Křečové žíly: proč vznikají a jak jim předejít
Makulární degenerace a její prevence
Bradavice potrápí až 70 % populace: Jak s nimi bojovat?
Jak si poradit s ledvinovými kameny? Máme pár tipů a babských rad
Hemofilie: I z natlučeného kolene může být nečekaný problém
Parkinsonovu chorobu je možné zjistit roky před jejím propuknutím
Strašák jménem fenylketonurie. Včasným testováním lze onemocnění předejít
Neštovice: z nebezpečného zabijáka běžnou nemocí
Akutní zánět středního ucha: jak se projevuje a jak se léčí?
Makulární degenerace a její prevence
Bradavice potrápí až 70 % populace: Jak s nimi bojovat?
Jak si poradit s ledvinovými kameny? Máme pár tipů a babských rad
Hemofilie: I z natlučeného kolene může být nečekaný problém
Parkinsonovu chorobu je možné zjistit roky před jejím propuknutím
Strašák jménem fenylketonurie. Včasným testováním lze onemocnění předejít
Neštovice: z nebezpečného zabijáka běžnou nemocí
Akutní zánět středního ucha: jak se projevuje a jak se léčí?
Křečové žíly: proč vznikají a jak jim předejít

Jste na návštěvě u babičky a slyšíte, jak vás prosí, abyste jí podali ty nové kompresní punčochy, které jste spolu koupili. Se soucitným povzdechem je začnete hledat v tašce a přemýšlet, jestli a kdy se křečové žíly objeví u vás. V dnešním článku se na varixy podíváme zblízka, vysvětlíme si příčiny jejich vzniku, možnosti léčby a samozřejmě jejich prevenci.
Co jsou to křečové žíly a jak vznikají
Jde o jedno z nejrozšířenějších cévních onemocnění, které postihuje obě pohlaví. Ženy jsou však více náchylné. V Evropě má křečové žíly zhruba 40 procent žen, což je dvojnásobek oproti mužům. Příčinou vyššího výskytu u žen jsou zejména hormonální změny a těhotenství. Varixy, jak se křečovým žílám říká, jsou rozšířené podkožní a kožní žíly. Nejčastěji se objevují na nohou a vznikají v podstatě v důsledku zpětného toku krve.Srdce pumpuje krev a rozvádí ji tepnami do celého těla. Víme, že krev se musí vracet zpátky, aby se okysličila. Z nohou směrem do plic ji vytlačuje hlavně činnost srdce, dále pohyb bránice a pohyb svalů při chůzi. Důležitou roli hrají žilní chlopně. Právě díky nim se krev nehromadí v nohách důsledkem gravitace, ale stoupá vzhůru. V podstatě působí jako jednosměrné záklopky. Problém nastává, když tyto „záklopky“ neplní svou funkci. Tím začne vznikat tlak na stěny žil, což vede právě ke vzniku varixů. Pozor, kromě nohou se mohou varixy objevit také v jícnu a žaludku. Varixy není radno podceňovat. V těžších případech jsou příčinou vzniku bércového vředu.
Babička měla křečáky. Dostanu je také?
Příčin vzniku křečových žil je víc, navíc se mohou kombinovat a vzájemně posilovat. Velkou roli hraje dědičnost, respektive dědičná méněcennost vaziva v žilní stěně. Dalšími faktory, které mohou ovlivnit či uspíšit jejich vznik, je dlouhodobé stání či sezení, fyzická zátěž a statická práce.Dále se častěji pojí s vyšším věkem, ženským pohlavím, těhotenstvím, braním hormonální antikoncepce a nadváhou. Některé z těchto rizikových faktorů můžete sami ovlivnit (nadváha, sedavá práce).
Příčiny křečových žil
- Dědičnost
- Fyzická zátěž
- Sedavá práce
- Dlouhodobé stání
- Vyšší věk
- Ženské pohlaví
- Hormonální antikoncepce
- Těhotenství
- Nadváha
Občas mě pobolívají nohy, ale křečáky to určitě nebudou
Příznaky přichází pozvolna, ze začátku se varixy projevují především únavou a bolestí, postižení mají pocit „těžkých nohou“. Žíly jsou jen lehce znatelné. Nemocný má nutkání dávat nohy do zvýšené polohy, aby ulevil nepříjemným pocitům. Po čase se začnou přidávat otoky, pocit napětí a pálení. V noci má nemocný často svalové křeče, a to především v lýtkách, které daly varixům jméno. V pozdějším stadiu se začínají varixy více zviditelňovat, až tvoří podobu takzvaných metličkových žilek. Jsou modré, rozšířené a naběhlé. V horších případech se mohou objevit i bulky, uzly či vinutý průběh žíly.Příznaky křečových žil
- Pocit těžkých nohou
- Snadná únava
- Bolest, pálení a svědění nohou (zejména po dlouhém sezení či stání)
- Otoky
- Svalové křeče
- Viditelné rozšířené a vystouplé žíly
Varixy není radno podceňovat
Křečové žíly vypadají zprvu jako estetický problém, ve skutečnosti však mohou být příčinou vážnějších onemocnění. Již jsme zmiňovali riziko vzniku bércových vředů. Ty vznikají jako důsledek dlouhodobého žilního přetlaku, který způsobí popraskání kůže a odumření tkáně. Následuje otok, kvůli němuž se nedaří vyživovat pokožku. Proto se v podkoží hromadí barvivo z odumřelých červených krvinek, které vede k pigmentovým skvrnám. Bují vředy a dochází i k infekci. Postižení se musí vypořádat s palčivou bolestí nejčastěji v oblasti kotníků. Bez lékaře se v případě bércových vředů rozhodně neobejdete.Dalším vážným onemocněním, které může nastat, je žilní trombóza. Při ní vzniká sraženina, která ucpává žílu. Když se sraženina z žíly uvolní, může se skrze krevní oběh dostat až k plicím a způsobit plicní embolii. O příčinách a důsledcích žilní trombózy jsme psali už dříve. V neposlední řadě ohrožuje pacienta s varixy také krvácení. Nejen, že je kůže nad křečovými žílami ztenčená, a tak hrozí větší riziko poranění. Může se také stát, že povrchový varix praskne a začne krvácet. Konzultace s lékařem je nutná i v tomto případě.
Neodkládat vyšetření
Pokud máte v rodinně příbuzného s křečovými žílami a sami začínáte pociťovat některý z výše uvedených příznaků, obraťte se co nejdříve na svého lékaře. Včasná diagnostika je u varixů, stejně jako u jakéhokoliv jiného onemocnění, zásadní. Vyšetření je nebolestivé. Lékař se vás zeptá na potíže a prohlédne vám nohy, nejprve manuálně, posléze ultrazvukem. Právě ultrazvuk je schopen rozpoznat, zda chlopně plní či neplní svou funkci a zda vám nehrozí komplikace v podobě embolie či bércových vředů.Bez léčby varixy nezmizí
Pokud jste od někoho slyšeli, že křečové žíly je možné odstranit cvičením a nošením kompresních punčoch, není to pravda. Varixy bez léčby jednoduše nezmizí, naopak se postupně bude jejich stav zhoršovat. Konzervativní léčba je pouze podpůrná. Používá se v začátečních stádiích onemocnění a je založena na kompresi (nošením kompresních punčoch), prevenci (vyhýbání se dlouhodobému stání a sezení) a podpůrné medikaci (venofarmaka, která zlepšují mikrocirkulaci).Operace křečových žil se provádí v pokročilejších stadiích. Lékaři odstraňuji postižené úseky žil pomocí dvou řezů (u třísla a kolene). Pacient je nejčastěji v kombinované anestezii. Sklerotizace je další typ léčby. Lékaři při ní vpíchnou do žíly látku, která funguje jako „lepidlo“: postiženou žílu uzavře. Používá se často u metličkových žil a spíš jako doplněk k chirurgickému zákroku. Laserová operace se provádí jen s místním znecitlivěním. Působením tepla laseru se žíla uzavře. Obdobou laserové operace může být i radiofrekvenční uzavření žil.
Jak křečovým žílám předejít
Nošení kompresních punčoch, požívání léků a podrobování se operacím je náročné a vyčerpávající. Odvrátit, či alespoň oddálit, to můžete prevencí. Zvlášť pokud máte varixy ve své genetice, měli byste myslet na následující opatření, kterými oddálíte jejich rozvoj:- Pravidelný pohyb (Je jedno, zda budete běhat, jezdit na kole, cvičit jógu nebo pilates. Hlavně u toho vydržte.)
- Neseďte s překříženýma nohama (Zabraňujete tím cirkulaci.)
- Nenoste příliš často vysoké podpatky
- Dbejte na udržování správné váhy
- Vyvarujte se příliš dlouhému stání a sezení (A když můžete, dejte nohy do zvýšené pozice, abyste jim ulevili.)
- Podpořte prokrvení končetin sprchováním střídavě teplou a studenou vodou
- Nenoste ani příliš upnuté oblečení (Zejména v pase a na nohou.)
- Mějte vyvážený jídelníček
Autor: lan
Pocit těžkých nohou, pálení, otoky, křeče nebo bolesti mohou být příznakem křečových žil. Co jsou to křečové žíly, jak je léčit a jak jim předcházet?
Zdravá výživa
301
Komentáře
YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ