Zdraví

10 věcí, kterým vás naučí šťastné vztahy

10 věcí, kterým vás naučí šťastné vztahy

Máte za sebou několik vážných vztahů, o kterých si myslíte, že byly kvalitní a plnohodnotné. Sami sebe považujete za vyspělé a zralé jedince připravené pro opravdový vztah. Je tomu ale skutečně tak?

Často se stává, že teprve až člověk potká skutečnou lásku, procitne a uvědomí si všechny chyby, kterých se dosud dopouštěl. Skutečná láska se totiž od náhodných známostí liší. Opravdu zamilovaný člověk se začne chovat jinak. Cítí, že je členem týmu, nejedná sobecky a ve svůj prospěch. Opravdu plnohodnotný vztah nás může mnohému naučit.

1. Nedorozumění jsou nevyhnutelná

Občas se stane, že partnerova slova pochopíte po svém. A pak zjistíte, že on sám měl na mysli úplně něco jiného. Pokud se tak stane, nepitvejte se v tom. Protože neustálé rozbory toho či onoho vztahy narušují a otravují. Naopak jindy se může stát, že protějšek špatně pochopí vaše slova. A vy pak můžete být rozčarováni. V takovou chvíli je nejlepší ustoupit a pochopit, že daná událost vlastně nemá vůbec žádný význam. Nedorozumění přerůstají v problémy, teprve pokud jim dovolujete růst. Nedělejte z komára velblouda a občasná nepochopení ve vztahu odpouštějte.

2. Naučíte se důvěře

Jak byste se mohli o svůj život dělit s člověkem, kterému nedůvěřujete? O kterém si myslíte, že dělá věci za vašimi zády? Pokud svému partnerovi nevěříte v otázkách věrnosti, upřímnosti nebo zájmu o vaši osobu, není váš vztah pevný a kvalitní. Nejlepší partnerství staví na základech hluboké důvěry v druhého člověka. A když se objeví problémy, a ty se určitě objeví, musí být důvěra mezi vámi dostatečně silnou a pevnou. Potom váš vztah podrží.

3. Jeden od druhého si umíte odpočinout

Samozřejmě, že zamilovaní chtějí být spolu neustále. Celou noc se objímat a celý den trávit společně je zcela jistě příjemné, člověku pak ale nezůstává čas a prostor na povinnosti nebo vlastní zájmy. Pokud pracujete každý jinde, máte si večer o čem popovídat. Když strávíte čas se svými přáteli a váš protějšek zase s jeho, získáváte prostor a k partnerovi se vracíte nabití novou energií, s novými zážitky a těšíte se na něj. Za vaším partnerem se vám může zastesknout, stejně jako i on se nebude moci dočkat chvíle, až se s vámi znovu uvidí. Jenom o samotě, bez toho druhého po boku, si uvědomíte skutečnou hodnotu vašeho vztahu.

4. Podněcujete růst i změny

V dobrých a kvalitních vztazích se musí oba partneři měnit a vyvíjet. Život je jen jeden a měli byste jej prožít naplno. Měli byste využít všechny možnosti, které se vám nabízí. Pokud chcete opustit zaměstnání a získat další vzdělání, váš partner by vás v tom měl podpořit. Pokud chcete vyzkoušet něco nového nebo se naopak vrátit k něčemu starému a ověřenému, vždy byste měli najít podporu u svého protějšku. A stejně tak byste se měli chovat vy vůči svému partnerovi. Povzbuzujte partnera v hledání nových zájmů, podporujte jeho přátelství se zajímavými lidmi. Pokud chcete, aby byl váš partner stále stejný, odsuzujete sami sebe na opravdu nudný společný život.

5. Ústupky neznamenají porážku

Dojít ke kompromisu neznamená vzdát se nebo prohrát. Ve skutečnosti je to naopak. Sami asi dobře víte, jak je někdy náročné, vyjít si vzájemně vstříc. Chcete jednat podle svého uvážení, protože vaše cesta se vám zdá tou nejlepší a jedinou správnou. Jenže to stejné si myslí i váš partner o svém vlastním názoru. Zkuste se na věc podívat diplomaticky. Co je logičtější? Pokud má váš partner pravdu, nebojte se přiznat to. Přijměte jeho názor nebo si z každého řešení vezměte to lepší a vhodnější. Důležitější než hájit svůj názor za každou cenu, je chránit a rozvíjet dobré vztahy.

6. Umíte si přiznat své slabé stránky

Váš partner vás nepovažuje za superhrdinu a vy jej určitě také ne. Všichni jsme jen lidé a máme své nedostatky. A je úplně normální si je přiznat. A navíc, pro stabilní vztah je výhodné, že partner vaše slabiny zná. Protějšek pak bude vůči nim vnímavější a podpoří vás v situacích, ze kterých máte strach nebo ve kterých potřebujete pomoc druhého člověka.

7. Víte, že některé věci můžete přijmout, ale ne změnit

Každý člověk si nosí životem svůj batoh, i vy, i váš partner. Můžete se snad vrátit zpět a vše, co chcete, vymazat? Vyhodit? Zatím se to nikomu nepovedlo. A proto se musíte se svým batohem naučit žít. Některé věci přijímáme lépe než jiné, nicméně pravda je taková, že okolnosti můžeme měnit jen stěží. Je důležité posouvat se stále kupředu, jinak budou vaše vztahy chátrat.

8. Odpouštíte rychle a upřímně

Pokaždé, když se mezi vámi strhne hádka nebo spor, nezajímejte se o to, kdo vyhrál a kdo prohrál. Konflikty vás mohou mnohému naučit. Od toho, jak spor začal, konče tím, jak byl vyřešen. Jedině tak se můžete do budoucna vyhnout zbytečným hádkám. Kromě toho odpusťte svému partnerovi a buďte shovívaví také k sobě. Bitva skončila, nechte ji už být. Nikdy v sobě nedržte vztek, protože pocit křivdy bude akorát podkopávat váš kladný vztah k partnerovi.

9. Nic neočekáváte

Nečekejte, že vám bude vaše polovička číst myšlenky nebo přinese snídani do postele či se snad nabídne, že umyje nádobí. Nestane se to. Je zbytečné od lidí něco očekávat, zvláště pokud vůbec neví, která bije. Komunikujte. Ujistěte se, že váš partner ví, co od vztahu očekáváte, jaké jsou vaše názory, postoje a hodnoty. Bude pro něj pak jednodušší chovat se vůči vám pozorně. Nicméně i tak, nic neočekávejte.

10. Dáváte najevo své city

Nejhorší, co můžete ve vztahu udělat je hrát hry. Netrapte naschvál svého partnera, ani ho neodměňujte láskou a něžnostmi za jeho „dobré chování“. Měli byste být vždy přesvědčeni o tom, že váš partner se cítí být milován. Můžete být spokojení a šťastní nebo se naopak na svůj protějšek zlobit. Nehledě na všechny okolnosti by měl partner pociťovat vaši lásku. Neskrývejte své emoce, pouze se ujistěte v tom, že vás partner správně chápe. A nešetřete láskou. Vždyť konec konců, všechno začalo právě kvůli ní, ne?

Autor: Liv

10 věcí, kterým vás naučí šťastné vztahy. Abychom si udrželi partnera i krásný a spokojený vztah s ním, musíme se mnohému naučit. Nakonec to ale není tak náročné a mnohé se děje samo sebou.
Zdravá výživa

 303 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ