Zdraví

15 důvodů, proč si po ránu dopřát studenou sprchu

08.01 2019|Zdraví
15 důvodů, proč si po ránu dopřát studenou sprchu

Studená sprcha nebo takzvaná "skotská sprcha", kdy se střídá proud teplé a studené vody, je perfektním způsobem, jak nastartovat nový den. Kromě toho má ale řadu výhod pro vaše zdraví. Podívejte se s námi na 10 důvodů, proč se překonat a po ránu se osvěžit studenou vodou.

1. Studená sprcha spouští uvolňování noradrenalinu

Noradrenalin v těle funguje protizánětlivě a snižuje krátkodobé bolesti zapříčiněné například zraněním.

2. Snižuje bolesti svalů

Po cvičení mohou být vaše tkáně poškozené a zanícené a z toho důvodu vás mohou bolet svaly. Studená voda snižuje teplotu v těchto oblastech a stahuje cévy, což zároveň pomáhá snižovat otok a tlumit tak bolest.

3. Zvyšuje pocit štěstí

Studená voda má vliv na činnost neurotransmiterů, jakým je například dopamin a již zmiňovaný noradrenalin. Pokud trpíte depresemi, pak je ranní studená sprcha skvělou volbou, díky které si budete schopni váš život opět vychutnávat. Vaši pohodu i energii rovněž zvýší pravidelné plavání v zimním období.

4. Posiluje imunitní systém

O tom, že je otužování velice vhodné pro náš imunitní systém, jste asi už slyšeli a je tomu opravdu tak. Studená voda posiluje imunitní systém, který zabíjí viry a rovněž bojuje proti faktorům, které by mohly zapříčinit růst nádorů.

5. Podporuje funkci jater

Při studené sprše se v těle zvýší hladina glutationu a superoxidu dismutázy, což jsou aminokyseliny podporující funkci jater. Tyto látky rovněž optimalizují buněčné procesy a působí jako ochrana proti oxidačnímu stresu.

6. Zlepšuje krevní oběh

Studená voda má lidský organismus takový vliv, díky němuž dokáže rozpumpovat krevní oběh a poslat více krve do jednotlivých orgánů. To je velice přínosné pro celý kardiovaskulární systém a tím i pro celkové zdraví.

7. Snižuje záněty a detoxikuje tělo

Studená sprcha rovněž ovlivňuje lymfatické cévy, odkud jsou následně vyplavovány případné toxiny. Lymfatický systém je totiž zodpovědný za odstraňování odpadu z buněk. Pokud se tento proces zablokuje, pak budete náchylnější k onemocněním.

8. Zvyšuje hladinu hnědého tuku

Ne každý tuk v těle je na škodu, tak je tomu i v případě hnědého tuku. Ten je zodpovědný za zvyšování funkce metabolismu v těle a spalování energie k výrobě tělesného tepla.

9. Zlepšuje paměť

Ranní sprcha vás nejen skvěle „nakopne“ do nového dne, ale tento pravidelný zvyk může rovněž zlepšovat paměť díky vyšší hladině noradrenalinu a adrenalinu, hormonů, které zvyšují energii, zlepšují náladu, soustředění a mají vliv i na spánkové cykly.

10. Umožňuje ovládat autonomní nervový systém

Studená sprcha vás ráno probere tak, jako nic jiného. Ani ranní espresso se s ní nemůže rovnat. Stejně jako vás ráno sprcha nabije energií na celý den, tak vás zase večer příjemně utlumí a zlepší kvalitu vašeho spánku.

11. Zlepšuje pleť a vlasy

Pokud vás dostatečně nemotivuje to, že se budete cítit lépe, pak by vás mohlo nabudit to, že studená voda má příznivé účinky na vlasy a pleť. Podle certifikované dermatoložky Jessicy Krant může studená voda pomoci vaší pleti při prevenci proti ztrátě přirozeného mazu. Stejně působí i na vlasy, které budou lesklejší, silnější a zdravější.

12. Zlepšuje plodnost

Pro muže i ženy může být studená sprcha užitečná při snaze o početí. Jedna studie ukázala, že u mužů, kteří se přestali sprchovat horkou vodou, se během šesti měsíců zvýšil počet spermií o 500 procent. Je to proto, že varlata potřebují studené prostředí, nikoliv horkou vanu.

13. Zvyšuje testosteron

Testosteron je důležitý pro tolik mužů, kterým zvyšuje vše od růstu svalů až po sebedůvěru. Vědci zjistili, že teplo z teplých sprch může změnit naši DNA a způsobit menší produkci testosteronu.

14. Podporuje hubnutí

Studené sprchy jsou skvělé, pokud chcete zhubnout. Je to proto, že studené sprchy nutí naše tělo aktivovat hnědý tuk uvnitř nás, který se používá k udržování našeho tepla uvnitř těla. Když naše tělo cítí chlad, začne spalovat patnáctkrát rychleji než obvykle.

15. Pro lepší spánek

Studená sprcha vás může perfektně probudit po ránu, ale zároveň vám pomůže večer usnout. Chladné sprchy jsou jedním z nejúčinnějších způsobů, jak se uvolnit a připravit na spánek.

Do otužování se pouštějte pomalu. Rozhodně nezačínejte ledovou sprchou, pokud na ní nejste zvyklá. Teplotní šok pro netrénované tělo může velmi rychle smazat všechna výše uvedená pozitiva. Pokud s otužování začínáte, zkuste pro začátek na týden do ranní rutiny zařadit vlažnější sprchu.

Autor: Liv

Studená sprcha po ránu může mít opravdu blahodárné účinky pro tělo i mysl, nehledě na to, že vás naučí disciplíně. Začněte každý den studenou nebo střídavou sprchou a brzy pocítíte pozitivní účinky na svém zdraví
Zdravá výživa

 305 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ