Zdraví

Diagnóza podle jazyka: Co o vašem zdraví poví váš jazyk?

12.09 2019|Alternativně
Diagnóza podle jazyka: Co o vašem zdraví poví váš jazyk?

Jazyk je skutečně univerzální součástí našeho těla. Pomáhá nám komunikovat s vnějším světem, udržovat integritu a zdraví úst a samozřejmě také přežít. Jazyk také uchovává informace a o našem fyzickém a duševním zdraví. Diagnóza podle jazyka vychází většinou ze staré čínské a indické medicíny. Tyto prastaré poznatky už však začíná využívat i moderní medicína.

Ajurvéda

Podle ajurvédy je jazyk mapou našeho vnitřního zdraví. Ajurvédští praktici používají diagnózu podle jazyka po celá staletí. Abnormality na jazyku lze přečíst prostřednictvím ajurvédských lékařů, kteří ze stavu jazyka dokáží poskytnou hloubkovou analýzu zdravotního stavu.

Ajurvéda se domnívá, že jazyk je barometrem vnitřního zdraví. Je to velmi pravděpodobné, protože jazyk je vlastně koncovou částí, která zakončuje gastrointestinální trakt a je jednou z detoxikačních cest těla. Povlak, který se nám přes noc vytvoří na jazyku, jsou vlastně toxiny, které se během noci odstraní ze zažívacího systému. Jazyk je připojen přímo k srdci, a proto svědčí i o zdraví kardiovaskulárního systému.

Čínská medicína

Již více než 5000 let Číňané používají systém medicíny, který klasifikuje celkový fyzický stav těla pomocí jazyka. V japonštině se diagnóza podle jazyka nazývá Zetsu Shin a Číňané to nazývají jako Zhen. Bian Que (471-221 p.n.l.), který byl jedním z průkopníků diagnózy podle jazyka řekl, že vidí vnitřnosti pacienta pomocí jazyka, identifikuje jejich minulé i stávající problémy, stejně tak jako jim dokáže předpovědět budoucí stav organismu.

Moderní pohled

Moderní lékařská věda v současnosti také bere jazyk na vědomí. Dr. Robert Schoen, ředitel prevence rakoviny trávícího ústrojí na Univerzitě v Pitttsburgu odhalil významné změny jazyku u 12 000 pacientů s rakovinou. Dr. Schoen vysvětluje, že jazyk je jednou z prvních částí gastrointestinálního traktu, které je viditelná. Je známý také jako "klíč srdce", protože je přímo napojen na kardiovaskulární systém. Z tohoto důvodu lékaři osmnáctého století běžně kontrolovali jazyky pacientů s rýmou a sledovali, jak jim funguje srdce.

Nová studie obézních dospělých ukazuje, že ti, kteří mají obstrukční spánkovou apnoe, mají výrazně větší jazyk s vyšším množstvím tuku. Obstrukční spánková apnoe je chronické onemocnění, které zahrnuje opakované zástavy dechu během spánku. Autoři předpokládají, že tuk navíc může bránit svalům, které upevňují jazyk ke kosti. V důsledku toho blokuje dýchací cesty během spánku. Riziko obstrukční spánkové apnoe se zvyšuje s přebytkem tělesné hmotnosti. Společným výstražným znamením pro spánkové apnou je chrápání a dušení, lapání po dechu nebo tiché zástavy dechu během spánku.

Jak by měl vypadat zdravý jazyk?

  • Měl by být rovnoměrně růžový
  • Měl by mít oválný tvar
  • Neměl by být příliš silný, ani příliš tenký
  • Má rovnoměrnou šířku
  • Je rovnoměrně rozložen na obě strany
  • Má tenkou průhlednou nebo bílou barvu
  • Není příliš suchý ani příliš vlhký
  • Nevyzařuje nepříjemný zápach nebo chuť
  • Žíly na spodní straně jazyka nejsou roztažené
  • Nemá žádné atypické skvrny nebo hluboké řezné rány

Podle ajurvédy by měl být zdravý jazyk růžový, bez jakéhokoli povlaku nebo jiných značek. To je však vzácné, protože většina lidí má trochu povlaku, zejména pak v zadní části jazyka. Povlak na jazyku znamená hromadění ámy v tlustém střevě. Ajurvéda uvádí, že amu na jazyku je třeba oškrábat, místo toho, abyste ji polykali a vstřebávali do těla. Ama obsahuje toxiny a bakterie, a proto se musí odstranit. Pokud je ji ponecháno příliš mnoho, může způsobit bolest v krku nebo nemoc. Zároveň způsobuje zápach z úst.

Diagnóza podle jazyka v ajurvédě

Stav zažívacího ústrojí se také hodnotí podle stavu jazyka. Jakékoliv abnormality na jazyku, jako jsou skvrny, povlak, hrudky, trhliny a podobně, mohou indikovat problém s příslušnými orgány. Přední části jazyka odpovídají plicím, srdci, hrudníku a krku. Střed jazyk se rovná slezině, žaludku, slinivce břišní a játrům. Zadní část jazyka odpovídá tenkému a tlustému střevu a ledvinám.

Abnormality na jazyku, které potřebujete znát

Tradiční tibetský pozdrav se rovná silnému vypláznutí, protože Tibeťané pochopili, jak analyzovat osobu skrze její jazyk. Proto také často drželi jazyk pevně uvnitř úst, aby zakryli svá hlubší tajemství. Svůj jazyk můžete dešifrovat na základě analýzy, kde sledujete jeho zarovnání, barvu, povrch a tvar. Nezapomeňte však, že káva, čaj, drogy, cigarety nebo barvivo mohou mít vliv na barvu jazyka. Ideální je pozorovat jazyk v přirozeném světle nebo pod halogenovým osvětlením a ráno, před jídlem a pitím.

DIAGNÓZA PODLE JAZYKA

1. Povlak na jazyku

Pokud máte na jazyku povlak, tak to obvykle znamená, že vaše tělo netráví potravu příliš dobře, a z toho důvodu se u vás mohly rozmnožit špatné střevní bakterie a kvasinky, jako je Candida. Vaše játra pomáhají trávení tuků tím, že produkují žluč. Pokud máte problémy s játry nebo žlučníkem, nemusí být žlučník schopný vyrobit dostatek žluči pro adekvátní trávení. To může způsobovat pocit plnosti a fyzickou i psychickou únavu. Povlak na jazyku je přesným ukazatelem toho, co se děje níže, ve vašem trávicím traktu.

Povlak na jazyku a zápach z úst mohou být také indikátory toho, že váš žaludek neprodukuje dostatečné množství kyseliny chlorovodíkové. Kvůli tomu vaše tělo není schopné dobře strávit potraviny bohaté na bílkoviny, jako je maso, mořské plody, vejce a drůbež. Z toho důvodu pak mohou tyto potraviny sedět v žaludku příliš dlouho , což způsobuje zmíněný pocit plnosti a těžkosti.

Žaludeční šťávy jsou také brilantním dezinfekčním prostředkem. Pomáhají zabíjet špatné bakterie v trávicím traktu. Pokud nemáte dostatek žaludečních kyselin, pak tyto antiseptické schopnosti ztratíte. Špatné bakterie a kvasinky mají tendence se rozmnožovat u lidí se špatným trávením. Toxiny, které bakterie vylučují pak mohou vést k nadýmání, plynatosti, zažívacím potížím a zápachu z úst.

Téměř všichni lidé budou mít povlak na jazyku, když jsou nachlazeni, mají chřipku, jsou kuřáci nebo jsou dehydrovaní. To je normální, protože toxiny vznikají právě v těchto situacích. Nicméně, lidé s chronickými problémy s dutinami mají povlak obvykle celou dobu. Tito lidé jsou náchylní k chronickým nebo opakujícím se infekcím.

2. Poloha jazyku

Diagnóza podle jazyka řeší i polohu jazyka. Pokud se jazyk točí na jednu stranu, když je volně položen v ústech, znamená to, že na té straně těla, kam směřuje, je nějaké napětí nebo to může znamenat slabost na druhé straně.

3. Barva

Bledý jazyk může znamenat anémii, nízký krevní tlak, chlad, špatný krevní oběh nebo vyčerpání. Žlutý jazyk ukazuje na přebytek žluči v játrech nebo problémy se žlučníkem. Modrý jazyk je znakem srdečních problémů nebo krevní stagnace. Často bývá přítomný u zdravých těhotných žen. Rudý jazyk ukazuje na zánět, teplo nebo vysoký krevní tlak.

4. Povrch jazyka

Hustá bílá vrstva je znakem toho, že organismus je zaplaven toxiny, které mohou zahrnovat Candida albicans a hlen. Tlustá žlutá vrstva ukazuje na chronické teplo, přetížené játra nebo žlučník. Může také souviset s potravinářskými barvami, drogami nebo kouřením. Trhliny na jazyku znamenají, že pojivové tkáně v této oblasti jsou slabé a podvyživené.

Červené skvrny varují před zánětem nebo kyselostí v této oblasti. Obnažené části naznačují, že v této oblasti chybí energie. Vyvýšené plochy na jazyku varují před ucpanými cévami v této oblasti, což může způsobovat bolest.

Hladký a lehce červený povrch jazyka může signalizovat nedostatek železa nebo vitamínu B12. Jasně červená barva je podle východní medicíny signál srdeční či mozkové příhody, zápalu plic, horečky nebo zánětu v těle. Uzlíky nebo zduřeniny v jazyce mohou být příčinou rakoviny. Hluboké rýhy mohou být spojeny s problémy se srdcem. Různě zabarvená políčka mohou souviset s trávícími problémy nebo s psychickými problémy.

5. Tvar

Odsazený jazyk od okraje znamená málo živin. Takový jazyk je často vidět u podvyživených lidí s poruchami trávení. Silný jazyk naznačuje retenci tekutin nebo lymfatické přetížení. Tenký jazyk upozorňuje na dehydrataci, vyčerpání a únavu.

Prodloužená špička jazyku symbolizuje v diagnóze podle jazyka svalové napětí, nepružnost, špatnou fyzickou kondici. Zaoblena špička ukazuje na flexibilního člověka s dobrou fyzickou i psychickou kondicí. Velmi široký jazyk je znakem ochablých svalů. Vidlicový tvar jazyka je typický u nerozhodných lidí s rychle proměnlivou náladou. Tuhý a těžký jazyk symbolizuje duševní a fyzické napětí.

6. Pohyb

Třesoucí se jazyk je příznakem oslabené nervové soustavy. Tuhý jazyk naznačuje, že člověk prochází vysokou psychickou i fyzickou zátěží. Ochablý jazyk je projevem nízké spotřeby energie a špatného krevního oběhu.

Povlak na jazyku

V ajurvédských a jógových systémech je povlak na jazyku považován za projev AMA, což jsou nahromaděné nečistoty a blokovaná energie v systému, které je způsobenu slabým trávením a hromaděním toxinů.

Nejčastěji používaným a nejefektivnějším prostředkem proti povlaku na jazyku je v ajurvédě jazyková škrabka. Škrabka na jazyk je ohnutý pás kovu, často vyrobený ze stříbra, který dokáže odstranit nečistoty z jazyka, a který lze používat až dvakrát denně. Pokud se chcete zbavit povlaku na jazyku, pak je potřeba omezit svůj jídelníček na lehce stravitelné potraviny, jako je rýže a polévky, které zahrnují zázvor, který je perfektním čistícím prostředkem. Dále je potřeba zcela zapomenout na tabák a alkohol. Při posílení a očistě organismu vám může pomoci i bylinný lék s názvem Triphala.

Škrabky na jazyk používali už staří Egypťané a Římané, stejně jako staří Indové. Zdá se, že škrabky stimulují všechny "Nadi" body v našem těle a iniciují pozvolna proces trávení, což je perfektní začátek dne. Je prokázáno, že používání škrabky je účinnější než zubní kartáček nebo ústní voda. Dříve se zápach z úst přičítal za vinu zubnímu kazu nebo žaludečním potížím, ale současné studie naznačují, že až 86 % špatného dechu je způsobena škodlivými bakteriemi jazyka, které nejsou odstraněny kartáčováním, dentální nití nebo kloktáním. Tento zápach je produkován toxickými těkavými sloučeninami síry, které lze podle Journal of American Dental Association odstranit škrabkou jazyka.

Jóga a AMA

Nahromadění AMA může být podle ajurvédského systému také důsledkem stresu, hněvu a lítosti. Napravit to lze uvolněným a otevřeným držením těla, kterého lze dosáhnout například při józe. Jóga je vynikající na uvolnění svalů, jejich posílení i na zlepšení psychické kondice.

Kromě klasického cvičení můžete vyzkoušet i jógový způsob osvěžení obličeje, který se nazývá "lví obličej". Otevřete ústa a vyplázněte celý jazyk ven, směrem dolů. Vykulte oči a rozevřete ruce. Hlasitě vydechněte s prodlouženým zvukem "ha". Vyžeňte z těla všechen vzduch. Opakujte dle potřeby. Cílem tohoto cvičení je vyčistit toxiny z plic, ústa a jazyka. Lví obličej může pomoci udržet zdravou a vláčnou pokožku i sliznice. Pomáhá také propláchnout systém AMA tím, že poskytuje energické a emocionální uvolnění.

Autor: Liv

Diagnóza podle jazyka: Co o vašem zdraví poví váš jazyk? Diagnóza podle jazyka vychází většinou ze staré čínské a indické medicíny. Diagnóza podle jazyka obrázky
Zdravá výživa

 363 
  Komentáře ( 1 )

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ
Dana|24.01 2018 19:00
Dobrý den.Mám zelenocerny povlak na jazyku.Co s tím?Dekuji
Odpovědět
 0