Zdraví

10 přírodních léku na suché oči

09.01 2017|Alternativně
10 přírodních léku na suché oči

Suché oči nebo-li syndrom suchého oka nastává tehdy, když slzy neposkytují oku dostatečné zvlhčení. Syndrom suchého oka způsobuje mnoho nepříjemných pocitů. Mezi takové patří píchání nebo pálení v očích, vláknitý hlen, slepování víček, zvýšená citlivost na světlo, zarudnutí, pocit cizího tělesa v očích, obtíže při jízdě v noci, rozmazané vidění nebo únava očí.

Suché oči mohou způsobovat zdravotní i environmentální faktory. Obvykle suché oči způsobuje nedostatek vhodných slz. Nejsou tím myšleny slzy od pláče, ale slzy produkované slznými žlázami, které mají udržovat povrch očí hladký a čistý a pomáhají chránit oči před infekcí.

Slzné žlázy mohou špatně fungovat v důsledku stárnutí, kvůli zdravotnímu stavu (diabetes, revmatoidní artritida, lupus, sklerodermie, poruchy štítné žlázy a nedostatek vitamínu A), některých léků, laserové operace očí, roztržení žlázy nebo zánětu. Problém suchých očí může způsobit i zvýšené odpařování slz, špatný make-up, vítr, kouř, suchý vzduch, horký vzduch, vysoká nadmořská výška, práce na počítači a jiné faktory.

Existují některé rizikové faktory, které mohou zvýšit šanci syndromu suchých očí. Patří mezi ně věk nad 50 let, hormonální změny u žen nad 50, chronické alergie, spaní s částečně otevřenými očima, nošení kontaktních čoček, strava s nízkým obsahem vitamínu A a omega-3 mastných kyselin.

Pokud se problém suchých očí neřeší, může vést ke komplikacím, jako je zvýšené riziko očních infekcí a poškození povrchu očí. Existuje mnoho chemických přípravků z lékárny, které tento problém vyřeší. Než k nim však přistoupíte, vyzkoušejte ty přírodní. Zdravé zdraví pro vás dnes připravilo 10 přírodních léků na suché oči.

1. Časté mytí očí

Lidé se suchými očima mají tendenci si neustále mnout oči. Ke zmírnění tohoto nepohodlí a k udržení správné hygieny oči je doporučováno umýt si několikrát denně oční víčka. Na čisté prsty si dejte pár kapek dětského šamponu a se zavřenými očima jemně masírujte víčka poblíž čas. Poté dětské mýdlo opláchněte vlažnou vodou. Provádějte minimálně dvakrát denně.

2. Teplý obklad

Velmi pohodlný způsob, jak se vypořádat se suchýma očima, je teplý obklad. Teplo z obkladu zvyšuje krevní oběh v oblasti očí a podporuje tvorbu slz. Teplý obklad zklidní podrážděné oči a poskytne rychlou úlevu od příznaků suchých očí. Namočte čistý hadřík v horké vodě. Přebytečnou vodu vyždímejte a teplý obklad položte na zavřená víčka na 10 minut. Poté opláchněte vlažnou vodou. Tento postup opakujte dvakrát denně, dokud vaše příznaky neodezní.

3. Ricinový olej

Ricinový olej je dalším skvělým přírodním lékem na suché oči. Kyselina ricinolejová v oleji má protizánětlivé účinky, které pomáhají zmírnit svědění, podráždění, pálení a bolesti spojené se syndromem suchých očí. Olej může přispět také ke snížení odpařování slz.

Studie z roku 2002 uvádí, že oční kapky s ricinovým olejem jsou účinné a bezpečné při léčení dysfunkce Meibomovy žlázy, což je jedna z příčin suchých očí. Chcete-li použít ricinový olej k léčbě suchých očí, kupte si čistý, organický ricinový olej bez hexanu. Použijte kapátko a do každého oka dejte dvakrát denně kapku. Vaše oči budou hydratované a sníží se jejich zarudnutí.

4. Jezte více potravin bohatých na omega-3 mastné kyseliny

Suché oči mohou vznikat v důsledku nedostatku esenciálních mastných kyselin ve stravě, zejména omega-3 mastných kyselin. Omega-3 mastné kyseliny pomáhají snižovat zánět v těle a také stimulovat produkci slz vyšší kvality. Kromě toho jsou mastné kyseliny důležitou součástí tukových molekul, které udržují oči zdravé.

Studie z roku 2013, publikovaná v časopise International Journal of Ophthamology došla k závěru, že omega-3 mastné kyseliny hrají pozitivní roli při léčba syndromu suchého oka, blefaritidy a nemoci Meibomových žláz. Zahrňte do vašeho jídelníčku stravu s omega-3 mastnými kyselinami. Dobrým zdrojem této živiny jsou tučné ryby, rybí tuk, lněné semínko, lněný olej, chia semínka, sezamová semínka, mandle a ořechy.

5. Kokosový olej

Kokosový olej hraje klíčovou roli při zmírňování příznaků suchých očí. Kokosový olej působí jako ochranná vrstva, čímž snižuje odpařování slz. Navíc má protizánětlivé vlastnosti, které pomáhají snížit nepohodlí způsobené suchými očima. Namočte vatový tampon v kokosovém oleji a přiložte jej přímo na zavřená víčka na 15 minut. Používejte tento lék v pravidelných intervalech po celý den.

6. Pravidelné mrkání

Pravidelné mrkání může zlepšit tok slz, díky tomu že zvlhčí oči a rozšíří slzy po stranách. To vše zlepší příznaky suchého oka a krevní oběh do očí, čímž se sníží únava. Každé mrknutí přivádí živiny do povrchových struktur očí, a tím je udržuje zdravé.

Zavřete oči a počítejte do dvou. Poté zmáčkněte víčka k sobě a znovu počítejte do dvou. Poté otevřete oči a počítejte také do dvou. Provádějte mrkací cvičení pětkrát denně, nejméně jednou za hodinu pár týdnů. Poté můžete snížit frekvenci aspoň na 4 krát denně. Mrkejte očima i při práci s počítačem.

7. Aloe Vera

Vzhledem ke své zásadité povaze a svým hydratačním vlastnostem, působí aloe vera jako účinný domácí lék na suché oči. Protizánětlivé vlastnosti aloe vera pomáhají snížit zarudnutí, otok a zánět.

Důkladně opláchněte list aloe vera a extrahujte gel. Gel dejte na kousek tkáně a jemně ji otřete na vnější straně víček. Nechte působit 10 minut. Poté opláchněte vlažnou vodou. Tento lék používejte 2-3 krát denně. Pozor, aby se vám gel z aloe vera nedostal přímo do očí.

8. Růžová voda

Růžová voda je dalším velmi účinným přírodním lékem na suché oči. Funguje jako přírodní relaxační prostředek pro napjaté a unavené oči což může vést ke špatné tvorbě slz. Růžová voda obsahuje vitamín A, jehož deficit je spojený se suchými očima.

Namočte kus bavlněné látky nebo vatový tampon v růžové vodě a aplikujte ji na zavřené víčka. Nechte deset minut působit. Opakujte 2-3 krát denně. Další možností je vyplachovat si oči čistou růžovou vodou nebo ji používat jako oční kapky.

9. Zapněte zvlhčovat

Instalace zvlhčovače vzduchu, a to zejména v zimních měsících, může pomoci zabránit suchým očím. Topný systém ve vaší domácnosti nebo kanceláři vysušuje venkovní vzduch, což může příznaky suchého oka ještě zhoršit. Z toho důvodu je vhodné používat zvlhčovače vzduchu. Do zvlhčovač můžete přidat rostlinné oleje, které čistí vzduch tím, že absorbují znečisťující látky z ovzduší.

10. Masáž

Stimulace slzných žláz nebo pravidelná masáž očních víček může zabránit suchým očím. Masáž může zlepšit krevní oběh do očí a uvolnit svaly kolem očí. Nakapejte si na prsty pár kapek olivového nebo kokosového oleje a jemně je vmasírujte do zavřených víček. Poté si přiložte přes víčka dlaně a pár minut si odpočiňte. Olej z očních víček nemusíte vyplachovat. Provádějte 2-3 krát denně.

Další tipy na syndrom suchého oka:

  • Nejčastější příčinou suchých očí je dehydratace, proto zvyšte příjem svých tekutin.
  • Dělejte si časté přestávky při práci na počítači.
  • Časté čtení a sledování televize může vést k vysychání očí, proto je třeba dělat si přestávky.
  • Vyhněte se foukajícímu vzduchu - klimatizace, vysoušeče vlasů nebo ventilátory.
  • Vyhněte se suchému prostředí v interiéru i exteriéru.
  • Zkuste používat sluneční brýle nebo jiné ochranné brýle, které blokují vítr i suchý vzduch.
  • Pokud jste na suchém vzduchu, často zavírejte oči.
  • Přestaňte kouřit a vyhýbejte se pasivnímu kouření.
  • Když je větrno, snažte se zůstat doma.
  • Používejte kvalitní sluneční brýle, které blokují 100 % ultrafialového záření.
  • Suchým očím neprospívá ani nadměrný příjem kávy.
  • Kyselé potraviny také zhoršují příznaky suchých očí.
  • Omezte používání kontaktních čoček.
  • Vyzkoušejte akupunkturu.
  • Na konci dne nezapomeňte odstranit všechny stopy make-upu z vašich řas a víček.


Autor: Mak

10 přírodních léku na suché oči. Suché oči nebo-li syndrom suchého oka nastává tehdy, když slzy neposkytují oku dostatečné zvlhčení. Syndrom suchého oka
Zdravá výživa

 310 
  Komentáře ( 3 )

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ
Michal|16.10 2017 22:42
Děkuji za svou manželku za tento článek. Zaujal mne bod 3 - "Ricinový olej". Prosím autora MaK o sdělení odkazu na studii z roku 2002. Hledám každou možnost, která by pomohla. S užitím ricinového oleje jsem se již několikrát setkal. Oční lékařka - specialistka - nás před aplikací ricinového oleje důrazně varovala.
S pozdravem
Michal.
Odpovědět
 1 
Lucie|17.10 2017 13:40
Dobrý den, jsme rádi, že článek pomohl. Abstrakt o studii najdete zde. Plná verze bohužel na internetu není dostupná. S pozdravem Lucka
Odpovědět
 1 
Lucie|17.10 2017 13:40
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12414410
Odpovědět
 0