Zdraví

11 mýtů o plodnosti

30.10 2015|Těhotenství
11 mýtů o plodnosti

Mnoho párů stráví celé roky snahou o otěhotnění a problémů spojených s početím je mnoho. Avšak stejně jako když se stanete rodičem, neexistuje žádný písemný návod na to, jak otěhotnět. Nicméně, mnozí nechápou svou osobní plodnost a faktory, které ji ovlivňují. Zde je 11 nejčastějších mýtů, které kolují mezi lékaři a jejich pacienty.

1. "On nemá žádné problémy s plodností, už je táta "

Na rozdíl od všeobecného přesvědčení, plodnost u mužů má i svůj konec. Podobně jako ženská plodnost, i mužova plodnost klesá s věkem, a to zejména po dosažení věku 40 let. Vědci zjistili přímou souvislost mezi věkem otce a zvýšeným rizikem autismu a schizofrenie. Muži předávají čtyřikrát větší genetické mutace ve srovnání s matkami. Jak muž stárne, koncentrace mobilního a zdravého spermatu spolu s objemem ejakulátu se snižuje.

2. "Všechny ženy v mé rodině měly děti po čtyřicítce, takže jsem v pohodě."

Přestože historie rodinné plodnosti se bere v úvahu při léčbě, předchozí těhotenství a rodinná plodnost vůbec nemusí znamenat úspěch. Poté, co žena překročí 40, je méně než 5% šanci, že otěhotní ihned v daném měsíci (ve srovnání s 20% ve věku 30).

3. "Kouřím, ale nehodlám s tím přestat, dokud nebudu těhotná."

Americká společnost pro reprodukční medicínu odhaduje, že až 13% ženské neplodnosti je v důsledku kouření. Věřte tomu nebo ne, kouření i méně než pět cigaret denně, snižuje plodnost u mužů i u žen.

4. "Máme sex do 24 hodin po ovulaci."

Ovulace je doba, kdy vejce klesne z vaječníku do vejcovodu. Ovulace nastává jednou za měsíc, což je zhruba sedm až 10 dní před menstruací. K tomu, aby došlo k otěhotnění, musí spermie oplodnit vajíčko během tohoto jednoho až dvoudenního období. Chcete-li zvýšit své šance, mějte sex před a během ovulace, protože spermie mohou přežít v reprodukčním traktu po dobu tří dnů. Pokud jsou měsíční cykly ženy nepravidelné, musí navštívit specialistu. Ovulační poruchy jsou nejčastější diagnózou neplodnosti u žen.

5. "Nemám strach o svá vajíčka, dokud mi nebude 40."

Při narození má žena 7.000.000 vajíček, jejichž počet se sníží až na 400.000 na začátku puberty. V průběhu života se uvolní zhruba 400 až 500 vajíček. Jak žena stárne, ovariální rezerva klesá.Počty vajíček rychle klesají před třicítkou, po ní a nejvíce po 35 letech.

6. "Jsem ve skvělé kondici. Věk nebude mít vliv na mou plodnost."

Zdravé tělo a mysl může zvýšit plodnost, ale nemůže to zvrátit věk vaječníků a spermatu. Pro muže i ženy je věk kritickou součástí plodnosti.

7. "Vím, že jsme se mohli pokusit zhubnout, ale ..."

Když muži nebo ženy nesou váhu navíc, v těle se vyskytují hormonální posuny, které mohou mít vliv na ovulaci a produkci spermatu. Dobrou zprávou je, že páry mohou na hubnutí spolupracovat a společně si tak usnadnit cestu k dítěti.

8. "Pouze ženy potřebují doplňky před otěhotněním."

Již dlouho je známo, že ženy by měly přijímat kyselinu listovou, aby se zabránilo určitým vrozeným vadám, ale kyselina listová může být důležitá i pro mužskou plodnost. Výzkumníci z University of California zjistili, že muži měli vyšší míru chromozomálních abnormalit ve spermatu, když byla jejich strava chudá na kyselinu listovou. Koenzym Q10 také zvyšuje počet spermií a pohyblivost spermií a vitamin E taktéž.

9. "Pohlavní choroby mají vliv na mé zdraví, ale nemají vliv na početí."

U mužů i žen sexuálně přenosné nemoci ovlivňují schopnost mít děti. Pohlavně přenosná nemoc může způsobit zjizvení a zablokování v samčích reprodukčních strukturách. Je-li nemoc u žen neléčená, může vést k pánevnímu zánětlivému onemocnění, což je hlavní příčinou neplodnosti.

10. "Nezáleží na tom, kolik kávy piju."

Věřte tomu nebo ne, ale káva také může výrazně ovlivnit plodnost. Jedna studie zjistila, že ženy, které konzumovaly více než jeden šálek kávy denně, měly poloviční pravděpodobnost, že otěhotnění, než ženy, které pily kávu méně nebo vůbec." Je lepší zvolit kávu bez kofeinu. Kofein je ale také v čaji nebo čokoládě.

11. "Máme sex každý den, takže můžeme otěhotnět rychleji."

Mít sex každý den jen mírně zvýší plodnost ve srovnání se sexem každý druhý den, podle studie v New England Journal of Medicine. Pokud má člověk normální počet spermií, koncentrace spermií se při denním sexu nesnižuje.

Autor: Mily

Podívejte se na 11 mýtů, které kolují kolem plodnosti a otěhotnění. Lži a pravdy o těhotenství a plodnosti. Mnoho párů stráví celé roky snahou o otěhotnění a problémů spojených s početím
Zdravá výživa

 301 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ