Zdraví

8 nejlepších způsobů, jak se přirozeně zbavit otoku (edému)

03.04 2017|Alternativně
8 nejlepších způsobů, jak se přirozeně zbavit otoku (edému)

Otok neboli edém je stav, při kterém tekutina vytéká do prostoru mezi buňkami. Otoky se obvykle nacházejí v oběhovém systému, což brání volnému průchodu živin. V závislosti na příčině se dá otok zmírnit přirozenými způsoby a na ty se dnes zaměříme.

Lidský oběhový systém se skládá ze sítě tepen a žil, které zásobují krví a živinami každou z našich buněk. Cirkulující krev slouží mnoha životně důležitým funkcím, z nichž mezi některé z nich patří udržování konstantní tělesné teploty, přenos živin a kyslíku do buněk nebo odstraňování odpadů a oxidu uhličitého z buněk.

Krev se skládá z červených a bílých krvinek, krevních destiček a bezbarvé tekutiny, která se nazývá plazma. Je to stejná kapalina, kterou vidíme vytékat z rány při hojení. Při vážných poraněních může tato tekutina vtéct do prostorů mezi buňkami, a tím přeruší pravidelný průtok krve. Oblasti, kde se tekutina hromadí, naběhnou a stanou se bolestivými. Z lékařského hlediska se tento stav nazývá edém.

Jaké jsou typy edému?

Nejběžnější formou edému neboli otoku je periférní edém, kdy otékají kotníky a nohy. Dále pak existuje otok mozku, makulární edém, který ovlivňuje oči, plicní edém, který postihuje plíce. V obličeji, na končetinách nebo trupu těla se pak může objevit idiopatický edém, jehož příčiny nejsou zatím známy.

Co způsobuje edém?

Existují různé důvody, které mohou způsobit edém. Stačí být dlouho v jedné pozici a zanedlouho se může objevit otok. Všimli jste si, že oteklé kotníky obvykle máte na konci dlouhého dne. Tento druh otoku je obvykle docela neškodný a po dostatečném odpočinku se uklidní. Může nastat, když žíly ztratí pružnost, kterou potřebují, aby pumpovaly krev zpět do srdce. Tento stav se může projevit jako křečové žíly, což také může vést k otokům.

Otoky může způsobit onemocnění některého z regulačních orgánů, jako jsou játra, ledviny a štítná žláza. Během těhotenství se může otok vyvinout kvůli rostoucí děloze, která vyvíjí tlak na cévy v nohách.

Plicní edém je velmi nebezpečný stav, který může ztížit dýchání. Často nastává kvůli chronickým srdečním selháním. Když srdce obtížněji pumpuje krev, menší kapiláry v plicích začínají uvolňovat kapalinu do okolních prostor, což významně snižuje kapacitu plic.

Proč a kdy je edém škodlivý?

Existuje mnoho důvodů, proč může otok poškodit okolní tkáně a může být dokonce nebezpečný. Edém se stává obzvláště nebezpečný, když se tvoří kolem vnitřních orgánů nebo se stane nesnesitelně bolestivý. To se může stát v následujících případech.

Toxicita: Zachycena kapalina brání volné výměně živin a toxinů z krevních kapilár. Výsledkem je, že buňky v této oblasti mohou hladovět, nebo dokonce trpí toxicitou.

Brání dýchání: Plíce jsou střediskem výměny plynů a otok může bránit účinnému dýchání.

Poškození orgánů: Některé orgány v těle jsou zapouzdřeny v ochranné tkání. Například mozek má lebku nebo ledviny mají vláknitý plášť. V těchto orgánech může i mírné nahromadění tekutiny způsobit, že orgány budou proti těmto překážkám tlačit, což povede k jejich poškození.

Infekce: Dojde-li k otoku oblasti, která způsobuje nesmírnou bolest nebo rozšiřující se zarudnutí, může to být známkou infekce a v takovém případě je potřeba najít okamžitou lékařskou péči.

Chronický otok: Pokud je otok chronický, obvykle to znamená, že se něco děje. Existuje mnoho příčin, od kolísavého krevního tlaku až po slabé žíly, které mohou vést ke chronickému otoku. Vzhledem k tomu, že otoky brání rozvodu živin po těle, chronické otoky se mohou proměnit v další závažná onemocnění.

8 přírodních způsobů, jak se zbavit otoků


1. Zlepšete svůj krevní oběh

Pokud si položíte polštář pod oteklé oblasti a dostanete je výš než srdce, může vám to pomoci znovu nastartovat oběh. Pokud se chystáte pěšky na větší vzdálenost a víte, že míváte otoky nohou, naplánujte si krátké přestávky. Občas si sedněte, dejte nohy nahoru a odpočívejte. Měli byste se vyhnout i dlouhodobému stání.

Dalším tipem, jak zlepšit krevní oběh jsou střídavé teplé a studené koupele rukou nebo nohou. Položte nohy nebo ruky na 3 minuty do horké lázně a pak na minutu do studené. Opakujte nejméně třikrát. Proces můžete opakovat 2-3 denně.

2. Hýbejte se

Pokud máte nadváhu, pravděpodobně vám doporučí i váš lékař, abyste zhubli pomocí diety a cvičení. To může výrazně zlepšit váš krevní oběh. Zůstat aktivní napomáhá odstranění přebytečné tekutiny z těla. Zkuste třeba nenáročné cvičení jako chůze, plavání nebo jízda na kole, které jsou příjemné i pro vaše klouby.

3. Oblečte si stahovací punčochy

Některé stahovací punčocháče jsou natolik pevné, aby zabránily hromadění tekutiny. Stahovací punčocháče jsou obvykle užitečné u chronických případů.

4. Jezte méně soli

Sůl způsobuje, že tělní tekutina vytéká ven z buněk do okolí. Pokud snížíte příjem soli, můžete snadným způsobem omezit zadržování tekutiny a zabránit tak otokům. Při omezování soli myslete i na skrytou sůl ve zpracovaných a balených potravinách, zejména v nakládané zelenině, omáčkách a upravených masných výrobcích, jako jsou salámy.

5. Zkuste terapii s pijavicemi

V případě kostního traumatu nebo traumatu do okolních tkání, může otok dojít až do kostní dřeně. Ájurvéda doporučuje terapii s pijavicemi, které vás dokáží zbavit otoku v hlezenní kosti nebo velké kosti kotníku. Tuto terapii by vám měl být schopný provést vyškolený ájurvédský lékař.

6. Zkuste akupunkturu

V čínské medicíně se předpokládá, že edém je výsledkem problémů v plicích, slezině a ledvinách. Pokud některý z těchto orgánů přestane normálně fungovat, krevní oběh se zpomalí, což vede k otoku.

Akupunktura má vzorec, který popisuje jedinečnou sadu bodů, které mají být použity při léčbě různých typů edémů. V jedné ze studií aplikovali akupunkturu 122 pacientům, kterým se vytvořily otoky po radiační terapii při rakovině prsu a dělohy. Pacienti měli různé stupně otoků rukou a nohou. Akupunktura se ukázala být účinná jak při snižování otoků, tak i bolesti.

7. Masážní terapie

Masáž může být při snižování otoků velmi efektivní. Jsou-li žíly nebo lymfatické kanály při masáži stlačeny, tekutiny směřují směrem k srdci. Nashromážděná tekutina, která způsobila otok, pak může snadněji vstoupit do cév, čímž se sníží tlak na okolní tkáně a zlepší se průtok krve.

Masáž aromatickými oleji
Bylo zjištěno, že esenciální oleje z heřmánku, levandule, tea tree, jalovce fenyklu a pelargónie byly účinné proti otokům. Heřmánkový, levandulový a tea tree olej může být aplikován přímo na postižené místo a masírován. Pro úlevu můžete přidat pár kapek jalovcového nebo pelargóniového oleje do koupele.

8. Bylinky

Přebytečnou tekutinu z těla mohou dostat ven i byliny. Různé byliny mohou být použity při léčbě plicního edému v závislosti na tom, zda edém souvisí se srdečními problémy či nikoliv. Přebytečnou tekutinu z těla dokáží dostat i bylinky jako je rozmarýn, přeslička nebo jírovec.

Tyto bylinky jsou bezpečné proti edému, který nevznikl kvůli srdečním problémům. U edému v důsledku srdeční slabosti se dají použít bylinky jako ginko, lípa, astragalus či forskolin. Nezapomeňte, že jakékoliv použití bylinek je dobré konzultovat s lékařem.

Otoky jsou obvykle dočasným stavem, který často odezní sám od sebe. Pokud problémy přetrvávají nebo se stávají bolestivými, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.



Autor: Mak

8 nejlepších způsobů, jak se přirozeně co nejrychleji zbavit otoku nohou, pod očima. Otok neboli edém je nepříjemný a často bolestivý stav. Otok pod očima, nohou
Zdravá výživa

 317 
  Komentáře ( 1 )

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ
Lída|03.04 2017 19:54
tak zrovna střídavá koupel nohou ve studené a teplé vodě mi pomáhá. Můžu jen doporučit. Úleva skoro okamžitě
Odpovědět
 9