Zdraví

Estradiol - nejdůležitější ženský hormon a jeho účinky

15.09 2018|Zdraví
Estradiol - nejdůležitější ženský hormon a jeho účinky

Estradiol je nejdůležitějším ženským hormonem od první menstruace po menopauzu. Je důležitý pro reprodukční zdraví žen i mužů, správnou funkci mozku a štítné žlázy, zdravé kosti a udržení zdravé hmotnosti. Sledování hladiny estradiolu je důležité obzvláště pokud máte problémy váhou, štítnou žlázou nebo reprodukcí.

Estradiol (E2) je nejaktivnějším estrogenem v těle. Estradiol je působením enzymů syntetizován z testosteronu. Vzniká procesem steroidogeneze ve žlutém tělísku vaječníků. Dále je v období těhotenství produkován placentou. Malé množství je produkováno též játry a nadledvinami - to je významné u žen po menopauze. Estradiol je převažujícím estrogenem u žen od první menstruace po menopauzu. Estriol přebírá tuto funkci během těhotenství a estron po menopauze.

Estradiol pomáhá chránit mozek. Rovněž hraje důležitou roli při vytváření spojení mezi nervovými buňkami v mozku. Ovlivňuje kognitivní funkci, což je schopnost učit se, uchovat informace a vzpomenout si na ně. Hormon může být zodpovědný za rozdíly v mozkové funkci mezi pohlavími, jako jsou rozdíly v myšlení, stresu, úzkosti a agresivitě.

Estradiol má vliv na zrání zárodečných buněk, vývoj tkání při implantaci blastocysty, načasování ovulace, rozvoj prostředí potřebného při těhotenství, porod, laktaci, má anabolické účinky na kosti a chrupavky a podporuje růst.

Další důležitou funkcí estradiolu je ovlivňování hladin a aktivity dopaminu. Zvýšením uvolňování dopaminu může estradiol zvýšit motivaci, zejména tu sexuální. S věkem úroveň estradiolu klesá. U žen se hladiny estradiolu významně snižují během menopauzy. Tento pokles přispívá ke zhoršení paměti a schopnosti učit se v závislosti na věku. Existují výrazné rozdíly v poznávání mezi muži a ženami. Zatímco muži překonávají ženy v prostorových úkolech, ženy mají lepší výsledky při úkolech souvisejících s krátkodobou pamětí a slovními schopnosti, včetně vývoje řeči, pravopisu a gramatiky. Lidé s nízkými hladinami estradiolu mohou navíc mít zhoršenou schopnost snášet stres a být ke stresu náchylnější.

Jak zvýšit hladinu estradiolu

  • Jóga
  • Vláknina
  • Černý čaj
  • Maca
  • Červený jetel
  • Bor
  • DHEA (Dehydroepiandrosteron)

Výhody léčby estradiolem

Termín "estrogen" zahrnuje hormony estradiol, estron a estriol. Estradiol je ze všech tří hormonů nejúčinnější, proto se také používá jako léčivo. Jedna studie u 29 žen po menopauze ukázala, že léčba estradiolem mírně zlepšila paměť těchto žen. Estrogenové injekce v jiné studii vedly po třech dnech ke zlepšení krátkodobé paměti u 14 účastnic studie. Vědci zjistili, že citlivost žen na estrogenovou terapii se může s věkem a časem po menopauze snižovat.

Autor: liv

Estradiol - nejdůležitější ženský hormon a jeho účinky. Estrogen zahrnuje tři hormony - estradiol, estron a estriol. Estradiol je hlavním ženským hormonem
Zdravá výživa

 304 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ