Zdraví

10 důvodů, proč je spánek tak důležitý

25.07 2020|Zdraví
10 důvodů, proč je spánek tak důležitý

Proč je spánek opěvovanou součástí zdravého stylu? Naše těla zkrátka neopijeme rohlíkem. Nepravidelný spánek nebo jeho nedostatek se může pěkně odrazit na našem zdraví. Pojďme se podívat, na jaké lapálie si v jeho nestabilitě zaděláváme.

1. S nedostatkem spánku se oslabuje imunitní systém

Ano, tyto dva zdaleka odlišné póly se přitahují. Touto tématikou se zabývala ne jedna studie, ale závěry jsou vždy totožné. Nedostatek spánku činí náš imunitní systém více zranitelný. Dnes nás dokonce varují epidemiologové, abychom nad délkou, ale i kvalitou spánku jen tak nemávli rukou. Jeho deficit přispívá k vyšší prostupnosti virů a snížení celkové obranyschopnosti organismu.

Kolik spánku je ale dostatek? Na základě výzkumu je bezpečná doba více než 7 hodin denně. Pokud se pohybujeme pod hranicí 7 hodin denně, budujeme si až 3 krát vyšší pravděpodobnost onemocnění, než kdybychom spali 8 hodin denně.

Jistě, že tento návod není až tak jednoduchý. Ne každý si může dovolit spát osm hodin denně. Buď to nejde, nebo si to z různých důvodů nemůžeme dovolit. Pak jistě nezapomínejme na pravidelné dávky vitamínu C, E a D, které mohou imunitní systém podpořit. Ocenitelná může být i pravidelná konzumace čerstvého česneku, který disponuje blahodárnými antibakteriálními účinky.

2. Ruku v ruce je zvýšen i výskyt zánětů

Spánkový deficit také dokáže aktivovat nežádoucí markery zánětu způsobující poškození buněk. Podle výzkumů jsou lidé s nedostatkem spánku spojeni s dvakrát vyšší pravděpodobností výskytu Crohnovy choroby. Dlouhodobý deficit spánku je asociován se zánětlivým onemocněním střev, což potvrdila analýza vědců z Oklahomy.

3. Dostatečný spánek může zlepšit imunitní odpovědi organismu

A funguje to i naopak. Delší a kvalitní spánek může prospět naší imunitě. Podle výsledků výzkumů se pravděpodobnost náchylnosti k nachlazen zvyšuje až o 2,94 % při spánku kratším 7 hodin oproti spánku trvajícímu 8 hodin.

4. Únava může vést k depresím

Až 90 % lidí trpící depresí má spánkové poruchy. Na základě analýzy bylo dokonce zjištěno, že čím více lidé trpěli spánkovým deficitem, tím více byli náchylnější k sebevraždě. Spánkové poruchy, ať už insomnie, spánkové obstruktivní apnoe nebo jiné, by měly být kvůli eliminaci psychických onemocnění řešeny odborníkem.

5. Nedostatek spánku rovná se obezita?

Výzkumný ústav PubMed Central poukázal na přibývání na váze, které se váže na nedostatek spánku. Dokonce by se krátký spánek mohl spojovat s vyšší pravděpodobností prevalence obezity. Tento poznatek se netýká pouze dospělých, ale i dětské populace. Spánkový deficit ukázal až o 55 % vyšší pravděpodobnost výskytu obezity, než u lidí s dostatkem spánku. Takže pokud se snažíte nějaká ta kila shodit, nezapomínejte ani na dostatek spánku.

6. Čím více spíme, tím méně jíme

Tento poznatek se týká konkrétně spotřebovaných kalorií za den. Spánkově deprivovaní lidé mají větší apetit, než je tomu u lidí s dostatkem spánku. Což je celkem logické. Tělo si prostě nějakou tu energii potřebuje uštědřit. Spánková deprivace dokonce může narušit denní fluktuaci hormonů apetitu. Ghrelin, který stojí za vytvářením apetitu, se zvyšuje, kdežto leptin, který potlačuje chuť k jídlu, se snižuje.

7. Spánkový deficit může vést k poklesu inzulínové senzitivity

U mužů, jejichž spánek dosahoval 4-6 hodin denně se dle pozorování vytvořil prediabetes. Jde o stav, kdy dochází ke snížení inzulinové senzitivity. Tělo pak nedokáže redukovat glukózu v krvi a vzniká stav počáteční cukrovky 2. typu. Ale pozor, vše se vrátilo do normálu po týdnu kvalitního spánku. Ve výsledku tedy můžeme říci, že si nedostatečným spánkem můžeme zvýšit riziko nástupu i tohoto závažného onemocnění.

8. Nedostatek spánku je spojen s kardiovaskulárními nemocemi

Dostatečná spánková regenerace má vliv i náš kardiovaskulární systém. Na základě 15 studií, na nichž se mimo jiné podílel i výzkumný ústav PubMed, bylo zjištěno, že méně než 7 hodin spánku může způsobit mnohem vyšší náchylnost k nemocem srdce a cévní mozkové příhodě, než je tomu u spánku delšího.

9. Dobrý spánek se rovná skvělému výkonu

A jak je to s atletickým výkonem? Dobrá zpráva pro sportovce je, že dlouhý spánek může zvýšit rychlost, přesnost, postřeh a psychickou vyrovnanost. To vše je při zápasech naprosto nezbytné. Studie provedená ve spolupráci 2800 žen ukázala, že při nedostatku spánku byly pomalejší v chůzi, měly oslabený úchop a byl pro ně náročnější i výkon u nezávislých aktivit.

10. Dostatek spánku zlepšuje koncentraci

Spánek podporuje hned více funkcí, tj. kognitivní funkce, koncentraci, produktivitu a výkon. A každou z nich spánková deprivace narušuje. Výzkum zabývající se pracovní dobou stážistů a jejich odpočinkem ukázal, že stážisté s nepřetržitým provozem trvajícím 24 hodin dělali mnohem více chyb, než stážisté, kteří měli směny kratší. Spánkový deficit může vést k silnému oslabení výše uvedených funkcí u dospělých i dětí. Kromě toho se tento deficit může podepsat i na vyššímu výskytu Alzheimerovy demence.

Tulítka pro lepší spánek můžete koupit ZDE


Autor: Zuzana Pitříková

Spánek a zdraví spolu úzce souvisí. Bez dostatečně dlouhého a správného spánku tělo strádá a brzy se ozve imunita, která proti spánkovému deficitu protestuje různými nemocemi
Zdravá výživa

 300 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ