Zdraví ženy po dvaceti aneb s jakými zdravotními problémy se můžeme potýkat
10 důvodů, proč je spánek tak důležitý
7 překvapivých účinků kyseliny hyaluronové na naše zdraví a krásu
Roušky, masky a respirátory proti koronaviru. Vše, co potřebujete vědět
Jak nepodlehnout podzimním epidemiím? Hýčkejte si slinivku i slezinu
Zdraví ženy po třicítce aneb čím je toto období nejvíce ohroženo?
Jak a proč si vést zdravotní deník
20 příznaků ucpaného lymfatického systému a 10 tipů, jak to napravit
Úzkost a nespavost, jak s nimi bojovat
10 důvodů, proč je spánek tak důležitý
7 překvapivých účinků kyseliny hyaluronové na naše zdraví a krásu
Roušky, masky a respirátory proti koronaviru. Vše, co potřebujete vědět
Jak nepodlehnout podzimním epidemiím? Hýčkejte si slinivku i slezinu
Zdraví ženy po třicítce aneb čím je toto období nejvíce ohroženo?
Jak a proč si vést zdravotní deník
20 příznaků ucpaného lymfatického systému a 10 tipů, jak to napravit
Úzkost a nespavost, jak s nimi bojovat
Zdraví ženy po dvaceti aneb s jakými zdravotními problémy se můžeme potýkat
Co se děje s naším tělem, jakmile na dortu sfoukneme dvacátou svíčku? Zdá se to být pořád stejné, avšak zdání klame. Pojďme se spolu podívat, co se odehrává na pozadí našeho těla a jak to reflektuje nutné změny, které ke svému zdraví musíme podniknout.
Jakými změnami prochází naše tělo ve dvaceti letech?
1. Přírůstek na váze
Ať už chceme, nebo nikoliv, každým rokem se ručička na váze může posunout směrem vzhůru. V této chvíli se začínáme poprvé zamýšlet na dietou, zdravou stravou sportem a udržení přitažlivého těla. Je to zkrátka dáno tím, že tuková struktura oproti teenagerovského věku přibývá.2. Kosti ještě stále rostou
Ano, rostou! Možná se spekuluje nad tím, že rosteme do nějakého adolescentního věku, zhruba devatenácti let, ale i po uplynutí 20. narozenin nám kostní tkáně vysávají živiny jako houba po dešti. Proto je stále významné dbát na pravidelný a dostatečný přísun vápníku a vitamínu D. Ten přes léto můžeme přijímat ze sluníčka, ve chmurných měsících bychom ale do lékárniček opět měly nakoupit zásoby.3. Menstruace přesně a na čas
I tak se to dá říci. Už si dokážete vypočítat, kdy dostanete další měsíčky? Po dvacítce to bývá jen a jen lepší. Všechno se nějak upraví. Je to nejspíš také dáno tím, že je naše tělo připraveno na mateřství. Na druhou stranu ale najdeme i nevýhodu spojenou s menstruačními bolestmi. Pokud jste s každou menstruační bolesti trpěly už jako puberťačky, po dvacítce je to údajně ještě horší. Opět jsou na vině hormony, neboť prostaglandin nabývá na hladině.4. Proč to akné neskončí?
Možná si říkáme, že by nám po odbytí teenagerovských let mohly přestat problémy s akné. Ono je to však právě naopak. Zejména v období před menstruací, kdy narůstá hladina progesteronu a estrogenu. Zrádné hormony!Akné
5. Začínáme se zakřivovat
Pokud jsme ve svých náctinách byly rovné a hubené, někdy po dvacítce se začneme krásně zakřivovat. A ano, chtě nechtě, budeme brzy vypadat jako věstonická Venuše. Tuk prostě ví, kde se kumulovat. Může za to nejen změna metabolismu, ale opět hormony a následný nárůst hmotnosti.6. Mění se také vzhled bradavek
Možná si povšimnete, že se vám mezi dvacátým a třicátým rokem změnil vzhled bradavek. Obecně by měly být tmavší a větší. To je ale naprosto normální.7. Celulitida? Ne!
Již mezi 25. a 35. rokem se může objevit celulitida, která je postrachem všech žen. Přesto jí trpí celých 90 % ženské populace. Zabránit se jí sice dá, ale je také podmíněna genetickými predispozicemi. Vzniká zejména proto, že narůstají hodnoty estrogenu, který je na vině narušené pevnosti a pružnosti vaziva. Navíc je s jeho vyšší hodnotou také spojen nárůst tukové hmoty a zadržování vody v těle. Tento zánět buněk tedy ve zkratce vzniká následkem nedostatečné lymfatické drenáže. Do jisté míry se dá ovlivnit zdravým životním stylem, dostatkem pohybu, zdravou stravou a vynecháním hormonální antikoncepce.Jak pečovat o své zdraví?
Některé z faktorů, které ovlivňují naše zdraví, jdou naprosto mimo nás. Neovlivníme například genetické predispozice, které jsme získali již svým narozením od svých rodičů. Pokud například víme, že matka nebo sestra měla rakovinu prsu, s největší pravděpodobností budeme mít problém stejného rázu. Co však můžeme udělat je naše rozhodnutí, jaký životní styl si zvolíme. Mylnou představou často bývá, že jsme ještě mladé a naše těla to nějak všechno vstřebají. Ale opak je pravdou. Časem nás to opravdu může dohonit. Je jisté, že nejme jako přes kopírák, ale každá z nás jsme originál. Existuje však několik společných rysů a pár věcí, na které se můžete spolehnout.Bouřlivý počátek sexuálního života?
V těchto letech možná zažíváte drobné experimentování se svým sexuálním životním stylem, hledání vhodného životního partnera nebo nijak nevázaný sex. Málokterá žena ve dvaceti letech plánuje početí dítěte, ale jakmile se blíží za polovinu této dekády, je to více než pravděpodobné. V tomto období jsou na zřeteli pohlavně přenosné infekce, jako jsou chlamydie a kapavka. S tím však úzce souvisí infekce močových cest.Ať už za záměrem neplánovaní těhotenství nebo čistě na stabilizaci hormonálních výkyvů, je v kurzu hormonální antikoncepce. Ta, ale jak dobře víme, sice cyklus pěkně upraví, ale nese s sebou jistá zdravotní rizika. Ať už jsou to časté kvasinkové infekce nebo bakteriální vaginózy. Patří zde i nepříjemné vedlejší účinky, jako je nervozita, podrážděnost, bolesti hlavy atd. Mezi závažné, ale žel riziko přinášející, patří také tromboembolická choroba nebo mrtvice. Střídání partnerů také může vést k zvýšení výskytu rakoviny děložního čípku, který je způsoben lidským papilomavirem.
Plánované rodičovství
V tomto období také zažíváme první šťastné i nešťastné chvíle v oblasti plánovaného rodičovství. Konečně zjišťujeme, jak naše tělo funguje a v čem naopak pokulhává. První těhotenství s sebou nese jistá rizika, z nichž je nejčastější vysoký krevní tlak, preeklampsie nebo těhotenská cukrovka.S plánováním rodičovstvím vnášíme zodpovědnost nejen o své zdraví, ale také o zdraví miminka. Již před plánovaným početím je dobré myslet na pravidelnou dávku kyseliny listové, tj. vitamínu B9, který pomáhá správnému neurologickému vývoji miminka. Dále je důležitý i v období kojení. S tímto obdobím také souvisí omezení zlozvyků, pokud nějaké máte. Zejména pak vynechání kouření a absence alkoholu jsou nedílnou součástí zdravého těhotenství.
Těhotenství
Ach, ta pleť
Zkušenosti s pletí jistě máme také odlišné. Některé z nás trápí akné, jiné vůbec. V této fázi ještě máme dostatek kolagenu, takže nemáme nijak nutnou potřebu o pleť přehnaně pečovat. Pozor bychom si však měly dávat na nadměrné slunění, které způsobuje pleti skutečné trauma, a to i v tomto věku. Volné radikály z UV záření navíc zvyšují pravděpodobnost výskytu rakoviny kůže. Proto je nezbytné se chránit krémy na opalování s UV faktorem. Pro zdravou a krásně vypadající pleť samozřejmě nemůžeme opomíjet důležitou součást, jíž jsou stravovací návyky včetně dostatečného pitného režimu.Jak zkrotit váhu?
Někdy je to horší, než zkrotit lva. Tato dekáda může přinést první potíže s nadváhou, která působí četné zdravotní problémy později v životě, zejména cukrovku nebo kardiovaskulární problémy. Vliv to má také na pohybový aparát, neboť je zatížen nadměrnou váhou. K tomu se také váže zdravý vztah k jídlu. V tomto věku možná ještě procházíte experimenty, občas se odbýváte, chodíte do práce bez snídaně, kupujete si fastfoody k večeři atd.A pro koho také vařit? Pro sebe? ANO! Milujte jídlo, dobré a zdravé jídlo. Objevujte a zkoumejte jeho moc. Naučte se vařit a mějte z toho radost, vždyť jednou to zúročíte pro celou svou rodinu. Zkoumejte kalorické tabulky, složení potravin, vyhněte se polotovarům a kupujte čerstvé suroviny. Jak už jsme si uvedly výše, naše kosti stále přijímají vápník, který je podstatným prvkem pro stavbu kostí. Ve stravě bychom si jej měly dopřát až 1000 mg denně, což je dávka, která odpovídá zhruba 3 jogurtům. Důležitým je také vitamín D, kterého potřebujeme 400 UI (mezinárodních jednotek).
Pohyb a odpočinek
Zdravý životní styl s sebou nese i dostatek pravidelného pohybu a aktivity, která vnáší do života energii. Líbí se vám intenzivní a dlouhé procházky, cyklistika nebo raději cvičení ve fitku? Kardio trénink umí pěkně rozproudit krev ve všech cévách a rozpumpovat srdíčko. Pravidelná fyzická aktivita předchází také cukrovce, úbytku kostní tkáně, depresím a stresu.Kouříte? Nebudeme vás teď zajisté lámat k tomu, abyste s tím okamžitě přestaly. Mimo jiné jistě víte, co kouření způsobuje. Zvyšuje riziko srdečních onemocnění, rakoviny děložního čípku, osteoporózy, mozkové mrtvice a v neposlední řadě způsobuje problémy s menstruačním cyklem a početím.
Dopřejte si dostatek spánku. V rané dospělosti je zanedbáván díky dostatečnému elánu člověka, ve střední dospělosti kvůli zaneprázdněnosti a péči o rodinu, v pozdní dospělosti zaneprázněnost často přetrvává, ale už se může přelévat do potíží se spánkem, které mohou potrápit obzvláště starší pokolení.
Dostatek spánku je odhadován na rozmezí 7-8 hodin, někdo si však vystačí i s šesti hodinami. Chronická nespavost, nebo spánek kratší než 6 hodin vede, podle nejednoho výzkumu, k problémům s koncentrací, oslabené imunitě, depresím, psychickým problémům a dalším potížím. Takový spánkový deficit údajně zvyšuje pravděpodobnost výskytu mozkové demence.
Pohyb
Důležité preventivní prohlídky, které nevynechat
Preventivní prohlídka u praktického lékaře
Na běžnou preventivní kontrolu byste ke svému obvodnímu lékaři měly zajít co dva roky, přesněji každý 23. měsíc po uplynulé kontrole. V rámci této návštěvy si lékař doplní novinky ve vaší anamnéze, zkontroluje, zda máte povinná očkování, provede fyzikální vyšetření, změří vám tlak a proklepne sluch a zrak.Pravidelné prohlídky u gynekologa
Běžné fyzikální vyšetření je doplněno ultrazvukem, ale taktéž následujícími testy.PAP test
Velice důležitý cytologický test během návštěvy svého gynekologa je tzv. PAP test, který dokáže odhalit časné stádium výskytu rakoviny děložního čípku. Vyšetření se provádí stěrem buněk z děložního čípku, které je prováděno od 21 let a následně s 3-5 letým odstupem v závislosti na věku. Pokud patříte do rizikové skupiny (měly jste předešlý pozitivní výsledek, nebo se ve vaší rodině nachází žena s prodělanou rakovinou děložního čípku), provádí se stěr častěji.
Jak se připravit na vyšetření:
- nekoupat se a nesprchovat 24 hodin před testem
- nemít pohlavní styk 48-24 hodin před testem
- 48 hodin před testem nepoužívat žádné vaginální masti ani krémy
- neplánovat test na období menstruace
HPV test
HPV test také probíhá v rámci běžné gynekologické prohlídky, a to jednou za 3-5 let, stejně jako PAP test. Stěr z děložního čípku odhalí přítomnost lidského papilomaviru, který stojí za zvýšeným rizikem výskytu rakoviny děložního čípku.
Vyšetření prsou
Další krok, který se provádí v rámci běžné prevence u gynekologa, je vyšetření prsou. Slouží k včasnému odhalení rakoviny prsu a provádí se od 25. roku. Pohmatem, krouživými pohyby, ale také pohledem se zkoumá, zda jsou prsa v pořádku a zda nemají nějaké anomálie. Taktéž se vyšetřují lymfatické uzliny, které jsou uloženy v podpaží. Samovyšetření si můžete provádět i pravidelně doma.
Kožní prohlídky
Kromě gynekologických prohlídek se vyplatí sledovat stav své kůže, zejmena pak pigmentových skvrn, znamének a dalších anomálií. Pokud máte podezření, že se vám nějak rapidně změnit tvar, velikost nebo barva znaménka, raději navštivte dermatologa.Oční prohlídky
Pravidelná návštěva očního lékaře není také na škodu. Ta by se měla absolvovat co dva roky. Pozornost byste vyšetření měly věnovat zejména, pokud trpíte cukrovkou, vysokým krevním tlakem nebo jste si všimly zhoršeného zraku. K tomu může nastat například po porodu.Pravidelné zubní prohlídky
Nesmíme opomenout ani preventivní prohlídku u svého dentisty, na kterou máte zdarma nárok každý půlrok. Pokud jste těhotná, můžete jít na prohlídku až dvakrát během celého těhotenství.Autor: Zuzana Pitříková
Zdraví ženy po dvaceti aneb s jakými zdravotními problémy se můžeme potýkat. Ve 20 ještě moc zdravotních potíží obvykle necítíme, faktem je, že na spoustu budoucích problémů si zaděláváme již v tomto věku.
Zdravá výživa
300
Komentáře
YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ