Zdraví

Zdraví ženy po třicítce aneb čím je toto období nejvíce ohroženo?

20.11 2020|Zdraví
Zdraví ženy po třicítce aneb čím je toto období nejvíce ohroženo?

Jak se naše ženské tělo změní během této dekády a kde bude strádat? Každý den může nevinně přidávat další šediny i mimické vrásky. Dříve atletická postava může připomínat záblesky z minulosti. Pojďte se ale podívat, jak se navzdory všem těmto fyzickým bouřím udržet ve formě co nejlépe.

1. Úbytek kostní tkáně

Zatímco po dvacátém roce se naše kostní hmota stále držela v normě, po třicátém roce začíná ubývat. K tomu, abychom si zachovaly stavební prvek v kostech, kalcium, je potřebné jeho pravidelné doplňování. Poslouží k tomu jak vitamínové doplňky, tak vyvážená strava. Se zdravými kostmi souvisí také vitamín D, který ovlivňuje metabolismus vápníku. V létě jej snadno získáváme ze sluníčka, v chladných měsících bychom jej ale měly doplňovat.

2. Jsme na vrcholu sexuálního úspěchu

Ve třetí dekádě je naše tělo nějak více citlivější. Mezi 27. a 45. rokem máme mnohem více sexuální fantazie, která je také intenzivnější. V porovnání s nižšími ročníky míváme také mnohem více sexu. A proč je vlastně sex lepší? Možná proto, že už víme, co se nám nejvíce líbí. Úspěch může být také přičítán stabilnímu partnerství.

3. Můžeme být více náladové

Náladovost a pokleslost mysli může vést až k depresím. Vývoj je podpořen zejména tlakem a stresem, který prožíváme uvnitř nás. Najednou ses stáváme opravdu dospělou. Musíme tudíž vědět, co přesně od života chceme.
 

4. Přestáváme nadobro růst

Po třicítce už nebudeme nikdy růst. V dalších dekádách se spíše budeme smršťovat. Za zástavu růstu může růstový hormon, somatotropin, který přestane být produkován.

5. Ubývá i kolagen

Kolagen je naprosto důležitý. A to nejen, abychom měly pevná prsa, ale aby naše pokožka byla pevná kdekoliv na těle. S úbytkem kolagenu se začínají tvořit i první vrásky. Klouby se mohou také ozývat, zejména ty nejvíce namáhané, například kolena. Na jeho nedostatek se také váže horší pružnost i vzhled vlasů. Bývají více lámavé a suché. Podobně na tom jsou i nehty. Kolagen působí jako takové tkáňové lepidlo. Jeho pokles však lze doplnit adekvátními přípravky.

6. Záchvěvy změn hladiny hormonů

Jako v každé dekádě, i v této, se setkáme s jistými záchvěvy progesteronu a estrogenu, ženských pohlavních hormonů. Ty mají neblahý nebo naopak blahý vliv na menstruační cyklus, který může změnit svou délku i intenzitu.

7. První šediny

Některou z nás šediny potrápily možná mnohem dříve, než jsme vůbec dosáhly třicátých narozenin. A pokud ne, po třicítce je více než pravděpodobné, že se nějaké první známky objeví. Může k tomu docházet i vlivem nedostatku železa, který je patrný zejména po menstruační periodě. 

Železo je důležitým minerálem, který ovlivňuje maximální využití minerálů selenu a zinku, které působí právě na výživu vlasů. Kromě železa se na nedostatečné vlasové výživě podílí i testosteron, jehož působení na vlasové kořínky není zrovna příznivé. První šediny se objevuji nejen na vlasechy, ale je také možné, že si naleznete nějaký šedivý chlup. 

8. Přírůstek na váze

V této dekádě se sice nějaká ta kila k původní váze přidají, ale není to až tak rapidní, jako po dvacátém roce. 

9. Oslabení svalů dna pánevního 

Kýchání, kašlání nebo smích mohou být docela nepříjemné. Zejména, pokud se snažíte zuby nehty udržet svaly pánevního dna v co největším pozoru, drobné “učurknutí” se dostaví. Přesto to může být mnohem obtížnější, než se zdá. Zejména ženy po porodu musí dát za pravdu, neboť právě poté se často stává, že dojde k porušení nervových struktur v okolí močového ústrojí. Proto musíme věnovat speciální pozornost právě těmto opomíjeným svalovým strukturám, které nám sice na kráse nepřidají, ale na sebevědomí rozhodně ano.

Jak pečovat o své zdraví po třicítce?

Nemůžeme popřít, že čas plyne jako voda. Někdy ani nepostřehneme, jak se to mění. Jednou ráno si můžeme najít první šedinu, podruhé zase první mimické vrásky. Jak můžeme ovlivnit své zdraví, vyzrát na nemoci a být fit i v této dekádě?

Nezdá se to, možná si ještě připadáme celkem mladé, vždyť nám je ještě -cet, co až nám bude -sát? Na jedné straně písek v přesýpacích hodinách ubývá, na stranu druhou je dostatek času k nápravě. Jak ale nezanedbat přípravu na ta nejlepší léta, kdy už budeme mít úplně jiné starosti? Některé z faktorů, které ovlivňují naše zdraví, ovlivnit rozhodně nemůžeme, například genetické informace, které máme po svých rodičích. S tím si neseme jistá rizika v různých zdravotních oblastech. 

Jak ale samy dobře víme, můžeme to vše do jisté míry ovlivnit. K tomu všemu přispívá zdravý životní styl. Ten vyplývá z rozhodnutí, například toho, zda kouříte nebo ne, jaký druh potravin jíte a kolik fyzické aktivity zapadá do vašeho běžného života.

Kromě řešení prvních kosmetických nedostatků toto období obnáší první vážné zodpovědnosti nejen k okolí, ale hlavně sama k sobě. I vztahy jsou teď mnohem stabilnější, neboť víme, co od života chceme. Víme, jaké přátele kolem chceme mít, víme také, jak by měl vypadat náš životní partner. Mezi dvacátým a třicátým rokem se zabýváme otázkou založení rodiny. 

Vzhledem k hektické době a jistým nárokům na vzdělání žen, se ale hranice mateřství často posouvá až k 30. roku. Někdy se dokonce těžce přestřelí. Právě v této oblasti se nabalují jistá rizika nejen se samotným početím, ale také vyšší riziko potratů nebo vrozených vývojových vad.

Udržet si krásné tělo

Štíhlou linii, nebo alespoň nějakou pěknou váhu, si můžeme jednoduše udržet sníženým kalorickým příjmem a zvýšeným energetickým výdejem. Znamená to tedy jíst všechny věci co nás nelákají? A potit se od rána do večera? Ne! I mezi těmi všemi potravinami si můžeme najít ty zdravější a kaloricky přístupnější, které našemu tělu nabídnou mnohem více. A sport také nemusí být noční můrou. Stačí si najít něco, co nás naplňuje. Některé vyhovuje pohyb v  přírodě, jiná zase preferuje nějaký kolektivní sport.

V každodenním stresu je jistě obtížné najít si chvilku pro sebe. Jít si zacvičit do fitka nebo se projít do parku. Zkuste přemýšlet, jak do svých potřeb zapojit i své děti. Najděte společné aktivity, u kterých se budete pohybovat všichni. Místo cesty do práce autobusem zvolte kolo nebo svižnou chůzi. Zapojte fantazii, jak do svého sedavého stylu zapojit víc a víc pohybu.

Správný jídelníček

Otázka jídelníčku může být často ožehavá. Zejména pokud vás je celý dům, ale vy jediná byste si měla dopřávat něco jiného než ostatní. Nebo se naopak oproti jiným omezovat. Zkuste přemýšlet, jak do zdravé výživy zapojit všechny členy. Jak navařit jedno jídlo, které splní požadavky všech. Vždyť my ženy jsme hospodyňky. Tak to mějme pod palcem!
 
Ve vyváženém jídelníčku by neměly chybět zdravé tuky, zejména omega-3 nenasycené kyseliny, bílkoviny, důležité vitamíny, minerály a stopové prvky. Dbát bychom měly především na omezení jak nezdravých tuků, tak na omezení karbohydrátů.

Jak se starat o chabnoucí kosti?

Kostní hmoty ztratíme více, než se jí stačí vyprodukovat. K co největší eliminaci rizika osteoporózy, řídnutí kostí, je tedy nezbytný dostatečný přísun vápníku. Nemůžeme také vynechávat vitamín D, který je prekurzorem vápníku, pomáhá nám jej správně vstřebat a využít. Aby kosti byly silné, je nezbytné také cvičení, neboť jsou tím posilovány svaly, které při správném fungování ulevují zátěži kostí.

Spolu s kostmi navazují i chrupavčité spoje, které se nachází v kloubech. Už vás to sem tam někde píchne? Je to možné, neboť po 25. roce dochází také k úbytku kolagenu, který je důležitým pojivem tkání. Nachází se nejen v chrupavkách, ale také v kůži a kožních derivátech (vlasech, chlupech, nehtech).  S tím také souvisí snížení pružnosti vlasů, tedy jejich větší lámavost a suchost. Dále pak menší pružnost pokožky a lámavost nehtů.

Na místě je tedy také doplnění vhodného doplňku stravy s kolagenem, který nám pomůžeme nejen ke krásnějšímu a zdravějšímu vzhledu, ale taktéž k tomu, aby naše klouby vydržely co nejdéle.

Pozor na prsa!

Již od 25. roku jsou u lékaře povinné prohlídky prsou. Samovyšetření si však můžete pro jistotu provádět i doma. Kromě prsou nezapomínejte i na lymfatické uzliny, které se nachází v oblasti podpaží. Kdybyste nalezly nějakou velkou a bolestivou uzlinu, raději se nechte vyšetřit. Kromě pohmatu kontrolujte i vzhled bradavek. Nějaké patvary nebo zvláštní barva mohou také signalizovat jistý problém.
 

Pevná a krásná pokožka

Vrásky a nebo akné. To jsou dva strašáky žen v tomto věku. Proto je nezbytné dbát na konkrétní problém. U citlivé a problematické pleti se musíte podřídit jejím potřebám. Můžete si také pomoci krémy s antioxidanty jako je koenzym Q10 nebo vitamíny A, C, E, které vaši pokožku ochrání před volnými radikály, a zpomalí tak proces stárnutí pleti. Při dopřávání si sluníčka také nezapomínejte na vhodnou ochranu s UV protekcí. Předejdete tak nadměrné tvorbě vrásek a případné rakovině kůže.
 

Jaké zdravotní prohlídky po třicítce rozhodně nevynechat?

Pravidelné preventivní prohlídky u praktického lékaře
Na pravidelnou prevenci byste se měla vydat každý druhý rok, respektive každý 23. měsíc. V rámci této prohlídky si váš lékař doplní novinky v anamnéze, zeptá se na případné potíže, vyšetří si vás, změří tlak a proklepne sluch a zrak.

Pravidelné preventivní prohlídky u gynekologa
Pravidelná návštěva gynekologa je velice nezbytná, neboť kromě fyzikálního vyšetření (včetně prsou)  a vyšetření přes ultrazvuk, může gynekolog odhalit mnoho nepříjemných onemocnění. 

Pap test
Pat test je prováděn formou stěru z čípku v rámci běžné prevence každý 3-5 rok. Cílem je odhalit přítomnost rakoviny děložního čípku v časném stádiu nebo jiné vaginální infekce.

HPV test
Test na přítomnost lidského papilomaviru, který je ve vysokých procentech zodpovědný za rakovinou děložního čípku, je prováděn formou stěru z čípku, a to v rámci běžné prevence každý 3-5 rok. 
 
Pravidelné preventivní prohlídky u dentisty
Pojišťovnou hrazené prohlídky u svého zubaře určitě využívejte každý půlrok. Předejdete tak kumulaci zubních kazů a dalších obtíží, které vznikají v dutině ústní. Jako těhotná máte nárok na 2 prohlídky během těhotenství.

Oční prevence
Očního lékaře bychom měly navštívit každým druhým rokem. Zejména pak, pokud máme nějaké potíže spojené s viděním. Vyšetření očí navíc může podchytit problém, o kterém vůbec nevíme.

Kožní prevence
V rámci prevence bychom také měly myslet na zdraví kůže a hlídat si zranitelná místa, která jsou zejména  tam, kde máme znaménka. Sledujme bedlivě jejich tvar, velikost a barvu. Pokud se něco z těchto tří věcí nezdá, raději si na prohlídku zajděte okamžitě.

Autor: Zuzana Pitříková

Zdraví ženy po třicítce aneb čím je toto období nejvíce ohroženo? Jaké zdravotní potíže se mohou u žen objevit po 30. roce. Jaká prevence je zapotřebí
Zdravá výživa

 300 
  Komentáře ( 1 )

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ
Lema|26.11 2022 20:13
taky mně bolí záda, protože mám sedavou práci a kvůli tomu jsem si koupila kvalitní kancelářskou židli a pravidelně cvičím
Odpovědět
 0