Zdraví

Meditace snižuje stres a zvětšuje šedou hmotu mozkovou

12.05 2017|Alternativně
Meditace snižuje stres a zvětšuje šedou hmotu mozkovou

Síla myšlení během meditace je ve svém nejzákladnějším smyslu očista mysli od všech myšlenek, nebo alespoň pokus o vyčištění mysli. V praxi se využívá v kulturách po celém světě, jak pro náboženské tak světské účely.

Síla myšlení

I když si většina z nás může myslet, že meditace slouží spíše pro duchovní účely, opak je pravdou. Meditace v poslední době vyvolala bouři zájmu i na vědeckém poli. Poslední výzkumy totiž naznačily, že meditace mění mozek na základní, biologické úrovni.

Dr. Robert Puff, licencovaný klinický psycholog uvádí, že popisy meditačních technik se datují do období přibližně před 3000 lety, přičemž indické prameny ji datují dokonce do doby 1000 let před naším letopočtem. Nicméně, tato praxe sama o sobě se zdá být mnohem starší. Některé důkazy dokonce naznačují, že stáří meditací by mohlo být více než 5000 let.

K dnešnímu dni byla provedena celá řada lékařských výzkumů o meditaci. Jeden z nejzajímavějších výsledků ukazuje, že pomocí meditace je možné řídit a snižovat stres. Vědci z bostonské a harvardské univerzity zjistili, že meditace pomáhá zmírnit úzkost a umožňuje jednotlivcům lépe se vyrovnat se stresovými situacemi. Výzkum Dr. Fadela Zeidana, docenta neurobiologie a anatomie ve Wake Forest Baptist Medical Center zjistil, že meditace pomáhá jednotlivcům lépe snášet fyzickou bolest.

Transformace lidského mozku

Studie z roku 2015, zveřejněná v časopise Frontiers in Psychology zjistila, že jedinci, kteří meditují delší dobu, mají větší objem šedé hmoty mozkové než ti, kteří nemeditují vůbec. Studie zkoumala jednotlivce, kteří v průměru meditovali 20 let. Autor studie Florian Kurth říká: "Očekávali jsme spíše různé malé efekty v některých oblastech mozku, které byly již dříve spojeny s meditací. Místo toho jsme objevili rozšířený účinek meditace, který se projevuje ve všech částech mozku."

Jiné studie tyto závěry podporují. Sara Lazarová, neuroložka v Massechusetts General Hospital a Harvard Medical School ve své nedávno provedené práci zjistila, že lidé, kteří meditují, mají v konečném důsledku více šedé hmoty mozkové ve frontální kůře a hlavně, že tato šedá hmota se zachovává i v důsledku stárnutí. Význam je ohromující. "Je dobře zdokumentováno, že náš kortex se tím, jak stárneme, zmenšuje a je stále těžší si pamatovat věci. A v této jediné oblasti prefrontální kůry měl 50-ti letý meditující stejné množství šedé hmoty jako 25-ti letý."

Jinými slovy, v důsledku transformace v mozku má fyzická osoba, která medituje větší šanci udržet si svou paměť i ve stáří. Lazarová uvádí, že v její studii je průměrná doba meditace 27 minut denně a výsledky jsou získány pouhých osm týdnů poté, co jedinci začali cvičit.

Autor: Mak

Meditace snižuje stres a zvětšuje šedou kůru mozkovou. Pravidelná meditace dokáže zvětšit šedou hmotu mozkovou a udržet ji velkou i ve stáří
Zdravá výživa

 304 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ