Zdraví

Co vypovídá vaše stolice o vašem zdraví?

07.07 2018|Zdraví
Co vypovídá vaše stolice o vašem zdraví?

Stolice a vylučování nepatří zrovna mezi oblíbená konverzační témata. Vzhledem k její důležité roli v životě každého z nás je ale dobré o ní vědět co nejvíce. Pohyby střev jsou nezbytnou součástí trávení. Stolice je přirozeným způsobem těla, jak se zbavit odpadních produktů a toxinů. Normální pohyb střeva by měl být v rovnováze mezi tím, že nemusíte stolici ani příliš tlačit, ani zadržovat.

Většina z nás na toaletě nepřemýšlí o kontrole stolice. Ale pokud chcete být v otázce svého zdraví opravdu svědomití, je dobré stolici kontrolovat pravidelně. Barva, struktura, velikost a konzistence vaší stolice vám mohou poskytnout cenné informace o vašem vnitřním zdraví. Důležité je sledovat spíše dlouhodobý stav než dočasné abnormality, které trvají jeden nebo dva dny. Dlouhodobý stav stolice, který trvá týden nebo déle, může o vašem zdraví vypovědět hodně. V následujících řádcích se můžete naučit rozlišovat, co jednotlivé typy stolice znamenají.

Ještě předtím, než se pustíme do rozboru špatné stolice, je třeba si vysvětlit, jak má vypadat dokonalá stolice. Průměrná stolice obsahuje přibližně 75 procent vody a 25 procent pevné hmoty. Pevná hmota se skládá z mrtvých bakterií, nestravitelných složek z jídla, cholesterolu a jiných tukových látek. Přesný tvar a vzhled vaší stolice se bude lišit od toho, co jste snděli a vypili.

Celý proces vzniku stolice trvá přibližně 18 až 72 hodin. Podle Bristol Stool Chart jsou nejlepšími typy stolice ve tvaru klobásy s prasklinami na povrchu, hladká stolice ve tvaru klobásy (její průměr je 1 až 2 cm. Je typická pro někoho, kdo má stolici jednou denně) a měkké kuličky s jasnými hranicemi (její průměr je 1 až 1,5 cm a je typická pro někoho, kdo má stolici 2 až 3 krát denně po konzumaci hlavních jídel). Když máte průjem, je to proto, že se stolice zpracuje příliš rychle a vaše střeva neměly čas vstřebat dost vody na to, aby byla stolice normální. Pokud nejste schopni vytvořit stolici do 72 hodin, je to znakem zácpy.

1. Tvrdá kouskovitá stolice

Pokud trávíte na záchodě více času, protože vaše stolice přichází ve formě malých, oddělených a tvrdých kousků nebo tvaru klobásy, ale hrudkovitého tvaru, který těžko vychází, může to znamenat, že vaše tělo je buď dehydrované nebo máte zácpu. Zácpu můžete mít, i když chodíte na záchod každý den. Silné tlačení a přílišná námaha při vylučování stolice není dobrá, protože může vést k hemeroidům.

Pijte více vody a jezte potraviny bohaté na rozpustné i nerozpustné vlákniny. Svou stravu dále obohaťte o potraviny bohaté na hořčík. Hořčík vtahuje do střeva vodu, díky čemuž je stolice měkčí. Zároveň se uvolňují svaly ve střevní stěně, které také pomáhají proti zácpě.

2. Černá stolice

Černá obvykle bývá stolice novorozence v prvních dnech po porodu, ale brzy se barva změní na normální. Pokud má však černou stolici dospělý člověk, může to být způsobeno určitými drobnými problémy - buď dotyčný jedl něco velmi tmavého nebo užíval doplněk například železa.

Pokud však máte černou stolice permanentně, může to být známka vážnějšího problému, jako je krvácení v horní části trávícího ústrojí v důsledku vředů, krvácení z jícnu kvůli refluxu kyseliny, nezhoubného nádoru nebo rakoviny. Pokud máte černou stolici a víte, že to nebude stravou ani doplňky stravy, obraťte se na svého lékaře.

3. Červená nebo načervenalá stolice

Stejně jako černá stolice, není ani červená nebo načervenalá stolice v pořádku. Může to znamenat krvácení v dolním střevním traktu nebo v tlustém střevě či konečníku. Způsobit to mohou nezhoubné nádory, rakovina, zánět tlustého střeva, polypy v tlustém střevě, divertikulární choroba a dokonce i hemeroidy.

Pokud vylučujete načervenalou nebo červenou stolici méně než dva dny, tak se nemusíte bát. Může to být způsobeno přísunem červeně zbarvených potravin, jako jsou řepa, brusinky, rajčatová šťáva, červená želetina nebo nápojové směsi. Pokud to však trvá déle, okamžitě se obraťte na lékaře.

4. Zelená stolice

Přechod na zelenou barvu stolice pravděpodobně znamená, že jste konzumovali příliš mnoho zelené listové zeleniny nebo potraviny obsahující zelenou barvu, jako jsou zmrzlina, poleva na koláče, želé a podobně. Může to být také v důsledku železa nebo jiných doplňků, které užíváte. Máte-li zelený průjem, znamená to, že vaše jídlo se pohybuje přes střeva příliš rychle, a proto nedává žlučníku čas, aby stolici přeměnil na hnědou.

Zelená barva stolice může naznačovat, že máte infekci clostridium difficile. Ta se obvykle vyskytuje po používání antibiotik, které mohou zničit dobré bakterie, které clostridium difficile udržují v normě.

5. Velmi světle hnědá, šedá, nebo bílá stolice

Toto zvláštní zbarvení stolice může být způsobeno nedostatkem žluče, ačkoli bílá stolice může být výsledkem užívání antacid. Nicméně, tyto typy stolice mohou signalizovat zdravotní problémy, jako jsou cirhóza, hepatitida nebo onemocnění slinivky břišní. To vše jsou vážná onemocnění, a proto byste měli okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.

6. Žlutě zbarvená stolice

Žluto zbarvená stolice může být znakem onemocnění žlučníku, infekce žlučníku nebo Gilbertova syndromu (dědičné poruchy metabolismu žlučového barviva). Pokud se u vás objeví žlutá stolice, měli byste vyhledat svého lékaře.

7. Krev ve stolici

Pokud objevíte ve stolici krev, berte to maximálně vážně. Viditelná krev ve stolici je primárním znakem rektálního krvácení. Krev ve stolici může být jasně červená, hnědá nebo dokonce černá. Na druhou stranu, trocha krve na vnější straně stolice může znamenat, že vám praskl hemeroid nebo že máte v důsledku zácpy poraněný svěrač.

Dalšími příčinami krve ve stolici jsou krvácení žaludečního vředu, kolitida, abnormální krevní cévy, záněty žaludku, anální trhliny, polypy, rakovina, divertikulitida, zánětlivé onemocnění střev nebo střevní infekce. Kdykoliv si všimnete krve ve stolici, měli byste navštívit svého lékaře, abyste vyloučili možnost vážného zdravotního problému.

8. Plovoucí stolice

Pokud si všimnete, že se vaše stolice v toaletní míse namísto potopení vznáší, může to být způsobeno několika příčinami. Plovoucí stolici obvykle způsobuje strava, kterou jste snědli. Změna ve vaší stravě může způsobit vzestup plynu, který může způsobit, že stolice bude plout. Dalším běžným důvodem je špatná absorpce živin (malabsorpce). Plovoucí stolice může také indikovat gastrointestinální infekci.

Pokud se u vás plovoucí stolice vyskytuje běžně, může to být způsobeno zánětem pankreatu, který zabraňuje tělu produkovat dostatek trávících enzymů. Dalším důvodem může být potravinová alergie nebo infekce, která může poškodit střevní výstelku. Většina příčin plovoucí stolice zmizí bez léčby, pokud ale přetrvává, navštivte svého lékaře.

9. Stolice, která páchne jako síra

Neobvykle špinavá stolice může naznačovat zdravotní problémy, jako jsou malabsorpční porucha, celiakie, Crohnova nemoc, chronická pankreatitida nebo cystická fibróza. Pokud vaše stolice páchne po síře nebo zkažených vejcích a máte příznaky průjmu, může to znamenat žaludeční infekci v důsledku bakterií, virů nebo parazitů.

10. Tekutější stolice

Pokud je vaše stolice tekutější, ale ne zas tolik jako při průjmu, může to znamenat intoleranci lepku, tedy celiakii. Ti, kteří trpí celiakií, nejsou schopni tolerovat gluten - protein nacházející se v pšenici, žitě a ječmeni. Konzumace lepku přispívá k tekutější stolici, která se může objevovat několikrát denně. Tento problém může vyřešit přechod na bezlepkovou dietu. Pokud se vaše stolice změnila na řidší a frekvence se zvýšila, může to být způsobeno také hypertyreózou. Pokud příznaky přetrvávají, obraťte se na svého lékaře.

Jak zlepšit pohyblivost střev?

  • Přestaňte kouřit.
  • Zahrňte do své stravy nezpracované přírodní potraviny, jsou je zelenina bohatá na vlákninu.
  • Vyhněte se umělým sladidlům, chemickým přísadám a nadměrnému množství kofeinu.
  • Zvyšte střevní flóru tím, že do vaší stravy přidáte fermentované nebo probiotické potraviny, jako jsou kysané zelí, jogurt a podobně.
  • Pijte dostatek vody, aby bylo tělo dobře hydratované.
  • Dobré trávení podporuje i každodenní cvičení.
  • Minimalizujte chronický stres.

Autor: liv

Co vypovídá vaše stolice o vašem zdraví? Kontrolovat pravidelně svou stolici je důležitější, než si řada lidí myslí. Tvar, barva a konzistence stolice může odhalit vážné problémy.
Zdravá výživa

 308 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ