Zdraví

EVALI - nemoc, kterou způsobuje kouření elektronických cigaret

16.10 2019|Zdraví
EVALI - nemoc, kterou způsobuje kouření elektronických cigaret

Kvůli vapingu onemocněly v USA již stovky lidí. Americké centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) proto chorobě stanovilo vlastní název. Plicní poškození spojené s používáním elektronických cigaret bude nyní známo pod názvem EVALI.

Počet poškozených i mrtvých stoupá

Ve Spojených státech počet případů onemocnění EVALI nebo úmrtí v důsledku této choroby týden od týdne stoupá. Podle Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí v souvislosti s užíváním e-cigaret již onemocnělo 1199 lidí, z toho 26 jich zemřelo. Nejstaršímu člověku, který v souvislosti s používáním e-cigaret v USA zemřel, bylo 71 let, nejmladšímu ale jen 27 let. "Bohužel, každý týden registrujeme víc a víc lidí s poškozením plic," sdělila médiím zástupkyně ředitele CDC doktorka Anne Schuchatová.

CDC a Food and Drug Administration vyšetřují tyto případy od doby, kdy se na začátku letošního roku začaly rychle rozšiřovat po celý Spojených státech. Téměř 60 % pacientů uvedlo, že užívá produkty na bází nikotinu, zatímco 76 % uvedlo, že používá produkty obsahující THC. Podle komisaře FDA Neda Sharplesse je možné, že existuje více než jedna příčina tohoto ohniska.

Ti, kteří onemocní, mají často příznaky podobné pneumonii, včetně kašle, bolesti na hrudi a dušnosti. Mezi další příznaky patří bolest břicha, nevolnost, zvracení a průjem, které jsou doprovázeny horečkou, zimnicí a úbytkem hmotností. S blížící se chřipkovou sezónou CDC varuje lékaře, aby byli ostražití, protože příznaky EVALI mohou vypadat podobně jako u chřipky.

Hledá se viník

V mnoha případech je nutné pacienty opakovaně hospitalizovat. Zatím není jasné, proč k tomu dochází. Schuchatová uvedla, že agentura zkoumá několik možností, včetně toho, že plíce jsou onemocněním oslabené nebo že se k léčbě tohoto stavu často používají kortikosteroidy. Je také možné, že opakovaná hospitalizace je nutná proto, že pacienti po propuštění znovu používají e-cigarety.

Zdravotničtí úředníci stále nestanovili viníka nebo viníky EVALI. Odborníci zatím nevědí, zda obtíže způsobil způsob inhalace pomocí elektronických cigaret nebo nějaká konkrétní substance obsažená v náplních. Lidem ale radí, aby se s ohledem na zdraví kouření e-cigaret prozatím vyvarovali.

Většina pacientů uvedla, že používá produkty, které obsahují THC, účinnou látku v marihuaně. Správa potravin a léčiv proto shromáždila a testuje stovky vzorků produktů a zařízení, které mohou s nemocí souviset. "Může to být způsobeno více než jednou příčinou tohoto ohniska," řekl novinářům Sharpless. Jak uvedla agentura DPA, v Evropě se zatím žádné podobné případy nevyskytly.

Autor: Liv

Nemoc, kterou způsobuje kouření elektronických cigaret v USA se rychle šíří. To je důvod, proč ji Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí dalo vlastní název - EVALI
Zdravá výživa

 300 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ