Zdraví

Periorální dermatitida - 10 zaručených přírodních léků

30.05 2022|Alternativně
Periorální dermatitida - 10 zaručených přírodních léků

Periorální dermatitida je druh zánětlivé vyrážky, která se objevuje na obličeji kolem úst. Přesná příčina této formy dermatitidy není známa.

Nicméně, odborníci se domnívají, že by ji mohly způsobovat lokální steroidní krémy, které jsou na obličej aplikovány kvůli léčby jiných stavů. Dermatitidu by však mohly způsobovat i nosní spreje obsahující kortikosteroidy nebo těžké pleťové krémy obsahující vazelínu nebo parafínový základ.

Mezi další faktory, které by mohly tyto obtíže způsobovat, by mohly patřit i bakteriální nebo plísňové infekce, rosacea, konstantní únik slin, fluoridovaná zubní pasta, perorální antikoncepce nebo krémy proti slunci. Periorální dermatitida je běžná u mladých žen, ale postihnout může i malé děti. Zvýšenému riziku jsou vystaveni i lidé, kteří mají v anamnéze alergie nebo hormonální nerovnováhu.

Periorální dermatitida se nejčastěji vyskytuje v obličeji. Nejčastějším příznakem je červená hrbolkovitá vyrážka kolem úst a v záhybech kolem nosu. Hrbolky mohou být šupinaté a mohou obsahovat hnis nebo kapalinu. Někdy připomínají akné. Můžete pociťovat také pálení nebo svědění, zejména proto, že se vyrážka zhoršuje.

Periorální dermatitida může trvat několik měsíců a léčba je obvykle zdlouhavá. Při léčbě se doporučuje přestat používat lokální steroidní krémy, nosní spreje obsahující steroidy a také pleťové krémy. Periorální dermatitidu je možné léčit i přírodně, proto jsme si pro vás dnes připravili 10 přírodních prostředků na léčbu periorální dermatitidy.

1. Jablečný ocet

Jablečný ocet je jedním z nejlepších domácích prostředků proti periorální dermatitidě. Toto zdravotní tonikum působí proti bakteriím, plísním a virům, které mohou být jednou z příčin tohoto problému. Jablečný ocet má také silné protizánětlivé účinky, které pomáhají zajistit rychlou úlevu od zanícené kůže a bolestivých vyrážek.

Zřeďte nefiltrovaný jablečný ocet stejným množstvím minerální vody. Do směsi namočte vatový tampon a aplikujte na postiženou oblast. Po 20 minutách opláchněte a potom použijte olivový nebo jojobový olej na zvlhčení. Provádějte 2-3 denně po dobu alespoň 1-2 týdnů. Jablečný ocet můžete používat i vnitřně. Pijte dvakrát denně sklenici vody s 1-2 čajovými lžičkami jablečného octu.

2. Jadérka grepu

Extrakt z jadérek grepu je dalším dobrým přírodním lékem periorální dermatitidy. Jedná se o účinný lék proti plísním a zároveň antiseptické a protizánětlivé činidlo, které pomáhá zmírnit bolestivé příznaky dermatitidy. Jadérka grepu čistí pokožku do hloubky a bojují s infekcí způsobenou bakteriemi.

Smíchejte 5-6 kapek extraktu z grepových semínek s 1 lžíci ricinového oleje. Pomocí vatového tamponu aplikujte na postiženou kůži. Nechte působit 15-20 minut a poté opláchněte vodou. Opakujte 2-3 denně. Extrakt z grepových jadérek můžete užívat i vnitřně ve formě tablet. O dávkování se ovšem poraďte s lékařem.

3. Koloidní stříbro

Koloidní stříbro je další dobrý prostředek, který můžete vyzkoušet doma. Toto přírodní antibiotikum pomáhá při odstraňování toxinů z těla a prevenci růstu bakterií, které mohou periorální dermatitidu zhoršovat. Koloidní stříbro je také šetrné k pokožce a vhodné i pro ty, co mají citlivou pokožku.

Pokožku důkladně umyjte vlažnou vodou a osučte čistým ručníkem. Na postiženou oblast naneste 1-2 kapky koloidního stříbra. Provádějte 2x denně. Na postiženou oblast můžete také aplikovat mast s koloidním stříbrem.


4. Jogurt

Bílý jogurt bez cukru a umělých sladidel je výborný pro uklidnění příznaků periorální dermatitidy. Bílý jogurt je bohatý na dobré bakterie a funguje jako silné antibakteriální činidlo, které pomáhá eliminovat špatné bakterie na kůži. Má zklidňující a chladící vlastnosti, které pomáhají uklidnit zánět, zarudnutí a bolest.

Na postiženou pokožku natřete vrstvu bílého řeckého jogurtu a nechte zaschnout. Poté opláchněte studenou vodou. Provádějte 2-3 denně po dobu několika týdnů. Můžete používat čistý jogurt, nebo do něj může přimíchat kvalitní med.

5. Aloe Vera

Aloe Vera je dobrý prostředek pro různé typy kožních problémů, včetně periorální dermatitidy. Díky protizánětlivým a antimikrobiálním sloučeninám pomáhá aloe vera zklidnit podráždění a záněty. Tento přírodní gel také odstraňuje suchou kůži spojenou s periorální dermatitidou a obnovuje rovnováhu pH pokožky.

Aplikujte čerstvý aloe vera gel na postiženou oblast několikrát denně po dobu několika týdnů. Alternativou je pít 4 lžíce aloe vera gelu rozmíchané v malé sklenici vody.

6. Ovesné vločky

Pokud si chcete ulevit od kožních vyrážek, svědění a pocitů pálení, které periorální dermatitida způsobuje, pak sáhněte po ovesných vločkách. Díky svým zklidňujícím a protizánětlivým vlastnostem sou skvělé pro zmírnění podrážděné pokožky a zánětů. Zároveň pomáhají udržet pokožku hydratovanou, což pomáhá urychlit proces hojení.

Rozemelte ovesné vločky na jemno a smíchejte je s malým množstvím vody. Pastu naneste na postiženou kůži a nechte působit 15-20 minut. Poté opláchněte studenou vodou. Provádějte 1-2 denně, dokud vyrážka nezmizí. Alternativou je připravit si pastu z ovesných vloček, medu a bílého jogurtu. Tuto pastu naneste na obličej a nechte působit 30 minut. Poté opláchněte. Provádějte 1 krát denně, dokud neuvidíte zlepšení.

7. Med

Med je další potravinou, která může pomoci vaší pokožce v boji proti periorální dermatitidě. Má silné antibakteriální a antiseptické účinky, které dokáží efektivně redukovat symptomy jako zánět nebo svědění. Naneste med na postiženou oblast. Nechte jej zaschnout a poté opláchněte vlažnou vodou. Opakujte dvakrát denně.

8. Měsíček lékařský

Dalším jednoduchým a účinným lékem je měsíček lékařský. Tato bylina má antibakteriální, antimykotické a hydratační vlastnosti, které pomáhají zklidnit podráždění, svědění a zánět spojený s periorální dermatitidou. Rovněž urychluje hojení a udržuje pokožku hydratovanou.

Do keramické nádoby dejte 20 gramů bambuckého másla. Nádobu vložte do vodní lázně a zahřejte ji na mírném ohni, dokud se bambucké máslo neroztopí. Sundejte z plamene a přidejte 3-5 kapek esenciálního oleje z měsíčku. Dobře promíchejte a nechte uležet 2 hodiny. Poté používejte jako krém na postiženou oblast 2-3 denně po dobu několika týdnů.

9. Kurkuma

Další velmi účinnou složkou, která může být použita při přírodní léčbě periorální dermatitidy je kurkuma. I kurkuma má protizánětlivé sloučeniny, které podporují zmírnění zánětu a svědění. Jako přírodní antiseptikum může také snížit riziko infekce a dalšího rozvoje dermatitidy.

Smíchejte trochu kurkumy v prášku s malým množstvím vody nebo medu. Tuto pastu aplikujte na postiženou kůži na 15-20 minut. Poté opláchněte studenou vodou. Opakujte 2-3 krát denně. Rovněž můžete popíjet 2 krát denně teplé mléko s kurkumou a podpořit léčbu pokožky zevnitř.

10. Nimbový olej

Nimbový olej se používá k léčbě různých kožních onemocnění. Tento tradiční indický lék se používá i k léčbě malomocenství, vředů a vyrážek. Má antibakteriální, anti-vředové vlastnosti a pomáhá uklidnit svědivou a podrážděnou pokožku.

Smíchejte několik kapek nimbového oleje s 1 lžící jojobového nebo olivového oleje. Aplikujte na postiženou oblast a nechte 30 minut působit. Provádějte 1x denně po dobu několika týdnů.

Další tipy proti periorální dermatitidě

 • Na postiženou oblast aplikujte krém s oxidem zinečnatým.
 • Postiženou oblast potírejte pupalkovým olejem.
 • Nepoužívejte agresivní a parfémované čistící prostředky na obličej.
 • Obličej si omývejte pouze vlažnou vodou.
 • Přestaňte používat make-up, kosmetiku a opalovací krém.
 • Pravidelně perte polštáře a ručníky v horké vodě.
 • Omezte konzumaci slaných a kořeněných jídel.
 • Omezte čas strávený na slunci a větru.
 • Ulevujte obličeji mokrými obklady.
 • Vyhněte se škrábání postižené kůže.
 • Hydratujte pleť jojobovým nebo olivovým olejem.


Autor: Liv

Periorální dermatitida - 10 zaručených přírodních léků. Periorální dermatitida v obličeji a její léčba přírodními prostředky. Zbavte se dermatitidy šetrně a účinně.
Zdravá výživa

 307 
  Komentáře ( 1 )

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ
George|15.02 2019 15:55
Příčinou může být kvasinka candida albicea. Ve spojení s oslabení organismu oslabením, stresem, nebo ještě více pak hormonálním výkyvem z důvodu požívání antikoncepce nebo jiných hormonálních léků, které zhorší stav pokožky a její přirozenou obranyschopnost. Pozor používání kortikoidů v obličeji, nebo dlouhodobé používání je také další z velkých příčin. Slinami se dostane kvasinka na rty a jejich okolí a doslova je ovládne začne na kůži kvasný proces. Způsobí tak bolestivé a nepříjemné infekční záněty, které jsou někdy průběhem podobné oparům - puchýřky, ze kterých vytéká nažloutlá tekutina, která vytváří strupy, které ale rychle praskají a odlupují se a tak exponují citlivou pokožku. Navíc pod nimi stále probíhá kvašení.. Zatímco opary lze relativně přímočaře zlikvidovat do týdne, u tohoto onemocnění musíte udělat mnoho kroků, jinak může komplikace trvat i měsíc a více. Nejdříve samozřejmě navštive dermatologa, ale je možné, že vám předepíše léky na bázi hydrocortizonu, což corticoid, který je účinný proti zánětům, ale zároveň vám může i přitížit tím, že sice zmírní to nejhorší, ale zarudlá oslabená kůže stále zůstane. Jak tedy na to - 1 kompletně odstraňte cukry tj i pečivo, kávu, černý čaj, plísňové sýry ze svého jídelníčku.

Naopak do něj přidejte potraviny, které candida nesnáší - kokosové olej ten nejen požívejte, ale použijte i na postižené místo, nápoj z aloe vera vyrobte si jej sami návody najdete online, komerční mají v sobě spoustu cukru, česnek, tumeric - tyto věci candidu ničí. Dále jezte potraviny jako při keto-dietě, ale můžete si dovolit vejce i zdravé tuky s obsahem Omega 3 a Omega 6. Pijte vodu s přidáním limetkové, nebo citronové štávy.

Pro úspěšné vyléčení je zcela nutné co nejdříve to je možné přestat používat kortikoidy a zvážit další používání hormonálních léků.

Samotná dermatitida se dá účinně léčit přírodními produkty - nejdříve pokožku pravidelně omývejte studenou vodou za pomocí odličovacích tamponů nebo vaty. Pro zlepšení účinku můžete přidat do vody jablečný ocet cca v poměru 1:3 a pokud budete cítit štípaní, tak více ředěný, dokud bude štípání minimální. Následně si místo namažte kokosovým olejem tukem dělá zázraky - hydratuje pokožku s ničí kvasinky. Při svědění, pnutí a praskání pokožky používejte měsíček lékařský - zamezí vzniku infekce a hodně zmírňuje pálení a svědění. Samozřejmě studujte materiál a diskuze lidí na internetu.
Odpovědět
 6