Zdraví

Bradavice potrápí až 70 % populace: Jak s nimi bojovat?

23.04 2021|Nemoci
Bradavice potrápí až 70 % populace: Jak s nimi bojovat?

Bradavice, nebo odborně verrucae, jsou nezhoubným nádorem šířeným virovou cestou. Původcem je HPV virus, který se vyskytuje až u 70 % populace. Jak se vlastně bradavice šíří a jak vypadají? Někdy se objeví a samy odejdou. Někdy se jich naopak nedokážeme zbavit. Existuje nějaký účinný lék?

Bradavice se mohou šířit dotykem s jinou osobou, nebo přenést na jiná místa na svém těle. Mohou se tedy nacházet na kůži nebo na sliznicích. Nejvíce náchylná místa jsou ta, kde je narušena ochranná bariéra. Pokud došlo k poranění nebo je kůže vlhká, viry tak snáz proniknou. Vlhká kůže má totiž rozšířené póry.

Riziková místa, kde můžeme k nákaze bradavicemi přijít, jsou tedy i veřejná koupaliště a sauny. Na jakých částech těla se tyto nezhoubné nádory nejčastěji vyskytují? Na ploskách rukou a nohou, prstech, na obličeji i genitáliích. Může se objevit jedna bradavice, té se říká mateřská. Z ní se pak mohou šířit další bradavičky (dceřiné).

Druhy bradavic

Obecné bradavice (verrucae vulgares)

Jsou z roviny kůže vystouplé hrbolky z navrstvené zrohovatělé epidermis, které jsou na povrchu popraskané. Nejčastěji se vyskytují u dětí a v pubertální věku. Objevují se kdekoliv na těle, nejčastěji na hřbetech rukou, prstech a v okolí nehtů. Vznikají buď samostatně nebo jako shluk, tzv. mozaika.

V obličeji se objevují verrucae filiformes jako drsné a nitkovité výrůstky v okolí očních víček a ústních koutků. Ve vlasové části hlavy se objevují verucae digitae. Obecné bradavice většinou ustoupí samy do 2 let.

Plantární bradavice (verrucae plantares)

Jsou obecné bradavice, které se vyskytují na kůži v oblasti plosek nohou a dlaní. Zejména na ploskách nohou mohou být bolestivé vzniklým tlakem ze stoje a chůze. V centru někdy bývá černá tečka vlivem odumření části tkáně.

Genitální bradavice (condylomata acuminata)

U žen se nejčastěji vyskytují v oblasti stydkých pysků, močové trubice, hráze a klitorisu. Výstupek se objeví buď samostatně nebo jako shluk. U mužů se vyskytují na uzdičce a kořeni penisu, šourku a okolí předkožky. U homosexuálů se mohou rozšířit i do análního prostoru. Genitální bradavice mají narůžovělou nebo červenou barvu, květákovitý tvar, vlhký a hladký povrch a při fyzickém působení dochází ke snadnému narušení a lehkému krvácení.

Mezi časté rizikové faktory patří promiskuitní chování, časné zahájení sexuálního života a nechráněný pohlavní styk. Genitální bradavice patří mezi nejčastěji přenosné pohlavní choroby. Inkubační doba je 3 měsíce. A jaká je prognóza? U 30 % případů infekce spontánně vymizí. V 50% se infekce opakuje. V některých případech se viry z genitálií mohou přenést i do oblasti úst, jazyka, rtů a krku.

Bradavice ploché (verucae planae)

Nejčastěji se objevují ve věku puberty. Výrůstky mají tvar okrouhlý nebo nepravidelný, barvu žlutošedou nebo narůžovělou. Vyskytují se na tvářích, předloktích a hřbetech rukou. Šíří se rozškrábáním.

Příčiny vzniku bradavic

HPV virus, neboli human papilomavirus, napadá kmenové buňky kůže a sliznice. To způsobuje její benigní transformaci. HPV virů je několik, přičemž bradavice způsobují ty nízkorizikové. Další častou příčinou působení lidského papilomaviru je rakovina děložního čípku, kterou způsobují ty s vysokým rizikem.

Léčba bradavic

Léčba může být mnohdy obtížná. Lék, který by na 100 % zabral neexistuje. Lékaři často sázejí na terapii dusíkem. Lidově se tomu říká vypálení, ale ve skutečnosti jde o zmražení tkáně teplotou -196 °C, tzv. kryoterapii. Obecné bradavice smíme léčit i doma, pokud však objevíme bradavice na obličeji nebo v oblasti genitálií, měli bychom to přenechat odborníkovi.

Jak se zbavit obecných bradavic:

Doporučuje se využít léčiv s obsahem kyseliny salicylové a kyseliny mléčné. Mezi účinná léčiva patří:

  • Wartner Bradavičník nebo Urgo Bradavice (funguje na principu kryoterapie)
  • Duofilm lak
  • Acetocaustin roztok
  • Kolodium forte
  • Verrumal roztok
  • Lapis tyčinka

Další varianty léčby jsou:
kryoterapie tekutým dusíkem
laserová léčba
chirurgické odstranění bradavic


Jak se zbavit genitálních bradavic:

Mezi účinná léčiva patří:

  • Wartec, Aldara krém
  • Veregen 10% mast
  • Epigen intimo sprej
  • Verrumal roztok

Další varianty léčba jsou:
chirurgická léčba

Pokud jsou novotvary velké nebo možnosti léčba omezené.

Domácí recepty na odstranění bradavic aneb babské rady:


Cibule
Má antivirový účinek a je bohatá na antioxidant quercetin.

Česnek
Má antibakteriální, dezinfekční a antivirové účinky.

Šťáva z vlaštovičníku
Působí antivirově a je bohatá na alkaloidy.

Tinktura z echinacey nebo vodilky kanadské

Aloe vera gel nebo tea tree olej

Homeopatika:


Calcarea carbonica 15CH
Dá se využít na oblast chodidel.

Causticum 9CH
Na bradavice v obličeji nebo pod nehty.

Dulcamara 9CH
Vhodné pro oblast hřbetu rukou a obličeje.

Antimonium crudum 9CH
Ideální na plantární bradavice.

Jak můžeme posílit tělo před virem vitamíny a minerály?

Ke správnému fungování imunitního systému napomáhají selen, zinek a vitamíny skupiny B. Imunitní systém podporuje vitamín C a vitamín D. V boji proti infekci je vhodný vitamín E, který je přírodním antioxidantem.

Autor: Zuzana Pitříková

Bradavice dokáží pořádně potrápit, jaké druhy bradavic rozlišujeme a jak je léčit? Podívejte se, jaké léky na bradavice můžete koupit v lékárně a jaké nabízí příroda.
Zdravá výživa

 300 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ