Zdraví

Krize ve vztahu - jak ji překonat?

Krize ve vztahu - jak ji překonat?

Krize ve vztahu není v dnešní době nic ojedinělého. V poslední době dochází k nebývalému nárůstu rozpadů vztahů i manželství.

Například ve Spojených státech, se odhaduje, že jeden ze dvou manželství končí rozvodem. Za posledních dvacet let se zde zdvojnásobil počet neúplných rodin. A pouze jedno dítě ze dvou žije s oběma rodiči. Tento trend není jen záležitostí USA. Dochází k němu ve velké míře i v Evropě.

S nějakou tou krizí ve vztahu už setkal skoro každý z nás. Některé páry a někteří jedinci se ovšem pohybují doslova v začarovaném kruhu vztahových krizí, ze kterého se jen těžko hledá cesta ven. Klasickou krizi provází svádění viny jednoho na druhého, což vede vztah ke stupňujícímu strádání, které je začátkem konce. Psychologové varují, že lidé často vytváří krizi z problému, který vůbec nemusí být důvodem ke krizi. Bohužel, když jsou partneři v ráži, mají tendenci si navzájem ubližovat a napadat se, což zákonitě vede ke krizové reakci a problém je na světě," říká terapeutka Dita Novotná.

Krize ve vztahu má svůj cyklus

Každá krize ve vztahu má svůj cyklus. Nejdříve ze všeho naše nervové centrum aktivuje buď bojový postoj nebo signál k útěku. Mezí typické útočné pozice patří obviňování, kritizování, ponižování, šikana nebo poučování. Naopak obranná pozice zahrnuje vyhýbání se konfliktu, odchod, citové ochlazení, izolace, jednostranná rozhodnutí nebo nepřímé vyjadřování konfliktů.

Způsob, jakým bude řešit krizové situace ve vztahu, se odráží i na řešení krize. Většinou máme tendence vyjádřit názory katastrofickými způsoby: "Nemůžu uvěřit, že jsi se mnou takhle zacházel", "nemůžu se vypořádat s tím, co se stalo", jak ti ještě někdy můžu věřit" a podobně. Tyto druhy výrazů občas přemohou ve vztahu každého.

Je třeba si uvědomit, že podobné věty zvyšují pocit bezmoci. Zvláště pak u osob, které se od druhého dozví, že zničily vztah nebo provedly něco opravdu strašného. Člověk, který tyto pocity projeví, posiluje pozici oběti bez možnosti změny, což řešení rozhodně nepomůže. Jedním z výsledku krize ve vztahu je pocit ztráty kontroly. "Útok nebo ústup je často způsobem, jakým se oba partneři snaží získat zpět kontrolu a řešit stud. Tento způsob chování bohužel jen zvětšuje krizový cyklus a bolest obou partnerů," varuje Novotná.

"Krize nastává, když nás přemohou naše emoce hněvu, bolesti studu a strachu. V tomto stavu je velmi těžké zastavit bojovou náladu nebo chuť utéct," tvrdí britský psycholog Charles Bradley. Mezi důvody proč vznikají krize ve vztazích je strach z nebezpečí, že ten původně malý problém zničí celý náš vztah nebo dokonce život. Samozřejmě racionálně víme, že náš život není zničen, ale v době krize mají partneři často pocit, že končí vztah i život. Jak tedy v případě krizí postupovat?

Změňte cyklus krize ve vztahu

Za prvé to vyžaduje čas a úsilí. Každá vztahová krize probíhá v určitém cyklu. Tendence chovat se podle cyklu totiž může být velmi zakořeněna. Je třeba si dlouhodobě pěstovat schopnost vyrovnávat se se vztahovými boji. Hledejte malé kroky, které změní váš přístup a inspirují vás k pokračování. Krokem číslo jedna je nemluvit o vážných tématech v dobách, kdy probíhá akutní krize ve vztahu.

Zastavit naše myšlenky a chování je těžké. Důležitým krokem je naučit se rozpoznávat příznaky krizového stavu, který vznikl v těle ještě předtím, než se zapojí vaše myšlenky. Je třeba se naučit ovládat své emoce tím, že dostaneme do tělo klidu. Skvělým pomocníkem může být například meditace. Když jsou vaše emoce v klidu, dokážete se lépe vyjadřovat i naslouchat partnerovi. Nejdůležitějším krokem je tedy naučit se komunikovat ve stavu klidu. Klidový stav nemusí omezovat vaše pocity. Jen je třeba se na věc podívat z jiné perspektivy a vidět ji trochu s nadhledem.

Jednou z nejčastějších chyb, které krize ve vztahu provázejí, je víra, že někdo jedná správně a někdo špatně. Pokud je jeden z vás ten dobrý a druhý ten špatný, automaticky to vede k sebeobraně. Naučte se věci neodsuzovat na dobré a špatné. To, co vám se jeví jako dobré se nemusí jevit jako dobré vašemu partnerovi a naopak. Dobro i zlo je otázkou názoru a úhlu pohledu.

Krize ve vztahu je často spuštěna špatným porozuměním toho, co vám partner říká. Nejdříve si špatně vyložíte začátek diskuze a pak už se to s vámi veze. Není tedy na škodu si partnera pořádně vyslechnout, položit mu doplňující otázky a pořádně si ověřit, že dobře rozumíte tomu, co říká.

Autor: Jad

Krize ve vztahu - jak ji překonat? Psychologové sestavili plán kroků, díky kterým překonáte krizi ve vztahu. Projděte si cyklus vztahové krize
Zdravá výživa

 301 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ