Zdraví

10 přírodních léků proti infekční mononukleóze

03.05 2017|Alternativně
10 přírodních léků proti infekční mononukleóze

Mononukleóza je běžně známá jako infekční mononukleóza nebo taky nemoc z líbání. Jedná se o infekční onemocnění způsobené virem Epstein-Barrové. Tento virus patří do rodiny herpes a zaměřuje se na lymfocyty a epiteliální buňky.

Obvykle je přítomen ve slinách a hlenu. Šíří se většinou líbáním, kýcháním, kašláním nebo sdílením nádobí či brčka. Mononukleóza se nejčastěji objevuje u dospívajících a mladých dospělých kolem 20 let. Většina starších je vůči viru imunní.

Společnými příznaky mononukleózy jsou únava, bolest v krku, horečka, zduření lymfatických uzlin na krku a podpaží, oteklé mandle, bolesti hlavy a kožní vyrážka. Mononukleóza může také vést ke komplikacím, jako je zvětšení sleziny, problémy s játry, jako je hepatitida a žloutenka, anémie nebo může způsobit oteklé mandle, které budou bránit dýchání.

Na tuto infekční chorobu neexistuje žádná správná léčba. Proti mononukleóze nefungují ani antibiotika. Obvykle se nemoc vyléčí sama během 2 až 4 týdnů. Nicméně, jakmile se jednou virem nakazíte, zůstává v těle po celý zbytek života, i když se neprojevují žádné příznaky.

Hlavním cílem léčby mononukleózy je řešení příznaků spojených s infekcí a posílení imunity. Užitečná může být i změna životního stylu a přírodní léky. Zdravé zdraví pro vás dnes připravilo 10 přírodních léků, které zlepší příznaky vaší mononukleózy.

1. Kokosový olej

Kokosový olej obsahuje mastné kyseliny se středně dlouhým řetězcem, který je vysoce účinným antivirotikem. Je účinný proti mononukleóze a chřipce a stejně tak může pomoci i těm, kteří mají spalničky, herpes, hepatitidu typu C a AIDS.

Kyselina laurová a jiné mastné kyseliny se středně dlouhým řetězcem v kokosovém oleji se rychle absorbují v těle a vytvářejí monolaurin, který má silné antivirové a antibakteriální účinky.

Navíc obsahuje řadu vitamínů a dalších živin, které mohou pomoci při obnovení imunitního systému. Při léčbě mononukleózy se podává extra panenský kokosový olej ústy. Je dobré užívat 1-3 polevkové lžíce denně, dokud infekce neodezní.

2. Vitamín C

Ve vodě rozpustný vitamín C je důležitou složkou při léčbě mononukleózy. Podporuje imunitní systém a pomáhá zkrátit dobu trvání nemoci. Studie z roku 2014, zveřejněná v Medical Science Monitor uvádí, že vysoké dávky vitamínu C podávaného intravenózně, mají pozitivní vliv na dobu trvání mononukleózy a snižují hladinu viru.

Intravenózní infuze není jediným způsobem, jak zvýšit hladinu vitamínu C. Pomůže i strava bohatá na vitamín C. Jezte potraviny, jsou jsou paprika, kapusta, brokolice, jahody, citrony, grapefruity, kiwi, ananas, ostružiny, rajčata, špenát, mangold nebo pomeranče. Můžete používat i vitamínové doplňky, je však dobré se poradit s lékařem o jejich dávkování.

3. Jablečný ocet

Dalším účinným přírodním lékem proti mononukleóze je jablečný ocet. Ten má silné antivirové vlastnosti, díky čemuž pomáhá zabit virus. Jablečný ocet je navíc bohatý na vitamíny a minerály, které podporují imunitní systém, a tím pomáhají urychlit proces zotavení. Stačí smíchat 1 polévkovou lžíci nefiltrovaného jablečného octu v šálku horké vody, přidat trochu medu, promíchat a pít dvakrát denně. Touto směsí můžete i kloktat. Zmírní to bolest v krku.

4. Odpočinek

Jedním z nejlepších způsobů, jak vyléčit mononukleózu, je dopřát si dostatek odpočinku. Mononukleóza vás může zcela vyčerpat, i když v noci dobře spíte. Nesnažte se vaše tělo v době virové únavy nutit, aby fungovalo, může ho to ještě více oslabit. Místo toho, když se cítíte unaveni, dopřejte si odpočinek. Vyhněte se sportu, cvičení a jiným fyzickým aktivitám celý měsíc po propuknutí infekce.

5. Dostatek tekutin

Pít hodně vody a jiných zdravých tekutin je velmi důležité, zejména pokud máte horečku. Tekutiny pomáhají snížit horečku, zmírnit bolest v krku a zabraňují dehydrataci. Adekvátní hydratace je dobrá pro váš imunitní systém.

Voda pomáhá vyplavovat z těla toxiny a podporuje správné fungování buněk. Pijte hodně vody v pravidelných intervalech. Dopřejte si také domácí zeleninové šťávy, vývar nebo ovoce bohaté na vodu. Alkohol a kofeinové nápoje vynechte.

6. Kloktání slanou vodou

Bolest v krku je jedním z nejčastějších příznaků mononukleózy. Nejlepším lékem proti ní je kloktání slané vody. Teplá slaná voda má na krk uklidňující účinky a do značné míry snižuje nepohodlí spojené s bolestí. Přidejte 1/2 lžičky soli do 1 šálku vlažné vody. Zamíchejte a kloktejte po dobu několika sekund. Poté vodu vyplivněte. Provádějte v pravidelných intervalech.

7. Česnek

Česnek obsahuje allcin, což je sloučenina, která má silné antivirové vlastnosti. Allicin pomáhá zabít virus zodpovědný za mononukleózu. Obsahuje také vitamín C, který stimuluje produkci interferonu, což je přírodní látka, která tělo ochraňuje před viry.

Navíc se v česneku vyskytuje mangan, vitamín B6 a selen, které podporují celkové zdraví. Denně jezte na lačný žaludek 2 až 3 stroužky syrového česneku. Prolisovaný česnek přidávejte také do jídla. Vyhněte se jeho vaření, které ničí aktivní sloučeniny.

8. Lysin

L-lysin je amino kyselina, která účinně dokáže ničit virové infekce. Člověk, který má nedostatek L-lysinu je náchylnější k virovým infekcím. Berte po dobu 2 týdnů každý den doplněk se 1500 mg L-lysinu. Než jej ovšem začnete brát, poraďte se s lékařem. Můžete také konzumovat potraviny bohaté na lysin, jako jsou vejce, sýry, ryby, libové maso, ořechy a luštěniny.

9. Astragalus

Astragalus je bylinkou, která je dlouhá tisíciletí součástí tradiční čínské medicíny. Pomáhá zlepšit imunitu, díky čemuž pomáhá v rychlejším boji proti infekci. Zároveň má schopnost zvyšovat hladinu energie v těle. Stačí přidat hrst sušených kořenů Astragalusu do 1 litru vody, povařit 30 minut a pít tento čaj dvakrát denně. Astragalus je k dispozici i jako potravinový doplněk. O jeho užívání se však poraďte s lékařem.

10. Echinacea

Echinacea je další bylinka, která může pomoci léčit příznaky mononukleózy. Echinacea posiluje obranyschopnost organismu, aby mohl úspěšněji bojovat s infekcí. Přidejte 1-2 lžičky sušené echinacey do šálku horké vody, nechte louhovat 10 minut a pijte 1-2 šálky vzniklého čaje denně. Alternativou je smíchat 1 lžičku echinaceové tinktury ve sklenici vody a pít 3-4 denně.

Autor: Liv

10 přírodních léků proti infekční mononukleóze. Infekční mononukleóza a její příznaky, léčba, dieta při mononukleóze. Přírodní léky proti mononukleóze
Zdravá výživa

 302 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ