Zdraví

9 známek toho, že je váš vztah u konce

9 známek toho, že je váš vztah u konce

Ptáte se, kdy je čas ukončit váš vztah? Máme pro vás třináct znaků, díky kterým poznáte, že už nemá dál smysl ve vztahu pokračovat.

Mnoho párů se časem ocitne na křižovatce. Jedna cesta je postavena pro páry a druhá míří do města Singleton, které je určené pro ty, kteří cestují samostatně. Když se dostaneme na tuto křižovatku, je naprosto přirozené se ptát, jak zjistit, že je čas na rozchod. Nikdo - ani váš terapeut, vaše matka, váš nejlepší přítel nebo článek vám skutečně nemohou říct, jak poznat, že je čas se rozejít. Je to něco, o čem můžete rozhodnout jen vy a váš partner. Ale existuje spousta znaků, podle kterých poznáte, že je lepší rozchod.

1. Nedostatek komunikace nebo náklonnosti

Komunikace a náklonnost jsou nedílnou součástí každého vztahu, bez které by to rozhodně nešlo. Pokud se vaše "Miluji tě" a "Jak se máš" změnilo pouze na "Nezapomeň vyzvednout mléko", je třeba zvážit, zda se váš vztah nenachází ve velkých potížích. Pokud nebudete se svým partnerem či partnerkou kvalitně komunikovat, váš vztah nikdy nebude dlouhodobě fungovat. Možná vám to připadá drsné, ale tak prostě vztahy fungují. Bez vzájemné komunikace začnou dříve či později vznikat krize, které váš vztah rozbijí. Komunikace ve vztahu je totiž prostředek k tomu, abyste si se svým partnerem navzájem sdělovali své potřeby a dozvěděli se co nejvíce o potřebách toho druhého.

Potřeby jsou základním stavebním materiálem každého vztahu a komunikace je nástroj, kterým potřeby opečováváte. Pokud tato běžná komunikace ve vztahu chybí, partneři se na sebe pomalu ale jistě přestávají těšit. Vytváří se mezi nimi neviditelná zeď a začínají se jeden od druhého vzdalovat. Bez komunikace po nějakém čase zjistí, že už vlastně se svým partnerem jen žijí vedle sebe, nikoliv spolu.

2. Nemáte sex

Absence sexuálního života se může zdát po letech nevyhnutelná, ale sporadický sex je něco jiného než žádný sex. Jestli už spolu sex nemáte, máte vážný problém. Příčin úbytku sexuální touhy může být ve vztahu celá řada. Únava, vyčerpání, stres, stud, fyziologické změny a onemocnění, postoj k sobě i k partnerovi, emoční odcizení, změna role, také zevšednění nebo třeba pocit nedostatečné akceptace partnerem. Asi by stálo za to ujasnit si, co teď opravdu chcete . V situaci párového sexu zpravidla pomáhá, když se z partnerů stanou spíše spojenci nad společným problémem než utrápení samotáři. Pokud toho nejste schopni, je čas na rozchod.

3. Nízké sebevědomí

V dobrém partnerství by se partneři měli navzájem zvedat, ne srážet dolů. Jestli něco dokáže ničit vztahy silou zemětřesení, pak je to nízké sebevědomí jednoho z partnerů. Nejčastěji mají tyto problémy kořeny už v dětství, kdy těmto lidem chybělo uznání ze strany rodičů, a tak do vlastních vztahů vstupují s pocitem, že si snad ani lásku nezaslouží. "Když je vše v pořádku, jeden z partnerů si toho druhého idealizuje, vidí na něm jen ty nejlepší vlastnosti a nemá zábrany se mu sám otevřít," vysvětluje profesorka Clarková z univerzity Yale. "Jakmile však dojde k emocionálnímu výkyvu a vztah se již nejeví jako perfektní, partner s nízkým sebevědomím se příliš zaměří jen na negativní vlastnosti svého protějšku a chce se ze vztahu dostat pryč." Lidé, kteří si nevěří, přitom většinou nedovedou ze vztahu, byť nevyhovujícího, sami od sebe odejít. A tak se často po dlouhá léta i desetiletí zaseknou na modelu: "Nemohu s tebou žít, ale nemohu být ani bez tebe..."

4. Nemáte na sebe navzájem čas

Nemusíte spolu trávit každý den nebo každý druhý, ale určitě alespoň několik dnů v týdnu. Pokud spolu netrávíte dostatek času, dochází k odcizení, po nějakém čase se naplno projeví deficit společných zážitků, a to je začátek konce. Pokud na sebe nemáte čas a nehodláte to změnit, je to klasické znamení, že váš vztah nemá šanci.

5. Ztráta společenských kruhů

Jedna ze složitostí vztahů je, že nejde jen o sloučení dvou lidí, ale i o sloučení dvou společenských kruhů. Někdy se propojením společenských kruhů obou partnerů jejich kruh rozšíří a jindy zase úplně deformuje. Pokud jste ve vztahu nuceni přestat se vídat s přáteli nebo rodinou, protože váš partner není jako oni, je čas přemýšlet o rozchodu.

6. Jdeš svou cestou

Lidé se baví různými způsoby. Někdo rád chodí do barů, jiný sportuje nebo chodí za kulturou. Pokud váš seznam zábavy zahrnuje alespoň částečně vašeho partnera, je to v pořádku.
Pokud ovšem nemáte žádnou společnou zálibu, pak je to na pováženou. Je velmi nepravděpodobné, aby spolu pár, který nemá žádné společné zájmy, vydržel.

8. Věčné udržování vztahu

Udržování vztahu je jako běh na místě - nikam vás nedostane. Místo toho, aby se váš vztah vyvíjel a abyste dál stavěli na základech, které jste vybudovali, se snažíte
zahlazovat díry, které v něm vznikají. Pokud se věci nevyvíjí kupředu, vymykají se kontrole a vedou ke zkáze. Je čas na rozchod.

9. Partner vás nepodporuje

Podpůrné slovo partnera není ve vztahu jen volba, je to nutnost. Vzájemná podpora ve vztahu není důležitá jen proto, že partneři pak spolu lépe zvládají stres a nepříjemnosti, ale také kvůli snaze učit se, růst, objevovat, dosahovat cílů, kultivovat své talenty a nalézat smysl a význam života, tvrdí psycholožky Brooke Feeneyová z Univerzity Carnegieho a Mellona v Pittsburghu a Nancy Collinsová z Kalifornské univerzity.9 známek toho, že je váš vztah u konce. Jak poznat, že je čas se rozejít? 9 znaků, které vám pomohou se odhodlat se k rozchodu. Konec vztahu se
Zdravá výživa

 310 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ