Makulární degenerace a její prevence
Bradavice potrápí až 70 % populace: Jak s nimi bojovat?
Jak si poradit s ledvinovými kameny? Máme pár tipů a babských rad
Hemofilie: I z natlučeného kolene může být nečekaný problém
Až 3000 Čechů onemocní vzácnými neuroendokrinními nádory. Často o nich nevědí
Křečové žíly: proč vznikají a jak jim předejít
Parkinsonovu chorobu je možné zjistit roky před jejím propuknutím
Strašák jménem fenylketonurie. Včasným testováním lze onemocnění předejít
Neštovice: z nebezpečného zabijáka běžnou nemocí
Bradavice potrápí až 70 % populace: Jak s nimi bojovat?
Jak si poradit s ledvinovými kameny? Máme pár tipů a babských rad
Hemofilie: I z natlučeného kolene může být nečekaný problém
Až 3000 Čechů onemocní vzácnými neuroendokrinními nádory. Často o nich nevědí
Křečové žíly: proč vznikají a jak jim předejít
Parkinsonovu chorobu je možné zjistit roky před jejím propuknutím
Strašák jménem fenylketonurie. Včasným testováním lze onemocnění předejít
Neštovice: z nebezpečného zabijáka běžnou nemocí
Makulární degenerace a její prevence
Věkem podmíněné makulární degenerace, zkráceně VPMD, je vážné oční onemocnění, které může být také příčinou praktické ztráty zraku. Trpí jim přibližně třicet milionů lidí na světě. Často bývá obtížné správně rozpoznat začínající příznaky a neplést si je s víceméně obvyklým zhoršením vidění na blízku. V dnešním článku se podíváme na příčiny vzniku, formy VPMD a možnou léčbu i prevenci.
Centrální vidění mizí, periferní zůstává
Makulární degenerace získala své jméno podle části oka, kterou poškozuje – takzvané makuly neboli žluté skvrny. Oblast označovaná jako žlutá skvrna se nachází uprostřed sítnice a je zodpovědná za promítání obrazů předmětů, na něž zaostřujeme. Když budete mít makulu poškozenou, přímé vidění se začne zhoršovat. Nejasné tvary předmětů přímo před vámi, problémy se čtením, obtíže poznat obličeje. Těžce nemocní místo toho vidí tmavou skvrnu. Periferní vidění však zůstává nenarušeno.Zpočátku však probíhá zhoršení zraku pomalu, právě proto je tak těžké rozpoznat, že jde o vážnou nemoc. Nemocní mohou začít pociťovat potíže při čtení, kdy jim začnou vypadávat písmena či slova. Zvlášť už suché formy, o níž se rozepisujeme níže, je průběh postupný. Navíc VPMD postihuje nejdřív jen jedno oko. Zrak na druhém oku se zpravidla začíná zhoršovat několik let poté. Zhruba po deseti letech je však postižení oboustranné, nezačne-li se léčit.
Padesát plus, kouření a špatný vzduch
Často stojí sousloví makulární degenerace až za slovy věkem podmíněná. Právě věk je hlavním rizikovým faktorem; postižením žluté skvrny trpí lidé nad padesát let. Vliv má také genetika, pohlaví (ženy jsou náchylnější), nemoci kardiovaskulárního systému, cukrovka, kouření, nezdravý životní styl, vystavování se znečištěnému ovzduší a zatěžování světlem.Jako prevence by tedy především měla sloužit zdravá životospráva. Vyvážený jídelníček bohatý na antioxidanty a vitamíny by měl být vaší prioritou spolu s vhodnými doplňky stravy. Zvlášť pokud víte, že na VPMD trpíte v rodině. Dalšími preventivními kroky jsou zřeknutí se cigaret a nošení slunečních brýlí v jasném dni. Nadváha, vysoká hladina cholesterolu a zvýšený krevní tlak jsou nepříjemné samy o sobě, navíc také zvyšují riziko rozvinutí VPMD. Snažte se udržovat svou váhu v normě, čímž docílíte mimo jiné samozřejmě upravenou stravou.
Suchá a vlhká forma
Věkem podmíněné makulární degenerace má dvě formy: suchou a vlhkou. Suchá podoba bývá častější a v Česku postihne ročně přibližně patnáct tisíc lidí. Až 90 procent z nemocných trpí právě suchou formou, při níž zaniká epitel sítnice a fotoreceptory. Vážné poškození zraku však způsobuje u méně jak čtvrtiny nemocných.Vlhká forma je nebezpečnější a má rychlejší průběh. Zatímco u suché jde o roky, u vlhké jsou to týdny a měsíce. Vlhkou formou je postiženo jen 10 procent nemocných VPMD, ale až u 85 procent způsobuje těžkou ztrátu zrakové ostrosti. Příčinou je prorůstání novotvořených cév pod sítnici, což způsobuje krvácení do sítnice, otok, a dokonce i její odloučení. Vlhká forma se nejčastěji objevuje u lidí nad 65 let a je nejčastější příčinou praktické slepoty.
Léčba – vlhká ano, suchá ne
Léčba suché formy makulární degenerace v současnosti neexistuje. Lékaři doporučují užívat doplňky stravy s karotenoidy a antioxidanty, které zpomalí šíření nemoci. Jde o vitamin A, vitamin C, vitamin E, lutein, zinek, selen a další. U pacientů může dojít ke zpomalení i zastavení nemoci. Nicméně se také může stát, že se suchá forma změní ve vlhkou.Vlhká forma léčitelná je. Důležité je dostavit se k lékaři co nejdříve, nejpozději v řádu několika týdnů od vypuknutí nemoci. Speciální léky se zavedou tenkou jehlou do oka, které je znecitlivělé anestetickými kapkami. Výkon samotný není příliš bolestivý; spíš než bolest, cítí pacienti tlak. Injekce se musí aplikovat opakovaně, zhruba čtyřikrát až pětkrát do roka. Samotný výkon není nijak dlouhý, trvá přibližně pět minut. Díky injekcím se u části pacientů zlepší vidění, u většiny se podaří nemoc stabilizovat.
Vždy na očích: Amslerova mřížka
Výbornou pomůckou, která vás může upozornit na začínající příznaky VPMD, je takzvaná Amslerova mřížka. Jde o mřížku, v jejímž středu je umístěn černý bod. Svůj zrak otestujete tak, že zakryjete rukou jedno oko a nezakrytým se díváte na černý bod. Necestujete okem po mřížce. Pokud je mřížka nějakým způsobem zdeformovaná, nebo v ní chybí čtverečky, objednejte se k očnímu lékaři. Test vyzkoušejte na obou očích.Amslerova mřížka
Mřížku si můžete vytisknout a připevnit na místo, kam alespoň jednou denně stáčíte pohled. Může jít o lednici, nástěnku nad psacím stolem nebo zeď vedle zrcátka. Takovým způsobem můžete kontrolovat svůj zrak každý den.
Autor: lan
Makulární degenerace nebo také zkráceně VPMD je závažné onemocnění očí, které může zapříčinit ztrátu zraku. Onemocnění očí má dvě formy, z nichž jedna není léčitelná.
Zdravá výživa
300
Komentáře
YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ