Zdraví

10 domácích léků na ženskou neplodnost

15.01 2020|Těhotenství
10 domácích léků na ženskou neplodnost

Ženy se obvykle začínají obávat neplodnosti nebo sterility po roce nechráněného, pravidelného a dobře načasovaného styku, který nevede k oplodnění. Neplodnost postihuje odhadem 48 milionů žen na celém světě a podle Světové zdravotnické organizace neplodnost zahrnuje také neschopnost udržet těhotenství nebo donosit dítě do narození.

Ženská neplodnost může být ovlivněna různými zdravotními problémy, jako je například syndrom polycystických vaječníků, endometrióza, zánětlivé onemocnění, děložní myomy, anémie, problémy se štítnou žlázou, zablokované vejcovody, candida a sexuálně přenosné nemoci. Mezi další faktory, které ztěžují otěhotnění, patří nadměrné pití, kouření, věk vyšší než 35 let, obezita, nadměrný stres, nepravidelná nebo bolestivá menstruace, špatná strava nebo intenzivní fyzický trénink.

Neplodnost je pro každou ženu emocionálně bolestivá, a může vést k úzkosti, izolaci, depresi nebo neschopnosti soustředit se na každodenní úkoly. Po dlouhodobém boji s neplodností se mnohé ženy obracejí na techniky, jako je oplodnění in vitro nebo náhradní mateřství. Nicméně, tyto metody jsou velmi drahé a některé ženy si je prostě nemohou dovolit.

K dispozici jsou však také přírodní a bylinné prostředky, které mohou pomoci v boji proti ženské neplodnosti a zvýšit tak šance na otěhotnění. Pomoci může i správný životní styl, který zahrnuje zdravou výživu a pravidelné cvičení. Zdravé zdraví pro vás dnes připravilo 10 přírodních prostředků proti ženské neplodnosti.

1. Ashwagandha

Ashwagandha, známá také jako indický ženšen, je velmi užitečná bylina pro ženy, které mají potíže s početím. Tato bylina účinná při udržení hormonální rovnováhy a podporuje také řádné fungování reprodukčních orgánů. Ashwagandha je ideální bylinkou i pro ženy, které trápí opakující se potraty. Navíc, tato bylina pomáhá snížit úroveň stresu.

Stačí smíchat 1 polévkou lžíci prášku Ashwagandha se sklenicí vody a pít dvakrát denně. Z důvodu možných nežádoucích účinku se doporučuje tuto bylinu používat pod lékařským dohledem.

2. Granátové jablko

Granátové jablko také zvyšuje plodnost u žen. Granátové jablko pomáhá zvýšit průtok krve do dělohy a zahušťuje děložní sliznice, díky čemuž se snižuje riziko potratu. Navíc, podporuje zdravý vývoj plodu. Podle studie zveřejněné v roce 2015 může být granátové jablko použito jako doplněk pro zvýšení dlouhověkosti, plodnosti a správný růst. Nicméně, dávka granátového jablka by měla být správně nastavena, aby se zamezilo nepříznivým účinkům.

Smíchejte stejné množství jemného prášku ze semen a kůry granátového jablka a uložte jej ve vzduchotěsné nádobě. Dvakrát denně pak smíchejte 1/2 lžičky této směsi se sklenicí teplé vody a pijte po dobu několika týdnů. Můžete také jíst čerstvá granátová jablka nebo šťávu z nich.

3. Skořice

Skořice může pomoci řádnému fungování vaječníků a být tak efektivní v boji proti neplodnosti. Skořice dokonce pomáhá při léčbě syndromu polycystických vaječníků, který je jednou z hlavních příčin neplodnosti. Studie z roku 2007, zveřejněna v časopise Fertility and Sterility ukázala, že skořice může zlepšit menstruační cykličnost u žen se syndromem polycystických vaječníků. Skořice se používá také k léčbě endometriózy, děložních myomů a absence menstruace, které také mohou mít vliv na plodnost žen. Navíc, skořice je skvělým prostředkem, který vám pomůže předejít kvasinkovým infekcím.

Přidejte 1 lžičku skořice do šálku horké vody a pijte jednou denně po dobu několika měsíců. Skořici přidávejte všude, kam můžete (jogurty, ovesné vločky, kaše). Nekonzumujte však více než 2 lžičky skořice denně.

4. Chasteberry

Pokud vás trápí neplodnost kvůli hormonální nerovnováze v těle, pak je účinným prostředkem bylina nazývaná chasteberry. Rostlina díky svému vysokému obsahu prolaktinu pomáhá zlepšit ovulaci. Navíc je skvělým prostředkem v boji proti syndromu polycystických vaječníků.

Přidejte 1 lžičku čerstvé nebo sušené chasteberry do šálku vroucí vody, přikryjte a louhujte 10 minut. Tento čaj pijte jednou denně po dobu několika týdnů nebo měsíců. Vzhledem k tomu, že bylina ovlivňuje některé hormony, nemusí být vhodná pro ženy se zvýšenou hormonální citlivostí nebo ty, které používají antipsychotika. Tuto rostlinu také nepoužívejte, pokud postupujte oplodnění in vitro.

5. Datle

Datle obsahují několik živin, které mohou pomoci zvýšit vaší schopnost otěhotnět. Jsou bohaté na vitamíny A, E a B, stejně jako na železo a další minerály, které jsou nezbytné, aby žena otěhotněla a donosila dítě přes celé období těhotenství. Datle vám navíc pomohou s pravidelnou peristaltikou střev a vyléčí zácpu.

Rozmixujte 10 až 12 datlů s 2 polévkovými lžícemi nasekaného kořene koriandru tak, aby vám vznikla pasta. Přidejte 3/4 šálku kravského mléka a dejte vařit. Nechte vychladnout a pijte jednou denně po dobu jednoho týdne ode dne poslední menstruace. Denně jezte 6 až 8 datlů místo svačinky.

6. Kořen Maca

Další účinnou bylinou, která může vyléčit neplodnost u žen i mužů, je kořen peruánské byliny Maca. Tato bylina zvyšuje normální produkci hormonů a má příznivé účinky zejména u žen s hypotyreózou, protože podporuje funkci štítné žlázy. Je zároveň dobrým zdrojem různých živin, které zvyšují plodnost.

Smíchejte 1/4 až 1/2 polovinu prášku z kořene Maca v šálku vlažné vody nebo mléka. Směs pijte jednou denně, po dobu několika měsíců. Prášek z kořene Maca může přidat také do krémů, kaší nebo cereálií. Další možností je užívat potravinové doplňky s kořenem Maca. To ovšem jedině po konzultaci s lékařem. Bylinu rozhodně neberte v průběhu těhotenství.

7. Vitamín D

Vitamín D je nezbytný pro těhotenství i porod zdravého dítěte. Ve skutečnosti může nedostatek vitamínu D způsobit neplodnost nebo zapříčinit potrat. Studie z roku 2014, zveřejněna v časopise Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism ukázala, že vitamín D je rozvíjejícím faktorem, který ovlivňuje ženskou plodnost.

Vystavte se rannímu slunci alespoň na 10 minut denně, aby vaše tělo mohlo vyprodukovat vitamín D. Jezte potraviny s vysokým obsahem vitamínu D, například lososa, sýry, žloutky a podobně.

8. Kořeny fíkovníku bengalského

Kořeny fíkovníku bengálského jsou podle ajurvédy velmi účinné při léčbě ženské neplodnosti. Stačí vysušit kořeny fíkovníku několik dní na slunci, pak je rozdrtit na prášek a uschovat ve vzduchotěsné nádobě. Poté smíchat 1 až 2 lžíce prášku ve sklenici mléka a pít jednou denně na lačný žaludek po tři po sobě jdoucí noci. Hodinu poté je třeba se vyhnout jakémukoliv jídlu. V kúře pokračujte po dobu několika měsíců. Nepoužívejte tento lék během menstruace.

9. Jóga

Jóga může být pro ženy potýkající se s problémy plodností velmi užitečná. Pomáhá udržovat zdravou tělesnou hmotnost, což zvyšuje šanci na plodnost. Kromě toho pomáhá velmi účinně zklidnit tělo a mysl, díky čemuž snižuje i stres, který přispívá k neplodnosti.

Mezi pozice jógy, které podporují plodnost patří Nadi Shodhan Pranayamu, Bhramari Pranayamu, Paschimottanasana, Hastapadasana, Janu Sirasana, Badha Konasana, Viparita Karani a jóga Nidra. Zajděte si na hodinu jógy a naučte se od odborníků, jak se tyto pozice provádějí správně.

10. Jezte vyváženou stravu

Jíst zdravou a vyváženou stravu je pro zlepšení plodnosti velmi důležitým faktorem. Zdravá a vyvážená strava pomáhá předcházet onemocněním, která mohou způsobit sterilitu. Navíc, zvyšuje šanci na početí.

Jezte potraviny jako je špenát, fazole, cizrna, hrách a čočka. Zahrňte do svého jídelníčku sacharidy s nízkým glykemickým indexem, jako je hnědá rýže a celozrnné pečivo. Jezte potraviny bohaté na železo, abyste zabránili problémům s ovulací. Mezi dobré zdroje železa patří fazole, libové maso, listová zelenina, červená řepa, švestky, meruňky, rozinky a datle. Ve vašem jídelníčku by neměla chybět vejce, protože obsahují vitamín D, který hraje klíčovou roli při zvyšování plodnosti. Jezte hodně ovoce a zeleniny, které jsou bohaté na antioxidanty.

Nezapomeňte na zdravé tuky, jako jsou mononenasycené, polynenasycené a omega-3 mastné kyseliny ve stravě, které mohou pomoci se zvýšením plodnosti. Tyto tuky se nacházejí v tučných rybách, avokádu, ořeších a semenech. Vyhněte se kořeněným jídlům, silnému čaji, kávě, bílému cukru, mouce, rafinovaným obilovinám, smaženým potravinám a mořským plodům, které mají vysoký obsah rtuti.

Další tipy pro snadnější otěhotnění

  • Snažte se udržet si zdravou váhu. Nadváha a podváha může přispět k neplodnosti.
  • Vyhněte se pití alkoholu i kofeinovým nápojům, které mohou snižovat plodnost.
  • Přestaňte kouřit a vyhněte se pasivnímu kouření.
  • Sledujte svou bazální tělesnou teplotu, abyste věděli, kdy máte ovulaci a podle toho plánujte pohlavní styk.
  • Mějte pohlavní styk každý den nebo každý druhý den během plodného období, abyste zvýšili šanci na otěhotnění.
  • Snižte stres tím, že budete cvičit hluboké dýchání, meditujte nebo využívejte jiných relaxačních technik.
  • Vždy pijte vodu pokojové teploty, protože jen taková voda pomáhá udržovat reprodukční orgány zdravé.Autor: Jad

10 domácích léků na ženskou neplodnost. Zdravé zdraví pro vás dnes připravilo 10 přírodních prostředků proti ženské neplodnosti. Ženy se obávají neplodnosti po
Zdravá výživa

 306 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ