Zdraví

Strie trápí v těhotenství až 80 % žen

30.05 2015|Těhotenství
Strie trápí v těhotenství až 80 % žen

Ačkoliv je těhotenství považováno za jedno z nejkrásnějších období v životě ženy, na těle většiny maminek se zaručeně podepíše. Vedle možného navýšení váhy nebo změny velikosti a tvaru ňader se až 80 % žen potýká s drobnými pajizévkami, striemi. Ty pak často doprovází také zarudlé dlaně, otoky prstů nebo kopřivka.

Podle MUDr. Pavla Hanzelky z LR Health & Beauty přesto řada těhotných žen péči o své tělo v době gravidity podceňuje, nebo ji dokonce zcela zanedbává. O tom, jaká kosmetická rizika s sebou těhotenství přináší a jak se správně starat o pokožku klíčových partií, hovoří ve svém komentáři.

Těhotenství nejsou jen strie

Během období těhotenství dochází u budoucích maminek k řadě kožních změn. Objevuje se například zvýšená pigmentace kůže, a to zejména kolem prsních bradavek, v podpaží, v oblasti stehen či v oblasti genitálií. Zároveň se na kůži mohou nově vyskytovat také specifické těhotenské pigmentové skvrny, případně dochází ke ztmavení již existujících pigmentových znamének. Vedle toho řada gravidních žen trpí i na zarudlé dlaně či oteklé prsty. Poslední dvě zmiňované nepříjemné komplikace souvisí se všeobecným zadržováním tekutin v organismu.

Jednou z nejzávažnějších kosmetických změn, kterou trpí přibližně 80 % gravidních žen, je však vznik takzvaných těhotenských strií. Jedná se o jakési trhlinky v povrchových vrstvách kůže, které souvisejí s mechanickými a hormonálními změnami v těhotenství. Jednoduše řečeno, způsobuje je mechanické napínání pokožky, které spočívá v rychlém nárůstu tělesné hmotnosti, a přetlak v důsledku zadržování tekutin v těle. Tyto lehce nafialovělé pajizévky jsou pro budoucí maminky snad tou nejvíce obávanou kožní změnou během jejich těhotenství. Nejkritičtějším obdobím pro jejich vznik je poslední trimestr. Vedle těchto častých kožních změn se pak méně často objevují také nejrůznější kožní alergie či kopřivka nebo se ženy potýkají se svěděním kůže.

Češky péči o tělo zanedbávají

Ačkoliv hraje samozřejmě svou roli věk budoucí maminky a do jisté míry také genetika, velice důležitá je během těhotenství samotná péče o tělo. Je nutné pokožku neustále promašťovat, a to již od počátku těhotenství. V tomto ohledu je dobré zvolit hutný krém, ideálně s obsahem květů měsíčku lékařského v kombinaci s účinky aloe vera, například typu Aloe vera mum balsám. Maminky by měly krém aplikovat nejen na břicho, které je samozřejmě nejvíce namáhané, ale rovněž na oblast hýždí, stehen, prsou či beder, kde se strie také rády objevují. Správnou péčí mohou výskyt a rozsah strií i dalších kosmetických potíží do značné míry snížit.

Češky však v tomto ohledu často chybují. Ačkoliv kožní rizika spojená s těhotenstvím znají, nevěnují jim v klíčovou dobu příliš pozornosti a řeší je často až v okamžiku, kdy již není možné napáchané škody odstranit. Buďto neužívají po celou dobu trvání těhotenství vůbec žádný přípravek, nebo užívají produkt, který neobsahuje složky potřebné pro podporu elasticity kůže. Další častou chybou je, že si maminky začínají promazávat tělo až v okamžiku, kdy je na nich těhotenství již znát. To je samozřejmě obvykle pozdě, protože kůže je v tu dobu již napínána a strie tak už mohou vznikat. Mnoho těhotných žen pak dělá rovněž tu chybu, že se pečlivě starají o pokožku bříška, ale zapomínají, že strie vznikají i jinde, konkrétně na stehnech, bocích, prsou nebo třeba bedrech. To jsou všechno zásadní chyby, kterých by se ženy měly vyvarovat, aby jejich tělo neneslo zbytečné negativní známky absolvovaného a namáhavého těhotenství.

Autor komentáře: MUDr. Pavel Hanzelka z LR Health & Beauty

Až 80 % těhotných žen trpí na strie, péči o tělo přesto zanedbávají. Ačkoliv je těhotenství považováno za jedno z nejkrásnějších období v životě ženy, na těle většiny maminek se zaručeně podepíše.
Zdravá výživa

 301 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ