Zdraví

Roušky, masky a respirátory proti koronaviru. Vše, co potřebujete vědět

30.03 2020|Zdraví
Roušky, masky a respirátory proti koronaviru. Vše, co potřebujete vědět

Rouška jako ochrana proti koronaviru se před pár dny stala každodenní součástí našeho šatníku. Aby plnila svůj účel, je důležité se o ní dobře starat. V dnešním článku se podíváme na to, jaké druhy roušek a masek existují, kde koupit roušky, jak o ně dobře pečovat, jak je prát, sterilizovat i používat.

Látkové a jednorázové roušky mají ochrannou funkci hlavně v případě, když je nosí nakažený. Vzhledem k tomu, že inkubační doba onemocnění COVID-19 trvá až čtrnáct dní a nikdo neví, jestli zrovna on není nakažený, musíme roušku preventivně nosit všichni. Moje rouška chrání tebe, tvoje rouška chrání mě, jak se v posledních dnech s oblibou říká. Koronavirus je kapénková infekce, která se šíří vzduchem a přenáší se z člověka na člověka po úzkém kontaktu. Zasahuje nejčastěji sliznice horních a dolních dýchacích cest, a právě to je důvod, proč se chráníme zrovna rouškou.

Druhy roušek a ochranných masek

Jednorázové roušky

Chirurgické roušky jsou účinnější než látkové. Snižují riziko nakažení 4,1 krát až 5,3 krát. Slouží k ochraně před šířením virů a bakterií, nasazují si ji tedy nakažení, aby nešířili nemoc dál. Po každém použití je ale nutné je vyhodit.

Látkové roušky

Roušky jsou obvykle vyrobené ze 100 % bavlny. Je možné používat je opakovaně, když je vysterilizujete. Dostupné jsou většinou dvouvrstvé nebo třívrstvé, kdy třetí vrstvu tvoří kapsa, do které je možné dát kapesník. Snižují riziko nakažení 2,2 krát až 2,5 krát.

Respirátory

Jsou navrženy tak, aby chránily nositele (při správném nošení). Snižují riziko nakažení 66 krát až 133 krát. Respirátory jsou těsně přiléhající masky, určené k vytvoření těsnění dýchacích otvorů obličeje. Existují jednorázové nebo pro vícenásobné použití. Pokrývají buď část nebo celý obličej. Respirátory (polomasky) se člení podle filtračních tříd – tedy podle toho, jak vysokou ochranu a stupeň filtrace poskytují. Respirátory musí splňovat normu ČSN EN 149.

Filtrační třída FFP1
Představuje nejnižší stupeň ochrany. Tyto respirátory chrání proti netoxickým pevným částicím – proti nízké koncentraci jemného prachu a aerosolům na vodním nebo olejovém základě, a to do koncentrace až 5xNPK/PEL (nejvyšší povolená koncentrace látek v ovzduší/přípustné expoziční limity látek v ovzduší).

Filtrační třída FFP2
Poskytuje střední stupeň ochrany. Chrání proti středně toxickým částicím, proti fibrogenním látkám, azbestu, proti zdraví škodlivému prachu, kouři a aerosolům do stupně koncentrace 10xNPK/PEL.

Filtrační třída FFP3
Představuje nejvyšší stupeň ochrany dýchacích cest. Ochrání vás proti toxickým látkám jako jsou viry, spory, bakterie, ale také třeba radioaktivní látky či karcinogeny do 50xNPK/PEL.

Některé respirátory jsou opatřeny ventilem. Před jejich použitím je nutné si ujasnit, o jaký ventil jde. Výdechový ventil umožňuje snadný výdech, vzduch při výdechu odchází ventilem a není tedy filtrován. Tento typ respirátoru je určen pro ochranu zdravých osob, které se nacházejí v rizikovém prostředí. Naopak existují respirátory opatření vdechovým ventilem, kde je usnadněn vdech a filtruje se vydechovaný vzduch; tyto respirátory mají používat nemocní lidé, aby infekci nešířili dál.

Účinnou ochranou před nakažením koronavirem jsou tedy pouze některé respirátory označené třídou FFP3. I zde platí ovšem omezení. Respirátory chrání jen po určitou dobu, zpravidla maximálně 24 hodin, a nejsou určeny pro opakované použití. Opakovaně použít se dají pouze polomasky a masky s integrovanými nebo výměnnými filtry.

Aby byla účinnost respirátoru dostatečná, je třeba dbát na správné nasazení. Nikdy ale neposkytnou 100% ochranu před nakažením. Ke snížení pravděpodobnosti přenosu virů a bakterií je třeba dodržovat také základní hygienická pravidla.

Jak se starat o látkovou roušku

Jednorázové roušky na obličej žádnou zvláštní péči nevyžadují. Jednoduše se po každém použití vyhodí. O látkovou ochrannou roušku se naopak musíte starat. Na povrchu roušky se zachytí nejvíce kapének, v nichž mohou být přítomny virové částice.

Hlavní zásadou správného používání roušky je po každém použití ji vyvařit, tedy sterilizovat. Vyvářet byste ji měli minimálně 5 minut. Je dobré si vyhradit jeden hrnec, který budete používat jen na vyvařování roušek. Pokud ústenku z nějakého důvodu nelze vyvařit, tak ji vyperte na co nejvyšší teplotu, ideálně na 90 stupňů. Perte je odděleně. Vyvařenou nebo vypranou roušku ještě vlhkou pořádně vyžehlete. Sterilizované roušky skladuje na vydezinfikovaném místě, například v plastové krabičce s víkem.

Jak často měnit roušku?

Roušky je nutné měnit po každém použití. Jejich funkčnost se časem snižuje, proto je důležité měnit je i během jedné etapy používání, pokud je nosíte dlouho. Bavlněné roušky je podle dostupných zdrojů dobré měnit zhruba po 1 až 2 hodinách. Některé zdroje uvádí 4 hodiny. Ústenku vyměňte i v případě, že je navlhlá. Vlhko a teplo podporuje množení bakterií a virů. Rozhodně na roušky nestříkejte dezinfekci, může obsahovat chemikálie. V žádném případě roušku nedávejte do mikrovlnné trouby, může se vznítit.

Jak manipulovat s rouškou?

 • Před tím, než na roušku sáhnete, důkladně si umyjte ruce.
 • Při nasazování i snímání je důležité nedotýkat se obličeje ani látky (používejte gumičky nebo šňůrky)
 • Rouška musí zakrývat obličej od nosu pod bradu
 • Roušky se dotýkejte co nejméně, pokud je to nutné, tak jen gumiček nebo šňůrek
 • Jakmile roušku sundáte, ihned ji dejte sterilizovat

Respirátory ani roušky nejsou a nemohou být základní obranou proti nemocem. Americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí doporučuje dodržovat u wuchanského koronaviru tyto zásady:

 • Umývejte si ruce často mýdlem a vodou nejméně po dobu 20 sekund. Není-li k dispozici voda a mýdlo, použijte prostředky na bázi alkoholu
 • Nedotýkejte se očí, nosu a úst nemytýma rukama
 • Zabraňte kontaktu s nemocnými osobami
 • Jste-li sami nemocní, zůstaňte doma
 • Při kašlání a kýchání si zakrývejte ústa kapesníkem, ten po použití vyhazujte
 • Čistěte a dezinfikujte často používané předměty

Podle nové studie vědců z National Institutes of Health, CDC, UCLA a Princeton University, publikované v časopise The New England Journal of Medicine je virus způsobující koronavirové onemocnění 2019 (COVID-19) několik hodin až dní stabilní v aerosolech a na površích. Vědci zjistili, že původce závažného akutního respiračního syndromu koronavirus SARS-CoV-2 byl detekovatelný v aerosolech až tři hodiny, na mědi až čtyři hodiny, na kartonu až 24 hodin a až dva až tři dny na plastu a nerezové oceli. Výsledky studie poskytují klíčové informace o stabilitě viru SARS-CoV-2, který způsobuje onemocnění COVID-19, a naznačují, že lidé se mohou infikovat nejenom kapénkami vzduchem, ale i dotykem prostřednictvím kontaminovaných předmětů.

Dávejte tedy pozor i na předměty okolo sebe. Oblečení i obuv, které nosíte ven, byste měli po příchodu domů odložit na alespoň den nebo dva na speciální místo, třeba do plastové krabice. Dezinfikovat byste měli i předměty běžné potřeby, jako klíče, telefon atd.

Roušky, masky a respirátory proti koronaviru. Jak je vybrat, používat, sterilizovat i používat látkové a jednorázové roušky. Druhy roušek a ochranných masek. Kde koupit roušky.
Zdravá výživa

 303 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ