Zdraví

Vaporizace bylin - zdravá alternativa kouření

24.03 2017|Alternativně
Vaporizace bylin - zdravá alternativa kouření

Vaporizace bylin je skvělým způsobem, jak z léčivých rostlin jednoduše a rychle získat všechny jejich zdravotní účinky. Využívání léčivých extraktů z bylin má dlouhou historii.

Jejich vaporizace je pak relativně moderním, avšak stále více oblíbenějším postupem. Inhalace bylinek pomocí moderního přístroje je mnohem efektivnější a bezpečnější, než klasické napařování nad hrncem a navíc je zdravou alternativou kouření.

Jak funguje vaporizace bylin

K vaporizaci bylinek se používá přístroj zvaný vaporizér, což je zjednodušeně řečeno výparník, který ohřívá použité bylinky na takovou teplotu, kdy se z nich začínají vypařovat různé léčivé látky. Ty se pak inhalují společně s horkým, suchým vzduchem.

Zahřívání bylinek na vysokou teplotu z nich pomáhá uvolňovat těkavé látky, ať už to jsou éterické oleje, silice či pryskyřice. Ty pak člověk vdechuje přímo do plic. Výhodou je, že výpary vycházející z přístroje už nejsou horké, takže se nemůžete spálit. Inhalovat bylinné výpary můžete přímo z přístroje - buď přes nasazenou hadičku s náústkem, nebo můžete výpary zachytit do zásobníku v podobě plastikového sáčku, na který se nasadí náústek a pak z něj podle potřeby inhalujete.

Výhody vaporizace bylin

Některé léčivé látky se z bylinek uvolňují až při 130 až 140 stupních, takže zalitím vroucí vodou nemáte šanci je z nich dostat. Při vaporizaci bylin vzniká inhalační výpar, který rychle a efektivně vstupuje do krevního řečiště, kde může okamžitě působit. Bylinky, které přijímáme prostřednictvím pilulek nebo čaje, nevstupují přímo do krevního řečiště a jsou navíc vystaveny působení látek v našem těle a ústech, což snižuje jejich účinnost.

Další výhodou vaporizace bylin je kvalita výparu, která se v procesu odpařování bylin vyrábí. Výpar vytvořený při běžném vdechování bývá horký a dráždí v krku i plicích. Díky chladiči výparu u vaporizéru se tomu však můžete vyhnout. Navíc, výpar je koncentrovanější a nepřivádí do těla žádné škodlivé látky.

Kromě občasného použití vaporizéru při neočekávaných onemocněních, je inhalace bylinných výparů účinná také při léčbě problémů s dýcháním. Vdechování bylinných výparů pomáhá lidem léčit nachlazení, chřipku, zápal plic a dokonce i astma. Vaporizace je často upřednostňována před aromaterapií, protože výpar je méně dráždivý a méně zapáchající než vůně spálených svíček.

Kuřákům pomáhá omezovat kouření a navíc je jeho zdravější alternativou. Při vaporizaci totiž nevznikají vedlejší karcinogenní látky a navíc, odpařování umožňuje kuřákům poznat skutečnou chuť tabáku. Díky vaporizaci mnoho kuřáků začne naplno využívat inhalace výparu a v konečném důsledku přestane kouřit.

Bylinky vhodné pro vaporizaci

Při vaporizaci se dají využít v podstatě jakékoliv léčivé bylinky, které používá i běžná medicína. Snad nejpopulárnější bylinkou pro vaporizaci v Česku i ve světě je léčebné konopí. Ačkoliv tato bylina byla a je po celá léta předmětem vášnivých debat, existuje celá řada nepřímých důkazů i dostatek vědecké dokumentace, jež dosvědčuje blahodárné účinky této rostliny na naše zdraví.

Léčebné konopí se na celém světě využívá při bolestech spojených s léčbou rakoviny, při úlevě od úzkostí a deprese. Vaporizace konopí pomáhá také při autoimunitních chorobách i chronických bolestech. Navíc, inhalace této mocné byliny umožňuje její zdravější a bezpečnější užívání. Na rozdíl od kouření konopí je vaporizace zdravotně nezávadná, její účinek je rychlejší než při konzumaci v jídle a člověk dokáže lépe odhadnout potřebné množství.

Mezi další bylinky, které jsou při vaporizaci populární, patří mnoho z těch, které máte běžně doma v kuchyni. Jsou to například bazalka, tymián, mučenka, heřmánek, meduňka, máta peprná, levandule, divizna, zelený čaj, červený jetel, eukalypt, rozmarýn, medvědí česnek a mnoho dalších.

Základem je kvalitní vaporizér

Při koupi vaporizéru je důležité zaměřit se nejen na kvalitu, ale i způsob, jakým budete vaporizér používat a napájet. Existují tři typy vaporizéru dle typu náplně.

Vaporizér na suché bylinky - při vaporizaci se používají suché bylinky i jejich směsi nebo tabák. Pro lepší účinky by měly být bylinky pomlety těsně před vaporizací.

Vaporizér na vosky a oleje - ty se často používají pro aromaterapii, ale mnohem lepších účinků je s nimi dosaženo při vaporizaci. Vosky a oleje se vyznačují silnějším účinkem při menším množství materiálu.

Kombinace - kombinované modely vaporizérů vám umožní používat suché bylinky, oleje i vosky.

Kromě typu náplně se při výběru budete muset rozhodnout, jestli se vám hodí více stolní nebo přenosný vaporizér. Pokud máte v plánu provádět vaporizaci doma, pak jsou ideální variantou stolní vaporizéry, které se zapojují do zásuvky.

Pokud chcete vaporizér využívat spíše na cestách, pak se poohlédněte po přenosném kapesním modelu. Mezi nejvýkonnější kapesní vaporizéry patří ty, které jsou napájeny bateriemi. Oblíbené jsou však i takové, které se dají vytápět pomoci obyčejného zapalovače, i když často bývají méně účinné než ostatní typy. Třetím typem kapesního vaporizéru jsou modely vytápěné butanem – tedy stejnou tekutinou, která se doplňuje do zapalovačů.

Velký výběr kvalitních vaporizéru najdete zde. Výhodou je, že na vyzkoušení zakoupeného výrobku máte 20 dní a pokud vám vaporizace nebo přístroj nebudou vyhovovat, můžete ho bez obav vrátit.

Vaporizace bylin - zdravá alternativa kouření. Vaporizace bylin a zvláště pak konopí se stala hitem moderní alternativní medicíny. Vaporizace bylin a konopí
Zdravá výživa

 305 
  Komentáře ( 3 )

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ
Martin V|20.08 2020 15:01
Já jsem se dočetl o vaporizace teprve před chvílí na jednom webu...zaujalo mě vapování bylin nebo třeba zeleného čaje..dalo by se to využívat místo kávy
Odpovědět
 0 
Hana|25.08 2021 18:34
Dobrý den mám dotaz ohledně vapovani bylinek četla jsem že to není zdravé mám zánět jícnu tak jsem se chtěla zeptat jestli je opravdu vapovani zdravé nebo škodlivé děkuji za odpověď.
Odpovědět
 0 
Hana|14.12 2021 08:45
Psala jsem ohledně vaporizeru na bylinky mám zánět jícnu a žaludku tak jestli je to opravdu zdravě nebo ne děkuji.
Odpovědět
 0