Zdraví

10 skvělých způsobů, jak využít kaštany

04.10 2016|DIY

Podzim je tady, ale není to žádný důvod k melancholiím. Každé období má totiž své výhody a u podzimu tomu není jinak. Jednou z výhod tohoto období jsou kaštany, které mají mnoho zajímavých využití pro zdraví i krásu a navíc jsou zadarmo. Jejich sběr je zároveň skvělou příležitostí zajít si na zdravotní procházku do parku nebo lesa.

1. Přípravek na čištění zubů

Prášek vyrobený z kaštanů může nejen zlepšit vaše dásně, ale i vybělit zuby a sjednotit jejich tón. Kaštan očistěte od hnědé kůže, bílé jádro vysušte a namelte na mouku. Mouka z kaštanu je vynikajícím přírodním prostředkem pro ústní hygienu.

2. Koupel z kaštanů

Jednu polévkovou lžíci prášku z kaštanu zalijte 0,5 litrem vody a nechte přes noc louhovat. Druhý den přiveďte k varu a nalijte do vaší koupele. Tato kaštanová přísada zlepšuje prokrvení pokožky, sjednocuje její tón a omlazuje.

3. Ruční praní s kaštanovým práškem

Prášek z kaštanu koňského je ideální pro ruční praní prádla. Působí stejně jako mýdlové ořechy. Kromě toho, že krásně vypere prádlo, má slabou, avšak příjemnou vůni a zároveň pečuje o vaše ruce.

4. Šampon na vlasy

Budete překvapeni, ale už po měsíci mytí vlasů kaštanovým práškem se vám normalizují mazové žlázy pokožky hlavy, zastaví vypadávání vlasů a urychlí se jejich růst. Kaštanový šampon můžete používat na sucho i na mokro.

5. Pleťová maska z kaštanů

Smíchejte 2 lžíce kaštanového prášku s malým množstvím vody tak, aby vám vznikla řídká kaše. Pleťovou masku můžete aplikovat na kůži. Nechte ji působit 10 minut a poté ji důkladně smyjte teplou vodou. Kaštanová maska vypíná a prokrvuje pleť a působí na pokožku jako tonikum.

6. Proti mšicím

Kaštanový prášek je také skvělým pomocníkem v boji proti rostlinným parazitům, jako jsou mšice. Prášek z kaštanů osmahněte v pánvi a přidejte stejné množství vody. Vařte asi 20 minut. Po ochlazení nalijte do láhve s rozprašovačem a používejte na mšice.

7. Masáže

Jírovce jsou nejcennější surovinou pro výrobu masážních směsí. Jsou užitečné zejména pro ty, kteří trpí křečovými žílami, ischias a artritidou. Kaštanový prášek můžete přidat do svého oblíbeného masážního oleje nebo krému.

8. Proti molům

Pokud vaši domácnost trápí moli, vyzkoušejte zaručený trik. Do kuchyňských skříněk a šuplíku dejte několik kaštanů a moli se jim zaručeně vyhnou.

9. Jedlé kaštany

Některé druhy kaštanů jsou vhodné ke konzumaci. Dají se smažit či péct. Mnoho lidí je mele a používá do koláčů nebo jako náhražku kávy.

10. Léčivé účinky kaštanu koňského

Aktivní látky, získávané z kaštanu zvyšují odolnost vlásečnic a zlepšují žilní tonus. Současně působí protizánětlivě a urychlují vstřebávání otoků. Jírovec je velmi účinný při chronické žilní nedostatečnosti a při léčbě křehkých vlásečnic. Nové studie jednoznačně prokázaly účinnost jako žilního tonika. Aesculin obsažený v kůře jírovce snižuje propustnost vlásečnic a zvyšuje jejich odolnost. Těchto účinků se využívá k léčbě křečových žil.

Velmi účinný je rovněž na hemoroidy. Klinické studie prokazují účinnost na tzv. „těžké nohy“, noční křeče v nohách. Rovněž tlumí svědivost různých forem ekzémů. Urychluje vstřebávání krevních podlitin a modřin. Účinný je na bolavé klouby a artritidy. Zlepšuje průtok krve v cévách, což pozastavuje srážlivost krve a působí proti vzniku trombů. Ulehčuje vylučování moči při zvětšené prostatě.Autor: Ale

Kaštan koňský - jak jej využít? Prášek z kaštanů je vhodný do koupele, na bělení zubů. na mytí vlasů. Prášek z kaštanu zastavuje padání vlasů. Využití kaštanů
Zdravá výživa

 260 
  Komentáře
YouTube video
Přidat obrázek
PŘIDAT KOMENTÁŘ