Zdraví

7 překvapivých účinků kyseliny hyaluronové na naše zdraví a krásu

01.05 2020|Zdraví
7 překvapivých účinků kyseliny hyaluronové na naše zdraví a krásu

Kyselina hyaluronová je složka běžně přítomná v lidském těle. Lidské zárodky by se bez ní nemohly vyvíjet. Nejvíce jí je v těle novorozenců, s věkem její množství klesá. Patří do skupiny mukopolysacharidů. V největším množství je obsažena v oční tekutině a kloubech. Tato nezbytná součást extracelulární tekutiny dokáže přitahovat vodu jako magnet. To má významný vliv na správné fungování některých struktur.

Mimo jiné se chlubí svými protizánětlivými účinky. Prozatím není zcela prokazatelné, zda má výrazné uzdravující účinky na naše tělo. Přes to, že se využívá v estetické a oční medicíně, v jiných případech jde pouze o placebo. Existuje ale pár benefitů pro zdraví a krásu, o kterých bychom měli vědět.

1. Působí na krásnou pleť

Přes to, že se potýkáme s vlivy, které působí na krásu naší pleti, kyselina hyaluronová ji pomáhá přirozeně zvlhčovat. Až 85 % její hladiny ztratíme vlivem slunečního záření, dalšími vlivy jsou i znečištěné ovzduší. Kromě toho, že již od 25. roku ztrácíme kolagen, po 40. roce přicházíme až o 50 % přirozené kyseliny hyaluronové. Ta pomáhá k eliminaci vrásek a udržení pružnosti pleti, a to díky její překvapivé schopnosti vázat na sebe vodu.

2. Urychluje proces hojení ran

Kyselina hyaluronová se podílí na regulaci zánětlivého procesu, který stojí za hojením ran. Právě při vzniku rány dochází k její koncentraci v narušeném místě. Pomáhá ránu nejen zmenšovat, ale také pomáhá k úlevě od bolesti. Zhojené rány jsou krásnější díky její schopnosti redukovat kolagen, který má za následek vznik výrazné jizvy. Mimo jiné má přirozené antibakteriální účinky, takže pomáhá proti zánětům, na popáleniny nebo na vředy. Aplikování kyseliny hyaluronové na postižené místo může mít pozitivní vliv na hojení.

3. Zvlhčuje suché oči

Jednu sedminu dospělých trápí suché a podrážděné oči. Kapky s obsahem kyseliny hyaluronové pomáhají ke produkci slz, a tím i ke zmírnění nepříjemného pocitu. Díky jejímu protizánětlivému účinku pomáhá i proti infekci a k rychlejšímu hojení po chirurgickém zákroku očí.

4. Na zdravé klouby

Je významná i v tvorbě kloubního maziva čili synoviální tekutiny, která je nezbytná ke správnému pohybu kloubů a snížení nárazů jednotlivých kloubů. Výzkumy ukázaly, že by dávka 80-200 mg kyseliny hyaluronové denně mohlo pomoci v boji s osteoartritidou a eliminovat bolesti kolen. Nejvhodnější aplikací je injekční cestou přímo do kloubu, což má ovšem naopak jistá rizika. Tkáň je po aplikaci oteklá, zarudlá a může se objevit i svědění.

5. Pomáhá proti pálení žáhy

Pálení žáhy je způsobeno návratem trávicích šťáv do jícnu. Jelikož jsou velice agresivní, dráždí výstelku jícnu, což způsobuje bolestivost. Právě kyselina hyaluronová může pomoci uzdravit postiženou tkáň. S chondroitinem sulfátem má prokazatelné účinky v podobě rychlé regenerace, navíc může výrazně pomoci eliminovat esofageální reflux.

6. Posiluje kosti

Podle testů provedených na zvířatech je možné, že by kyselina hyaluronová mohla mít i pozitivní vliv na zdraví kostí. Působí ke zpomalení procesu řídnutí kostí, zejména v počáteční fázi. Test provedený ve zkumavce ukázal, že aktivuje osteoblasty, kostní buňky, které se podílí na stavbě kostí.

7. Pomáhá k hojení zánětů středního ucha

Nejen, že pomáhá k hojení postižené tkáně po prodělaném zánětu středního ucha, ale také chrání před další infekcí. Při zánětu středního ucha se požívají kapky s kyselinou hyaluronovou, která urychluje hojení a váže na sebe ve zvýšené míře vodu.

Jakým způsob mohu kyselinu hyaluronovou přijmout?

Ačkoliv se zdá, že jde o chemickou látku, není tomu tak. Kromě toho, že ji můžete aplikovat formou krémů, kapek nebo v injekční podobě, můžete si ji dopřát i ve stravě. Bohatým zdrojem jsou zvířecí vnitřnosti, sója, kořenová zelenina, želatina nebo kupříkladu bohatý masový vývar z kostí a kůží.

Ve víně je nejen pravda, ale i fytoestrogen

Právě červené víno je bohaté na fytoestrogen, který pomáhá k tvorbě kyseliny hyaluronové. A pokud nepijete víno, protože nemůžete, nebo vám nechutná, stačí si dopřát čerstvou šťávu z červených hroznů.

Naringenin jako inhibitor hyaluronidázy

Právě naringenin přítomný zejména v rajčatech, pomerančích a grepech stojí za štěpením kyseliny hyaluronové. Stimuluje totiž produkci zmíněného enzymu hyaluronidázy.

Vstřebání jde v ruku v ruce s kyselinou askorbovou

Tak jako je u železa důležitá i vzájemná konzumace vitamínu C, můžeme říci, že i v tomto případě platí totéž. Aby byla kyselina hyaluronová maximálně využita, ale také přirozeně vytvářena, je důležitá potrava bohatá na vitamín C. Nezapomínejte tedy do svého jídelníčku zařadit i zelí, rajčata, citrony, pomeranče a další potraviny s významnou dávkou vitamínu C.

Jak na výběr krému proti vráskám

Abychom si věděli rady s výběrem krému na pleť, je podstatné vědět, že kyselinu hyaluronovou lze pořídit ve vysokomolekulární a nízkomolekulární formě. Vysokomolekulární kyselina hyaluronová neprochází do vnitřních vrstev kůže, ale působí jako ochranný film. K tomu, abychom vyřešili hloubkovou hydrataci a výživu, je podstatné vybrat krémy s nízkomolekulární kyselinou hyaluronovou. A jak je to s procenty? Obecně stačí 2-3 % obsah kyseliny hyaluronové v krému. Je to dostatečná dávka, kterou zároveň umí tělo zpracovat ve svůj prospěch.


Autor: Zuzana Pitříková

7 překvapivých účinků kyseliny hyaluronové na naše zdraví a krásu. Kyselina hyaluronová má skvělé účinky na zdraví i krásu. Udržuje pleť hydratovanou, pomáhá proti zánětu, třeba i středního ucha.
Zdravá výživa

 300 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ