8 esenciálních olejů a jejich použití na pleť
Šípkový olej – pleťový a vlasový zázrak
Masáž lávovými kameny a její přínosy pro zdraví
Reflexní terapie chodidel aneb masáží ke zdraví
Led, dýchání a meditace – Wim Hofova metoda
Jojobový olej – tekutý zázrak
Přírodní deodoranty: v čem se liší od klasických a proč jsou lepší
Epsomská sůl: 15 překvapivých využití pro zdraví, krásu a domov
11 účinků esenciálního oleje z hřebíčku + recept na jeho domácí výrobu
Šípkový olej – pleťový a vlasový zázrak
Masáž lávovými kameny a její přínosy pro zdraví
Reflexní terapie chodidel aneb masáží ke zdraví
Led, dýchání a meditace – Wim Hofova metoda
Jojobový olej – tekutý zázrak
Přírodní deodoranty: v čem se liší od klasických a proč jsou lepší
Epsomská sůl: 15 překvapivých využití pro zdraví, krásu a domov
11 účinků esenciálního oleje z hřebíčku + recept na jeho domácí výrobu
8 esenciálních olejů a jejich použití na pleť
Většina z nás používá esenciální neboli éterické olejíčky především do aromalamp. Pokud však koupíte ty správné, můžete je použít i na pokožku. Seznam osmi olejů, které pleti prospívají, sepsala pro web toptenhomeremedies.com Cynthia Williams. Nyní se na něj můžete podívat i u nás.
1. Tea Tree olej na aknózní pleť
Akné není příjemné pro nikoho. Tím spíš, že se zpravidla vyskytuje na viditelných místech, mezi které patří obličej, dekolt či záda. Způsobují ho bakterie, a ty si nevybírají mezi pohlavím či rasou, takže akné může trpět opravdu každý. Většina z nás, kdo s ním mají zkušenost, ví, že je to běh na dlouhou trať. Účinným pomocníkem však může být tea tree olej, který je přirozeně antibakteriální, čímž zabraňuje dalšímu rozšiřování pupínků. Dokonce má lehké analgetické účinky. Dokáže ulevit od bolesti a podráždění pokožky.Tip: smíchejte 1 až 2 kapky tea tree olejíčku s 1 čajovou lžičkou jojobového oleje. Tamponkem směs naneste na postižená místa a nechte působit alespoň 15 minut, než obličej opláchnete vlažnou vodou. Pozor: Lidem se zvlášť citlivou pokožkou může způsobit podráždění.
2. Levandulový olej na plísňové infekce
Ačkoliv se nám to nemusí líbit, plíseň si občas najde místo i na našem těle. Obzvlášť se jí líbí tam, kde je vlhko a teplo. Proto se často objevuje třeba na chodidlech. Infekci potom doprovází nepříjemné svědění a zarudnutí. účinky má olej z levandule, který při aplikaci na postižená místa přinese okamžitou úlevu. Zároveň působí i preventivně, takže se vyplatí zařadit jej do své sbírky přírodní kosmetiky.Tip: Smíchejte 2 až 3 kapky levandulového oleje s 1 čajovou lžičkou kokosového oleje. Směsí buď natřete postižená místa, nebo ji použijte jako lázeň (například pro nehty). Nechte působit alespoň 30 minut, poté smyjte teplou vodou. Opakujte dvakrát denně, dokud infekce nezmizí.
3. Nimbový olej na lupénku
Lupénka neboli psoriáza je autoimunní onemocnění, které na kůži způsobuje zarudlá, svědivá a šupinatá ložiska. Onemocnět jí může každý. Úlevu může pokožce přinést nimbový olej, který má antiseptické a antimykotické účinky. Při pravidelné aplikaci dokáže důsledky nemoci zmírnit a také je zastavit v šíření. Nimbový olej je oblíbenou přísadou mnoha kosmetických přípravků, zejména těch na problematickou pleť. Čistý esenciální olej je však proti lupénce nejlepší.Tip: Pár kapek nimbové oleje nakapejte na bavlněný tamponek a přiložte jej na postižené místo. Chvíli přidržte a přesuňte se na další. Olej nesmývejte, naopak jej nechte působit přes noc. Opláchněte jej až ráno. Pro nejlepší účinek opakujte denně.
Pozor: Držte nimbový olej daleko od dětí, které by jej omylem mohly pozřít. Může způsobit zvracení, průjem a další. Vyvarovat by se mu měly i těhotné a kojící ženy.
4. Peprmintový olej na spálení od sluníčka
Pokud jste zůstali na sluníčku trochu déle, než by bylo vhodné, pravděpodobně se nyní potýkáte s nepříjemnou bolestí a přecitlivělou zarudlou kůží. Chladivou úlevu vám kromě bílého jogurtu přinese také směs oleje z máty peprné a kokosového či jojobového oleje. Napříště však nezapomeňte na pravidelné mazání opalovacím krémem s vysokým faktorem. Peprmintový olej má protizánětlivé a chladící účinky. Dokáže zmírnit zarudnutí a bolest či svědění, které spálení způsobuje.Tip: Pokud jste se spálili celí, napusťte si vanu vlažnou (spíš studenou než teplou) vodou a přidejte do ní směs 4 kapek mátového oleje rozmíchaných v 3 polévkových lžících kokosového oleje. Do koupele se naložte na 15 minut, poté se opatrně usušte a namažte hydratujícím krémem či panthenolem.
5. Gerániový olej na vrásky
Vrásky nejsou žádoucí snad pro nikoho, a přestože se za ně nemusíme stydět, můžeme je pomocí vhodné péče zmírnit či se před nimi preventivně chránit. Gerániový olej je ideálním pomocníkem v boji proti nevzhledným rýhám, přirozeně totiž zpevňuje pokožku a zpomaluje její stárnutí. Navíc stimuluje krevní oběh a léčí křečové žíly a kapiláry.Tip: Smíchejte 5 až 6 kapek gerániového oleje s 1 čajovou lžičkou olivového oleje nebo kouskem bambuckého másla. Směs večer vmasírujte do pokožky a neoplachujte.
Pozor: Těhotné a kojící ženy by se měly gerániového oleje vyvarovat.
6. Kadidlový olej na stařecké skvrny
Tmavě hnědé nebo černé skvrnky na pokožce se nazývají stařecké, neboť se častěji objevují s přibývajícím věkem. Vyskytují se zejména na obličeji a rukou, ale mohou být i jinde. Příčinou jejich vzniku je nadměrné vystavování se sluníčku, které způsobuje zvýšenou tvorbu melatoninu. Zesvětlit je můžete pomocí kadidlového oleje, který podporuje růst nových kožních buněk a urychluje proces regenerace kůže. Navíc jej můžete použít i na ošetření drobných ranek.Tip: Zřeďte 6 kapek kadidlového oleje 3 polévkovými lžícemi jojobového oleje. Směs naneste na pokožku se skvrnami, vmasírujte ji a nechte alespoň 20 minut působit. Poté opláchněte. Pro nejlepší výsledek opakujte každý den.
Pozor: Pokud máte velmi citlivou pokožku, může vám kadidlový olej způsobit podráždění.
7. Heřmánkový olej na růžovku
Růžovka je onemocnění postihující především dospělé kolem čtyřicátého roku. Přezdívá se jí akné dospělých, protože se projevuje zčervenáním, rozšířením žilek a následně také tvorbou hnisavých puchýřků. Příčina onemocnění není známá, stejně tak účinný lék zatím neexistuje. Ke zmírnění otoků a bolesti však můžete použít heřmánkový olej, který také odstraňuje zarudnutí. Kromě růžovky ulevuje také od spálení, ekzému či alergických reakcí.Tip: Smíchejte 3 až 4 kapky heřmánkového oleje s ½ čajové lžičky teplého extra panenského kokosového oleje. Směs opatrně naneste na postiženou pokožku a jemně ji vmasírujte. Po 30 minutách opláchněte. Opakujte dvakrát denně.
Pozor: Těhotné a kojící ženy by se měly heřmánkového oleje vyvarovat.
8. Jalovcový olej na celulitidu
Pomerančová kůže trápí především ženy. Nejčastěji bývají postižená stehna, zadek a boky. Celulitidu však mohou mít i muži, a přestože není nebezpečná, může být příčinou nízkého sebevědomí. Celulitida vzniká nahromaděním tukových buněk, které jsou tlačeny proti povrchu pokožky, což vede k nerovnoměrnému prohloubení. Jalovcový olej se ukázal být úspěšným při redukování pomerančové kůže. Zvyšuje totiž krevní průtok a obsahuje sloučeniny, které rozkládají celulitidový tuk.Tip: Smíchejte 10 kapek jalovcového oleje s čtvrt hrnkem olivového oleje. Směs vmasírujte na postižená místa. Dejte si záležet, masáž by měla být alespoň pětiminutová. Po třiceti minutách opláchněte. Pro nejlepší výsledek opakujte dvakrát denně.
Závěrem
Při používání éterických olejů na pleť je důležité kupovat kvalitní olejíčky od kvalitních dodavatelů. Vždy se u prodejce ujistěte, že je daný olej pro toto použití vhodné. Před samotnou aplikací udělejte test na alergickou reakci. A za žádných okolností neužívejte olejíčky vnitřně. Mohou způsobit vážné zdravotní problémy.Autor: lan
8 esenciálních olejů a jejich použití na pleť. Esenciální olejíčky mohou být i skvělým doplňkem v péči o pleť. Na aknózní pleť je skvělý tea tree oil, na vrásky zase gerániový olej
Zdravá výživa
300
Komentáře ( 1 )
YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ
Dagmar|15.12 2020 08:09
Levandulový olej je super i na akné. Stačí zanícené místo potřít
Odpovědět
0