu, do budoucnosti, a druhá dozadu, do minulosti. V rukou mívá klíč a hůl. Je mu zasvěceno jitro, první den každého měsíce a první měsíc roku - Ianuaris (leden).
Novoroční předsevzetí si každoročně dává skoro polovina Čechů. Průzkumy ale naznačují, že většina ztrácí svou motivaci hned po pár dnech. Důvodů, proč se lidem nedaří plnit jejich novoroční přesvědčení, je podle odborníků více.
Proč místo toho nevyladit něco, co už funguje? Nebo zkuste motivační párování, kdy k již existujícímu zvyku přidáte nový (možná obtížný), který vás přiměje provést změnu. Například, moje osobní pravidlo je, že si mohu pustit film na Netflixu jen když u toho cvičím. Takže když se opravdu moc chci přihlásit na Netflix, tak mám aspoň trochu pohybu. Možností je mnoho, můžete si například stanovit, že:
Mnozí účastníci si například předsevzali, že zhubnou. Ti, kteří si stanovili, že za určitou dobu zhubnou určitý počet kil, měli tendenci svá předsevzetí vzdát, pokud se jim nedařilo dodržovat hubnutí podle plánů, protože neúspěch je demoralizoval. Naopak ti, kteří si nestanovili přesný cíl se tak brzy nevzdali, protože za úspěch považovali samotnou cestu. Ze studie také vyplynulo, že ti, jejichž cílem bylo zkoušet nové věci, byli úspěšnější než ti, kteří se v rámci svých novoročních předsevzetí snažili přestat s něčím starým.
Obzvláště to podle něj platí pro dlouhodobé plány. "Mít pětiletý nebo desetiletý plán, který dodržujete, znamená, že musíte podcenit své maximální schopnosti, protože budete muset minimalizovat riziko, že jej nesplníte. Abyste si byli jistí, že svůj plán splníte a nebudete demoralizováni, museli byste si stanovit takové cíle, o kterých bezpečně víte, že je splníte a pokud jsou ve vaší zóně pohodlí, pak je velmi nízká pravděpodobnost, že dosáhnete něčeho nového," vysvětluje Ferriss.
Být flexibilní a otevřený příležitostem samozřejmě není omluvou pro neuspořádanost a nezodpovědnost. Ferriss doporučuje plánovat svou budoucnost v krátkých intervalech, které nám umožní prozkoumat nové možnosti a změnit směr na základě nově získaných zkušeností. "Svůj život obecně považuji za šestiměsíční projekty a dvoutýdenní experimenty různých typů. Pak vezmu ty nejatraktivnější příležitosti, které se objeví, upravím je a opakuji, dodává Ferriss.
Změnit návyky nemusí být těžké, pokud na to půjdete vědecky. Ať už chcete změnit starý zvyk nebo vytvořit nový, metoda je stejná. Za svůj život jste si vytvořili doslova stovky návyků, které nyní máte a ani si nepamatujete, jak to začalo, takže vytváření návyků není až zas tak těžké. Jen je potřeba vědět, jak na to. B.J. Fogg a Charles Duhigg doporučují následující tři kroky:
1. Vybírejte si malé kroky
"Více cvičit" nebo "Jíst zdravěji" mezi malé kroky rozhodně nepatří. To je důvod, proč novoroční předsevzetí často nefungují. Místo "cvičit více" zkuste například "O 1/3 delší procházku než obvykle" nebo "Každé ráno chůze do schodů místo výtahu". Nebo si každé ráno dejte smoothie. To jsou relativně malé kroky, které by nemělo být těžké splnit.
2. Nový zvyk musíte připojit k předchozímu zvyku
Zamyslete se nad tím, jaký zvyk máte dobře zavedený. Například pokud chodíte třikrát týdně na dlouhou procházku, přidejte ke stávající procházce pokaždé 10 minut navíc.
3. Nový krok si musíte ulehčit alespoň po dobu prvního týdne
Protože se snažíte dosáhnout podmíněné reakce, musíte si nový návyk procvičovat třikrát až sedmkrát, než si zvyknete. Aby fáze vytváření zvyku byla úspěšná, udělejte si to co nejjednodušší. Například pokud si chcete každé ráno dělat smoothie, připravte si všechny ingredience předem na jedno místo v chladničce.
A právě tento osobní příběh má silný vliv na naše rozhodování a jednání. Ať už si to uvědomujeme nebo ne, při rozhodování jsme věrní svému příběhu. Většina našeho rozhodování na základě příběhů o sobě, se děje nevědomky. Snažíte se být důslední. Chcete dělat rozhodnutí, která odpovídají vaší představě o tom, kdo jste. Když se rozhodnete nebo budete jednat způsobem, který odpovídá vašemu vlastnímu příběhu, bude při rozhodnutí nebo jednání cítit dobře. Když se rozhodujete nebo jednáte způsobem, který neodpovídá vašemu příběhu, cítíte se nepříjemně.
Pokud chcete změnit své chování a zajistit změnu, musíte nejprve změnit svůj základní příběh. Chcete být optimističtější? Pak byste měli mít příběh, ve kterém se vidíte jako optimistického člověka. Timothy Wilson ve své knize Redirect popisuje velké množství působivých studií, které dokazují, jak mohou příběhy dlouhodobě změnit chování. Jednou z technik, kterou prozkoumal je právě "úprava osobního příběhu".
1. Napište si svůj stávající příběh. Věnujte pozornost všemu, co jde proti novému předsevzetí, které chcete přijmout. Pokud je například vaším cílem naučit se vypnout a být méně ve stresu, napište si příběh, který je realistický a který ukazuje, jak je pro vás těžké se stresu zbavit, když máte tendenci zapojovat se do všech dramat doma i v práci.
2. Nyní svůj příběh přepište. Vytvořte nový příběh. Vyprávějte příběh nového způsobu vašeho bytí. Vyprávějte příběh člověka, který si váží sám sebe i svého života. Který nevyhledává konflikty ani stresové situace. Který se učí sebeovládání a být asertivní pří řešení problémů, a který si vždy udělá čas na odpočinek.
Technika úpravy příběhu je tak jednoduchá, že se nezdá možné, že by mohla vyústit v tak hlubokou změnu. Výzkumy ale ukazují, že jeden přepsaný příběh může opravdu mnohé změnit.
A jak se k novoročním předsevzetím stavíte vy? Stanovujete si je? Daří se vám je plnit? Máte nějaké speciální metody, které vám v jejich plnění pomohou? Budu ráda, když se s námi podělíte o své zkušenosti v komentářích.
Přeji všechno nejlepší do nového roku a pokud jste si stanovili nějaké to předsevzetí, tak přeji hodně sil a vytrvalosti k jeho splnění!
Jana
Novoroční předsevzetí si každoročně dává skoro polovina Čechů. Průzkumy ale naznačují, že většina ztrácí svou motivaci hned po pár dnech. Důvodů, proč se lidem nedaří plnit jejich novoroční přesvědčení, je podle odborníků více.
Zaměřujeme se na špatné cíle
Opravdu chcete získat magisterský titul nebo si jen nejste jistí, kam by se měl ubírat váš kariérní život? Přinese vám utracená pětistovka štěstí, které chcete, nebo je to jen snazší cíl, než čelit svým úzkostem? Budete po vypití osmi sklenic vody denně opravdu zdravější? Pro každého je odpověď jiná. Faktem je, že každý den takto rozhodujeme o tisících možnostech (ve skutečnosti je více než 30 tisíc) a většina z těchto možností slouží primárnímu lidskému cíli - zvýšit radost a snížit bolest.Naše prostředí hraje větší roli, než si myslíme
Lidé kolem nás často nechtějí, abychom se změnili, protože to znamená, že se změní také jejich svět. Například může být velmi těžké přestat jíst sladké, když váš manžel plní skřínky sušenkami. Nebo pokud byste chtěli být během týdne každý den doma na večeři s rodinou, ale vaší kolegové každodenně plánují pozdní schůzky. Při plánování předsevzetí je tedy dobré prozkoumat, jaké překážky by se mohly vyskytnout a zda je možné je odstranit nebo alespoň zmírnit nějakým kompromisem.Není čas myslet ve velkém
To může znít divně, protože jsme zvyklí si vytvářet velké a odvážné cíle, ale právě to je často tím hlavním důvodem, proč selháváme. Pokus o provedení příliš mnoha velkých změn současně nebo v příliš mnoha oblastech našeho života (práce, vztahy, zdraví, atd.) je zaručeným receptem na neúspěch.Proč místo toho nevyladit něco, co už funguje? Nebo zkuste motivační párování, kdy k již existujícímu zvyku přidáte nový (možná obtížný), který vás přiměje provést změnu. Například, moje osobní pravidlo je, že si mohu pustit film na Netflixu jen když u toho cvičím. Takže když se opravdu moc chci přihlásit na Netflix, tak mám aspoň trochu pohybu. Možností je mnoho, můžete si například stanovit, že:
- když sníte něco sladkého, proběhnete se 5 minut po schodech
- budete sledovat svůj oblíbený seriál v cizím jazyce a pokaždé se naučíte 5 nových slovíček
- z každého nákupu si odložíte 50, 100, 200 Kč, které si necháte na splátku dluhu
- při nedělní kávě zavoláte rodičům, prarodičům
- před snídaní uděláte 5 krát pozdrav slunci
- po každé kávě vypijete sklenici vody
Neurčité cíle mají větší úspěch
S tím, že mají lidé často tendenci se v novoročních předsevzetích přeceňovat, souhlasí i specialista na klinickou psychologii Per Carbring ze Stockholmské univerzity. Carlbring v jedné ze svých studií zjistil, že nejúspěšnější v plnění novoročních předsevzetí byli ti, kteří si stanovovali neurčité cíle bez přesného časového ohraničení.Mnozí účastníci si například předsevzali, že zhubnou. Ti, kteří si stanovili, že za určitou dobu zhubnou určitý počet kil, měli tendenci svá předsevzetí vzdát, pokud se jim nedařilo dodržovat hubnutí podle plánů, protože neúspěch je demoralizoval. Naopak ti, kteří si nestanovili přesný cíl se tak brzy nevzdali, protože za úspěch považovali samotnou cestu. Ze studie také vyplynulo, že ti, jejichž cílem bylo zkoušet nové věci, byli úspěšnější než ti, kteří se v rámci svých novoročních předsevzetí snažili přestat s něčím starým.
Život je plný nečekaných změn, s čímž pevné cíle nepočítají
Podnikatel a autor bestselleru "Čtyřhodinový pracovní týden" Tim Ferriss říká, že pokud se budeme držet pevně stanoveného plánu, nebudeme se moci přizpůsobit novým příležitostem, které se nabízejí.Obzvláště to podle něj platí pro dlouhodobé plány. "Mít pětiletý nebo desetiletý plán, který dodržujete, znamená, že musíte podcenit své maximální schopnosti, protože budete muset minimalizovat riziko, že jej nesplníte. Abyste si byli jistí, že svůj plán splníte a nebudete demoralizováni, museli byste si stanovit takové cíle, o kterých bezpečně víte, že je splníte a pokud jsou ve vaší zóně pohodlí, pak je velmi nízká pravděpodobnost, že dosáhnete něčeho nového," vysvětluje Ferriss.
Být flexibilní a otevřený příležitostem samozřejmě není omluvou pro neuspořádanost a nezodpovědnost. Ferriss doporučuje plánovat svou budoucnost v krátkých intervalech, které nám umožní prozkoumat nové možnosti a změnit směr na základě nově získaných zkušeností. "Svůj život obecně považuji za šestiměsíční projekty a dvoutýdenní experimenty různých typů. Pak vezmu ty nejatraktivnější příležitosti, které se objeví, upravím je a opakuji, dodává Ferriss.
Novoroční experimenty
Experimenty jsou skvělou náhradou za novoroční předsevzetí. Jaký je rozdíl mezi "předsevzetím" a "experimentem"? Předsevzetí je pevné rozhodnutí něco udělat nebo neudělat. Akce, která vyřeší nějaký problém nebo touhu. Zatímco experiment je věděcký postup prováděný za účelem objevu, testování hypotézy nebo prokázání známé skutečnosti. Není žádný pevně stanovený cíl. Nazveme-li naše cíle "experimenty", podpoříme nadšení z procesu a soustředíme se na proces učení více než na konečný výsledek. Děláme si hypotézu o tom, co se stane a uvidíme, co se můžeme naučit ze zkušenosti, aniž bychom vyhráli nebo prohráli. Jednoduše řečeno, vyloučíme pocit demoralizace z neúspěchu, díky čemuž možná prodloužíme naše úsilí.Zkuste vědecký přístup
Další možností, jak se vyhnout potenciálnímu neúspěchu, je vyzkoušet vědecký přístup. Cílem mnoha novoročních předsevzetí je vytvoření nových návyků nebo změna stávajících. Pokud se vaše předsevzetí týkají úkolů, jako je jíst zdravěji, více cvičit, méně pít, přestat kouřit, být méně na internetu, pak je to přesně tenhle případ. Návyky jsou automatické, "podmíněné" odpovědi. Například ráno vstanete a zastavíte se v bistru pro pečivo a latté. Na konci pracovního dne jdete domů a vrhnete se k televizi.Změnit návyky nemusí být těžké, pokud na to půjdete vědecky. Ať už chcete změnit starý zvyk nebo vytvořit nový, metoda je stejná. Za svůj život jste si vytvořili doslova stovky návyků, které nyní máte a ani si nepamatujete, jak to začalo, takže vytváření návyků není až zas tak těžké. Jen je potřeba vědět, jak na to. B.J. Fogg a Charles Duhigg doporučují následující tři kroky:
1. Vybírejte si malé kroky
"Více cvičit" nebo "Jíst zdravěji" mezi malé kroky rozhodně nepatří. To je důvod, proč novoroční předsevzetí často nefungují. Místo "cvičit více" zkuste například "O 1/3 delší procházku než obvykle" nebo "Každé ráno chůze do schodů místo výtahu". Nebo si každé ráno dejte smoothie. To jsou relativně malé kroky, které by nemělo být těžké splnit.
2. Nový zvyk musíte připojit k předchozímu zvyku
Zamyslete se nad tím, jaký zvyk máte dobře zavedený. Například pokud chodíte třikrát týdně na dlouhou procházku, přidejte ke stávající procházce pokaždé 10 minut navíc.
3. Nový krok si musíte ulehčit alespoň po dobu prvního týdne
Protože se snažíte dosáhnout podmíněné reakce, musíte si nový návyk procvičovat třikrát až sedmkrát, než si zvyknete. Aby fáze vytváření zvyku byla úspěšná, udělejte si to co nejjednodušší. Například pokud si chcete každé ráno dělat smoothie, připravte si všechny ingredience předem na jedno místo v chladničce.
Změňte svůj osobní příběh
Nejlepším způsobem (a někdo by řekl, že jediným), jak dosáhnout velké a dlouhodobé změny chování, je změnit náš úhel pohledu. Vše, co se kolem nás děje, si interpretujeme vlastním způsobem, často tak zkresleným a destruktivním, že je zcela nemožné dosáhnout schopnosti žít vyvážený, účelný a šťastný život. Každý má o sobě nějaké představy, které řídí jeho chování. Každý má představu o tom, kdo je a co je pro něj důležité.A právě tento osobní příběh má silný vliv na naše rozhodování a jednání. Ať už si to uvědomujeme nebo ne, při rozhodování jsme věrní svému příběhu. Většina našeho rozhodování na základě příběhů o sobě, se děje nevědomky. Snažíte se být důslední. Chcete dělat rozhodnutí, která odpovídají vaší představě o tom, kdo jste. Když se rozhodnete nebo budete jednat způsobem, který odpovídá vašemu vlastnímu příběhu, bude při rozhodnutí nebo jednání cítit dobře. Když se rozhodujete nebo jednáte způsobem, který neodpovídá vašemu příběhu, cítíte se nepříjemně.
Pokud chcete změnit své chování a zajistit změnu, musíte nejprve změnit svůj základní příběh. Chcete být optimističtější? Pak byste měli mít příběh, ve kterém se vidíte jako optimistického člověka. Timothy Wilson ve své knize Redirect popisuje velké množství působivých studií, které dokazují, jak mohou příběhy dlouhodobě změnit chování. Jednou z technik, kterou prozkoumal je právě "úprava osobního příběhu".
1. Napište si svůj stávající příběh. Věnujte pozornost všemu, co jde proti novému předsevzetí, které chcete přijmout. Pokud je například vaším cílem naučit se vypnout a být méně ve stresu, napište si příběh, který je realistický a který ukazuje, jak je pro vás těžké se stresu zbavit, když máte tendenci zapojovat se do všech dramat doma i v práci.
2. Nyní svůj příběh přepište. Vytvořte nový příběh. Vyprávějte příběh nového způsobu vašeho bytí. Vyprávějte příběh člověka, který si váží sám sebe i svého života. Který nevyhledává konflikty ani stresové situace. Který se učí sebeovládání a být asertivní pří řešení problémů, a který si vždy udělá čas na odpočinek.
Technika úpravy příběhu je tak jednoduchá, že se nezdá možné, že by mohla vyústit v tak hlubokou změnu. Výzkumy ale ukazují, že jeden přepsaný příběh může opravdu mnohé změnit.
A jak se k novoročním předsevzetím stavíte vy? Stanovujete si je? Daří se vám je plnit? Máte nějaké speciální metody, které vám v jejich plnění pomohou? Budu ráda, když se s námi podělíte o své zkušenosti v komentářích.
Přeji všechno nejlepší do nového roku a pokud jste si stanovili nějaké to předsevzetí, tak přeji hodně sil a vytrvalosti k jeho splnění!
Jana
Novoroční předsevzetí vám nefungují? Tento problém trápí většinu lidí. Nebojte se, máme pro vás pár tipů, co změnit, abyste byli v plnění novoročních předsevzetí úspěšní!
Zdravá výživa
300
Komentáře
YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ