Zdraví

10 skvělých způsobů, jak využít kaštany

08.10 2021|DIY
10 skvělých způsobů, jak využít kaštany

Podzim je tady, ale není to žádný důvod k melancholiím. Každé období má totiž své výhody a u podzimu tomu není jinak. Jednou z výhod tohoto období jsou kaštany, které mají mnoho zajímavých využití pro zdraví i krásu a navíc jsou zadarmo. Jejich sběr je zároveň skvělou příležitostí zajít si na zdravotní procházku do parku nebo lesa.

1. Přípravek na čištění zubů

Prášek vyrobený z kaštanů může nejen zlepšit vaše dásně, ale i vybělit zuby a sjednotit jejich tón. Kaštan očistěte od hnědé kůže, bílé jádro vysušte a namelte na mouku. Mouka z kaštanu je vynikajícím přírodním prostředkem pro ústní hygienu.

2. Koupel z kaštanů

Jednu polévkovou lžíci prášku z kaštanu zalijte 0,5 litrem vody a nechte přes noc louhovat. Druhý den přiveďte k varu a nalijte do vaší koupele. Tato kaštanová přísada zlepšuje prokrvení pokožky, sjednocuje její tón a omlazuje.

3. Prací mýdlo z kaštanů

Prací prostředek z kaštanu koňského je ideální pro ruční praní prádla. Působí stejně jako mýdlové ořechy, ale obsahuje více saponinů. Saponiny vyvolávají tvorbu pěny ve vodných roztocích. Mají povrchově aktivní a detergentní vlastnosti. Jsou chemicky podobné pracím prostředkům. Rozpouštějí se ve vodě a přitahují tuky a mastnoty z praných materiálů. Kromě toho, že krásně vypere prádlo, má slabou, avšak příjemnou vůni a zároveň pečuje o vaše ruce.

Výroba kaštanového mýdla je velmi jednoduchá. Nasbírejte tolik kaštanů, kolik chcete mít pracího prostředku. Umyjte v umyvadle s teplou vodou a mýdlem. Poté je vyjměte z vody a položte na ručník. Vezměte 4-6 kaštanů a rozbijte je kladivem na co nejmenší možné kousky. Přidejte je do půllitrové sklenice. Tu naplňte až po okraj horkou vodou. Nechte stát 8-24 hodin. Tekutina se změní na mléčně bílou barvu a na povrchu vody se objeví vrstva pěny. Tekutinu přelijte do nádoby, ve které chcete mýdlo uchovávat. Vydrží vám zhruba týden. Na dávku prádla použijte pouze 50 gramů mýdla.

4. Šampon na vlasy

Budete překvapeni, ale už po měsíci mytí vlasů kaštanovým práškem se vám normalizují mazové žlázy pokožky hlavy, zastaví vypadávání vlasů a urychlí se jejich růst. Kaštanový šampon můžete používat na sucho i na mokro.

Recept na šampon z kaštanů:

Budete potřebovat 20 kaštanů, 350 ml vody, prázdnou láhev, 1 malé sladké jablko se semeny, 3 lžíce lněných semínek.

Kaštanů nakrájejte na malé kousky a vložte do hrnce. Přidejte jablko a vodu. Přiveďte k varu, přikryjte a vařte dalších 25 minut na středním plameni. Vezměte starý hadřík a zceďte tekutinu do jiného hrnce. Nyní přidejte lněná semínka. Lněná semínka pomohou šampon zahustit. Míchejte, dokud nezmizí hrudky. Poté přeceďte do lahvičky od šamponu.

5. Pleťová maska z kaštanů

Smíchejte 2 lžíce kaštanového prášku s malým množstvím vody tak, aby vám vznikla řídká kaše. Pleťovou masku můžete aplikovat na kůži. Nechte ji působit 10 minut a poté ji důkladně smyjte teplou vodou. Kaštanová maska vypíná a prokrvuje pleť a působí na pokožku jako tonikum.

6. Proti mšicím

Kaštanový prášek je také skvělým pomocníkem v boji proti rostlinným parazitům, jako jsou mšice. Prášek z kaštanů osmahněte v pánvi a přidejte stejné množství vody. Vařte asi 20 minut. Po ochlazení nalijte do láhve s rozprašovačem a používejte na mšice.

7. Masáže

Jírovce jsou nejcennější surovinou pro výrobu masážních směsí. Jsou užitečné zejména pro ty, kteří trpí křečovými žílami, ischias a artritidou. Kaštanový prášek můžete přidat do svého oblíbeného masážního oleje nebo krému.

8. Proti molům

Pokud vaši domácnost trápí moli, vyzkoušejte zaručený trik. Do kuchyňských skříněk a šuplíku dejte několik kaštanů a moli se jim zaručeně vyhnou.

9. Jedlé kaštany

Některé druhy kaštanů jsou vhodné ke konzumaci. Dají se smažit či péct. Mnoho lidí je mele a používá do koláčů nebo jako náhražku kávy.

10. Léčivé účinky kaštanu koňského

Aktivní látky, získávané z kaštanu zvyšují odolnost vlásečnic a zlepšují žilní tonus. Současně působí protizánětlivě a urychlují vstřebávání otoků. Jírovec je velmi účinný při chronické žilní nedostatečnosti a při léčbě křehkých vlásečnic. Nové studie jednoznačně prokázaly účinnost jako žilního tonika. Aesculin obsažený v kůře jírovce snižuje propustnost vlásečnic a zvyšuje jejich odolnost. Těchto účinků se využívá k léčbě křečových žil.

Velmi účinný je rovněž na hemoroidy. Klinické studie prokazují účinnost na tzv. „těžké nohy“, noční křeče v nohách. Rovněž tlumí svědivost různých forem ekzémů. Urychluje vstřebávání krevních podlitin a modřin. Účinný je na bolavé klouby a artritidy. Zlepšuje průtok krve v cévách, což pozastavuje srážlivost krve a působí proti vzniku trombů. Ulehčuje vylučování moči při zvětšené prostatě.Autor: Jana Divinová

Kaštan koňský - jak jej využít? Prášek z kaštanů je vhodný do koupele, na bělení zubů. na mytí vlasů. Prášek z kaštanu zastavuje padání vlasů. Využití kaštanů
Zdravá výživa

 519 
  Komentáře ( 2 )

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ
Lada|19.10 2019 22:49
Dobrý den, dočetla jsem se zde, že se vlasy dají mýt práškem z kaštanu. Znamená to, že se smíchá rozemletý prášek s vodou? Kolik a v jakém množství? A dělají se jako u běžného šamporu také dvě mytí a jeden oplach? Děkuji za případnou odpověď. :-
Odpovědět
 11 
Jana|20.10 2019 18:11
Děkujeme za tip, recept na šampon jsme vložili do článku
Odpovědět
 3