Zdraví

30 zvyků, které bychom si měli co nejdříve osvojit

17.10 2020|Osobní rozvoj
30 zvyků, které bychom si měli co nejdříve osvojit

Možná, že pro některé z vás nebude náš seznam žádnou novinkou. V takovém případě na sebe můžete být pyšní, pravidelným vykonáváním těchto zvyků prospíváte nejen svému fyzickému, ale také duševnímu zdraví. A vy ostatní, kteří jste o nich předtím ani neuvažovali: nikdy není pozdě na to začít!

1. Ustelte si postel

Ano, zní to až neuvěřitelně jednoduše a zejména starší generace si teď klepou na čelo, protože to dělají přece od mala. Pravdou však je, že čím dál více lidí ustlání postele po probuzení jednoduše ignoruje. Přitom je to jeden z nejjednodušších úkonů, kterým sami sobě říkáte: noc a spánek už skončily, teď je čas být produktivní!

2. Vymezte si pracovní prostor

Přiznejme si, koho občas neláká pracovat v pyžamu přímo z postele? V nynějším období home office je tato možnost doslova na dosah ruky. Přesto by jí měli odolat. Když si vymezíte ve svém bytě či pokoji místo pouze pro práci či studium, vaše produktivita se raketově zvýší.

3. Mobil ani televize při práci ne

Pokud jste majitelem smartphonu, určitě se vám už nespočetněkrát stalo, že jste si do něj při práci z domu chtěli zapsat poznámku, podívat se na e-mail… A skončili jste u sledování už třetího videa na youtube. Proto byste měli mobil držet co nejdál od sebe. To stejné platí pro televizi; nepoužívejte ji jako tzv. bílý šum – často se stane, že vás obsah v ní zaujme a je po produktivitě.

4. Mindfulness aneb buďte přítomní

Mnoho z nás je zvyklých na hektický způsob života. Přijde nám, že nic nestíháme a že by den měl mít aspoň 50 hodin. Zkusme se však zastavit, zhluboka nadechnout a vnímat, co se děje kolem nás. Jak voní vzduch, jak chutná káva, kterou zrovna pijeme, jaké zvuky jsou kolem nás a jaká je pod rukama látka sukně, co máme na sobě.

5. Nepodceňujte čištění obličeje

Tento zvyk by měl být automatický nejen pro dámy, ale i muže. Každé ráno a večer si umýt obličej vodou, čisticím gelem a nakrémovat jej. Nejenže vám omytí dodá ráno pocit svěžesti a večer pocit čistoty, také vám za něj poděkuje vaše pokožka za desítky let. Skincare je pro zdraví kůže velmi důležitá a nevyplatí se ji podceňovat.

6. Opalovací krém je nutnost

Ke správné péči o pleť patří rovněž její ochrana. Ať už se chcete opálit nebo ne, ať už je léto nebo zima, opalovací krém (či krém s vysokým SPF) by měl být stálicí vaší kosmetiky. Najděte takový, co vám vyhovuje, a používejte jej pravidelně. Vy možná nepoznáte rozdíl, zato vaše kůže ano.

7. Naučte se říkat „Ne.“

S tímto mívají problém především ženy, neboť jsme byly vychovány k tomu, abychom všechny kolem nás činily šťastnými a spokojenými. Často je tomu však na úkor naší vlastní spokojenosti. Pamatujte: není ve vaší síle vyhovět každému ve všem. Pokud po vás příště bude někdo chtít něco, s čím nesouhlasíte nebo na to nemáte čas, jednoduše řekněte ne.

8. Snídejte každý den

Ne nadarmo se říká, že snídaně je nejdůležitější jídlo celého dne. To správné jídlo a pití vás nejen zasytí, ale také nastartuje a připraví na události, které vás v průběhu dne čekají. Všechno se zdá veselejší s plným žaludkem, dokonce i čekání v zácpě. A ne, káva s cigaretou se jako snídaně nepočítají.

9. Laskavost není nikdy zbytečná

Prodavačka je na vás protivná a vaší první reakcí je odseknout jí něco zpátky… Co z toho však získáte? Pocit podrážděnosti vás pak bude akorát doprovázet. Možná, že má jen špatný den. Zkuste jí pochválit nehty nebo účes. Pokud se vám chce, můžete se rovnou zeptat, jestli ji
něco netrápí. Uvidíte, že laskavost, ať už je jakkoliv malá, není nikdy zbytečná.

10. Nebojte se dělat věci sami

V kině dávají nový film, na který jste se hrozně těšili, ale nikdo z vašich známých s vámi nechce jít. Nesmutněte, oblečte se a vyrazte na něj sami. Po filmu si zajděte do své oblíbené restaurace či kavárny a dejte si, na co jen máte chuť. Čas strávený sám se sebou jinde než doma je velmi osvěžující.

11. Naplánujte si termíny a dodržte je

Plánovaní a ucelení důležitých termínů dokáže člověku velmi ulehčit život, přestože bývá občas těžké je dodržovat, zvlášť když nemáte deadline. Základem je mít diář či sešit, ať už papírový či elektronický, do nějž si naplánované úkoly zapíšete.

12. Dovolte si být neperfektní

Poprvé jste zaspali do práce, nepovedlo se vám uvařit jídlo, neudělali jste zkoušku na první pokus… No a? Nikdo z nás není perfektní, přesto na sebe klademe neuvěřitelně vysoké nároky. Zaspání vyváží vaše skvělé výsledky, spálené jídlo vyměníte za pizzu a zkoušku prostě zvládnete na druhý pokus. S nikým se nesrovnávejte a uvědomte si, že není nic špatného na tom být prostě jen člověk.

13. Zkuste na všem vidět něco dobrého

I když je to občas neuvěřitelně těžké, úplně ve všem se dá najít něco dobrého. Způsobili jste autonehodu a vaše nové auto je nyní do šrotu? Alespoň se však nic nestalo vám ani nikomu jinému. Místo auta si budete muset používat MHD, to však ušetří životní prostředí.

14. Ukliďte si doma i v duši

Pravidelný úklid v domácnosti dokáže divy. Často totiž odráží náš duševní stav. Není nic lepšího než se po dni plném úklidu rozhlédnout po svém bytě či pokoji a vidět, jak prokoukl. Podobně vám může prospět i úklid telefonu (kolik asi máte fotek v galerii?) či v počítači.

15. Nekřečkujte – méně je více

Taška plná oblečení, které vám už nepadne, krabice s nádobím, co nevyužíváte a stoh papírů a lejster, u kterých si nejste jistí, k čemu vlastně jsou. Dělejte v těchto věcech pravidelně čistku a uvědomte si, co doopravdy chcete a potřebujete mít na sobě a kolem sebe. Nepotřebným věcem dejte sbohem a zkuste je vyměnit, prodat či darovat.

A dalších 15 rychlotipů na užitečné návyky:


1.

Než ráno odejdete z domu, ujistěte se, že máte v tašce či batohu müsli nebo proteinovou tyčinku. Hlad je zrádný a přepadne vás kdykoliv.

2.

K alkoholu si stejně jako ke kávě vždy objednávejte i vodu. Vaše játra a hlava vám druhý den poděkují.

3.

Pokud se při vstávání spoléháte na budík, ať už klasický či na mobilu, mějte jej vždy dál od postele tak, abyste museli vstát, až ho budete chtít vypnout. Probere vás to a zůstanete vzhůru, místo abyste zase usnuli.

4.

Při ústní hygieně věnujte čas i dentální niti a mezizubním kartáčkům. Váš zubař bude při příští návštěvě nadšen.

5.

Alespoň na hodinu se hoďte offline. Žádný mobil, žádný laptop, žádná televize. Čtěte, malujte nebo jděte na procházku.

6.

Při koukání na instagramové fotky dokonalého života a dokonalých postav si nejlépe nahlas řekněte: „Toto není skutečné.“

7.

Minimálně hodinu před tím, než půjdete spát, vyměňte mobil za knihu. Uleví to očím a zkvalitní se váš spánek.

8.

Snažte se jít spát vždy před půlnocí, nejlépe kolem desáté.

9.

Najděte si denně či týdně nějaký čas na cvičení, které vás bude doopravdy bavit. Při hodině pilates třikrát týdně si nejen zpevníte svaly, ale skvěle se při ní odreagujete.

10.

Pokud chcete mít při práci, studiu či relaxování v pozadí hudbu, které vás nebude příliš rušit, najděte si na Youtube takzvané Ambiences. Zvuky deště, krbu či jarního rána jsou příjemným bílým šumem.

11.

Každé ráno otevřete ve vašem pokoji okno, a to přinejmenším na pět minut. Čerstvý ranní vzduch vás nabudí a osvěží.

12.

Jedenkrát týdně proveďte důkladný peeling celého těla i obličeje. Zbavíte se tím odumřelé kůže a prokrvíte pokožku.

13.

Na každý den/týden si naplánujte nějaký cíl, který splníte. Nemusí jít o nic velkého, i dočtení knihy či procházka v parku se počítá.

14.

Pravidelně dezinfikujte obrazovku svého telefonu, zvlášť pokud často voláte. Přikládáním si špinavé obrazovky k tváři riskujete vznik akné.

15.Autor: lan

30 zvyků, které bychom si měli co nejdříve osvojit. Existují zvyky, díky kterým se náš život může obrátit o 180 stupňů.
Zdravá výživa

 301 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ