Zdraví

10 nejhorších důvodů, proč zůstat přátelé s vaším bývalým přítelem

10 nejhorších důvodů, proč zůstat přátelé s vaším bývalým přítelem

Váš ex je ex z nějakého důvodu. Ale byl součástí vašeho života nějaký čas, a tak je pochopitelné, že chcete udržet nějaký kontakt. Mnoho bývalých párů se snaží zůstat přáteli i po rozchodu. Někteří toho jsou schopni a někteří ne.

Z výzkumů vyplývá, že přátelství mezi lidmi, kteří spolu byli citově zapleteni, je mnohem méně kvalitnější než u lidí, kteří spolu nikdy nic neměli. Přátelství s bývalými partnery jsou méně užitečná a méně důvěryhodná. Dotyční se méně emocionálně podporují a mají menší obavy o štěstí toho druhého. To platí zejména u bývalých parterů, kteří ve vztahu nebyli spokojeni a v případech, kdy rozchod nebyl vzájemný. Takových případů je většina. Pravděpodobnost, že přátelství s bývalým přítelem bude spíše pozitivní než bolestivá zkušenost, závisí částečně na motivech vašeho přátelství. Zde uvádíme 10 motivů, které vás mohou dostat do problémů.

10. Máte stejné přátelé

Z psychologických výzkumů vyplývá, že pokud vaše rodina a přátelé chtějí, abyste se svým bývalým zůstali přátelé, je více pravděpodobné, že tak učiníte. Ale neznamená to, že musíte. Zůstat přátelé s bývalým přítelem v zájmu zachování sociální harmonie je ušlechtilý cíl, ale pokud je to váš jediný důvod pro zachování přátelství, může to být problém. Máte právo trávit čas se svými přáteli bez vašeho ex a současně máte právo odmítnou pozvání na události, kde se váš bývalý objeví. Může být dost těžké vidět vašeho bývalého s novou známostí.

9. Cítíte se vůči němu špatně

Pokud jste iniciovala rozchod a váš bývalý to nevzal příliš dobře, poslední věc, kterou pravděpodobně budete chtít udělat, je ublížit mu ještě víc tím, že zamítnete jeho přátelství. Ale není vaší povinností řešit jeho trápení a vaše podpora může naopak působit ještě hůř. Výzkum naznačuje, že lidé by rádi věděli, že je jejich ex podpoří, když budou potřebovat, ale zároveň nemají rádi, když k tomu dojde. Místo toho, abyste mu byla podporou a riskovala, že na vás bude nadále závislý, zajistěte, aby získal podporu od ostatních lidí v jeho životě. A pokud máte pocit, že mu dlužíte omluvu, omluvte se jednou a pořádně a pak ho to nechte plavat.

8. Chcete mít o něm přehled

I když víte, že váš vztah už skončil, může být bolestivé myslet na jeho štěstí s někým jiným. Zůstat přátelé vám zajistí, že budete mít přehled o jeho randění a aktivitách, ale být si vzájemným důvěrníkem, to může pro jednoho z vás dříve či později znamenat nepříjemné pocity. Výzkum 3000 lidí ukázal, že 85 % kontroluje stránku svého bývalého přítele ři přítelkyně. Asi 17 % uvedlo, že to dělá jednou týdně. Faktem je, že Facebook "stalking" má tendenci zvyšovat úzkost a žárlivost.

7. Jste osamělá

Po rozchodu můžete mít pocit, že ve vašem společenském životě je velká díra a může nějakou dobu trvat, než ji zaplníte. Může se vám stát, že v sobotu večer se budete cítit sama a představa, že vás váš bývalý vezme do kina na film, vám bude připadat jednodušší, než úsilí vyrazit ven a poznat nové lidi. To vás může svést ke snaze přátelit se svým bývalým. Výzkum ovšem naznačuje, že ty, co tak udělaly, byly méně spokojené, měly méně lásky, větší nejistotu a další problémy. Je přirozené, že vám chybí intimita romantického vztahu, ale přátelství s bývalým ji nenahradí, naopak, zabrání novým možnostem. Pokud se cítíte osaměle, obraťte se na rodinu a přátelé. Snažte se zužitkovat co nejlépe svůj volný čas. Bavte se!

6. Máte syndrom "tráva je zelenější"

Pokud lidé nejsou v novém vztahu úplně spokojení, výzkum ukazuje, že se často snaží udržovat kontakt se svými ex. Je snadné si idealizovat osobu, se kterou už nejste, protože už nejste pravidelně vystaveny jejím nepříjemným zvykům. Ale tento způsob myšlení je past, protože v případě, že tráva vždy vypadá zelenější někde jinde, nebudete nikdy spokojené. Pokud nejste spokojené ve svém současném vztahu, měly byste tyto pocity řešit se svým současným partnerem a neobracet se pro podporu ke svému bývalém, nebo k němu utíkat. Pokud zahrnete svého bývalého přítele do již tak komplikovaného vztahu, nic dobrého z toho nevyplyne, naopak, obstaráte si ještě více komplikací.

5. Doufáte, že se jednoho dne změní

Možná jste se rozešli, protože váš bývalý přítel vám byl nevěrný nebo příliš pil, ale vy jste plná naděje, že se poučí ze svých chyb a nakonec z něj vyroste nový druh partnera - pravě takový, jakého chcete. Nedoufejte. Člověk se může změnit jen v případě, že to sám chce. Někdy můžete člověka inspirovat ke zlepšení, ale pokud váš bývalý přítel cítí, že to nebude tak těžké vás získat zpět, může se zaměřit na to, aby ukázal, že se změnil a ne na skutečné změny, což může opět vést ke zklamání.

4. Držíte si zadní vrátka

Cyničtější verze té předchozí je snaha udržet si vašeho ex v případě, že nenajdete někoho lepšího. Netřeba dodávat, že tento přístup je vůči vašemu bývalému příteli značně nespravedlivý. Hrát na jistotu není vždy nejlepší přístup, alespoň tedy pokud jde o lásku. Někdy budete muset jedny dveře úplně zavřít, abyste otevřely nové.

3. Nechce brát "ne" jako odpověď

Možná ani nechcete zůstat přáteli, ale co když vám váš ex nedá pokoj? Jak bylo uvedeno výše, máte plné právo říct přátelství se svým bývalým "ne". Ujistěte se přímo se svým ex-přítel o tom, že si rozumíte. I když trocha Faceboook "stalkingu" nemusí být úplně nebezpečná, pravdou je, že stalking je děsivý a nepřijatelný. Jedna studie u vysokoškoláků ukázala, že až 40 % studentů se zúčastnilo pronasledovacího chování po rozchodu alespoň v jednom případě, 10 % pak provozovalo stalking ve více případech.

2. Stále mě miluje

Pokud vás váš bývalý stále miluje, ale vy už to necítíte, nejlepší, co můžete udělat je, nechat ho jít. Trávit s ním čas může být jistě příjemné, komu by se nelíbilo, když ho někdo zbožňuje, ale pro něj to může být bolestivé a matoucí, a to zejména v případě, že mu dáváte falešnou naději. Dokonce, i když je zřejmé, že chcete být jen přátelé, jemu to nemusí být dost jasné. Nejlepším řešením v takovémto případě je minimalizovat kontakt s bývalým přítelem a nechat ho jít dál.

1. Stále ho miluji

Milovat svého bývalého přítele a tajně doufat, že jej získáte zpět, může být silným motivátorem pro udržování přátelství, ale bohužel je to jeden z nejnebezpečnějších motivů. Pokud s vámi váš ex-přítel nechce být, tak existuje jen málo věcí, které můžete udělat, abyste to změnily. Marně to povede jen k opakovanému žalu a špatnému pocitu o sobě samé. Zabavte se raději s přáteli, o kterých víte, že vás mají upřímně rádi. Váš ex mezi ně s velkou pravděpodobností už nepatří.

Proč zůstat s bývalým přítelem přáteli?

Existují nějaké dobré důvody, proč zůstat přáteli se svým bývalým přítelem? Jistě. Pokud ani jeden z vás nemá postranní úmysly, jako ty výše uvedené, a pokud vaše přátelství není v rozporu s vašimi současnými vztahy, můžete být přáteli. Ovšem pozor, postranní úmysly mohou být záludné a tvářit se jako nevinné cíle, proto se ujistěte, že jste k sobě opravdu upřímní.

Autor: Jad

10 nejhorších důvodů, proč zůstat přátelé s vaším bývalým přítelem. Váš ex je ex z nějakého důvodu. Ale byl součástí vašeho života nějaký čas, a tak je pochopitelné, že chcete udržet nějaký kontakt.
Zdravá výživa

 305 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ