Zdraví

Jak si poradit s ledvinovými kameny? Máme pár tipů a babských rad

22.04 2021|Nemoci
Jak si poradit s ledvinovými kameny? Máme pár tipů a babských rad

Jestli vás zachvátí kolikovitá bolest v boku, která se stěhuje do podbřisku, může se jednat právě o ledvinové kameny neboli nefrolithiázu či renální lithiázu. Že se ve vašem močovém traktu vytvořily kameny, mohou signalizovat i jiné příznaky. Jaké? A jak se ledvinových kamenů zbavit?

Ledvinové kameny a jejich příznaky

Přestože potíže s ledvinovými kameny ani nemusíte zaznamenat, můžete se setkat i s několika z těchto nejčastějších příznaků:

  • silná bolest v boku nebo v podžebří
  • bolest putuje směrem k podbřišku (až k rozkroku)
  • bolestivé močení
  • krev v moči (růžově až červeně zbarvená moč)
  • zapáchající moč
  • nutkání k častému močení
  • močení v malém množství
  • horečky a zimnice
  • nevolnost a zvracení

Příznaky se mohou měnit podle toho, kudy ledvinový kámen putuje.

Jak poznat ledvinové kameny?

Zejména pokud se neobjeví bolestivost, je obtížnější přijít na to, že by se mohlo jednat právě o tento problém. Pokud se vydáte k lékaři, ten si od vás odebere anamnézu, dále vás pošle k provedení ultrazvuku a nativního snímku rentgenu. Někdy však ani na rentgenu není lokalizace kamenu určena, a tak je potřebné podstoupit CT vyšetření.

Jaké jsou příčiny vzniku ledvinových kamenů

Příčiny nejsou až tak jednoznačné, ale na vzniku ledvinových kamenů se mohou podílet určité rizikové faktory. Mezi nejznámější patří genetické predispozice, chyba ve stravování, sedavé zaměstnání, obezita nebo jiné přidružené (zejména metabolické) nemoci.

Ledviny jsou orgánem, který má za úkol filtrovat krev. Filtrací vzniklá moč je bohatá na vodu, ale i minerálů a solí. Normálně jsou tyto tři složky v rovnováze. Pokud však dojde k nerovnováze, mohou se běžně rozpustné látky jako šťavelan, vápník a fosfáty v moči nakupit. Z těchto nerozpuštěných látek vznikají krystaly, které se mění v kameny (konkrementy).

Vápenaté kameny se objevují v nejčastějších případech. Kameny jsou vytvořeny ze šťavelanu vápenatého čili oxalátu. Je obsažen v některých potravinách, například v řepě, špenátu čokoládě či ořeších. Dále je oxalát denně vytvářen našimi játry, vyšší hodnoty mohou způsobit i střevní problémy, operace střev nebo vysoké dávky vitaminu D. Vysoká koncentrace vápníku v moči je na vině taktéž. Děje se tak buď nadměrnou absorbcí vápníku ze střev nebo jeho odbouráváním z kostní struktury.

Dalším typem struktury kamenů jsou ty z kyseliny močové. Tvoří se vlivem nedostatku tekutin nebo u jedinců s velkými ztrátami tekutin. Jejich vznik může ovlivnit i strava bohatá na proteiny nebo metabolické onemocnění s názvem dna.

Struvitové kameny se tvoří nejčastěji v souvislosti s častými záněty urotraktu. Vlivem bakteriálního množení a amoniaku narůstá pH, které tento problém způsobuje. Tyto kameny sice mohou dorůst rozměrných velikostí, ale zato se často projeví pouze s minimálními symptomy.

Cystinové kameny se objevují vzácně a to u závažného metabolického onemocnění.

Léčba ledvinových kamenů

Postup léčby je nejen závislý na příčině vzniku konkrementů, ale také na jejich velikosti. Zpravidla pokud se jedná o kámen do velikosti 5 mm, který nezpůsobuje závažné komplikace v podobě ledvinové koliky nebo opakujících se zánětů, může se čekat, až se kámen z močových cest vypraví sám. V opačném případě se pak tento problém řeší neinvazivní nebo invazivní cestou.

Litotrypse extrakorporální rázovou vlnou (ve zkratce LEVR)

LEVR patří do kategorie neivazivního řešení ledvinových kamenů. Nemusí se tedy provádět žádný řez ani operace. Tento zákrok většinou probíhá ambulantně a trvá zhruba 45 minut. Během této doby dostanete lék od bolesti a pomocí rentgenu nebo ultrazvuku se zacílí na konkrement. Ten je následně rozbit do menších částí pomocí rázových vln, tedy za pomocí nástroje zvaný litotryptor. Tento zákrok však s sebou nese i možné komplikace v podobě masivního krvácení z močových cest, ucpání močových cest úlomky nebo vážné bolesti.

Ureterorenoskopie

Tento zákrok je prováděn během krátké hospitalizace v nemocnici. Do močových cest je zaveden přístroj zvaný ureteroskop, jehož pomocí se konkrementy z ledviny nebo močových cest odstraní. Pokud je však konkrement rozměrů větších, je nezbytné jej nejdříve rozbít pomocí malého kladiva zvaného Lithoclast nebo pomocí laseru. Většinou se během tohoto zákroku nasadí i tzv. stent (přemostění). Jedná se o hadičku vedoucí z ledviny do močového měchýře, jejímž účelem je drenáž, tedy správný odvod moče.

Perkutánní extrakce konkrementu

Nyní se dostáváme k invazivnímu způsobu léčby, který je prováděn u rozměrných kamenů. A to zejména u těch, které jsou lokalizovány v ledvině nebo v horní části močových cest. V oblasti boku je proveden řez o velikosti 1-2 cm, kde je za pomocí vodiče zaveden nefroskop. Dojde k rozbití konkrementů na úlomky a ty jsou následně vytaženy.

Bylinky, čaje a babské rady na ledvinové kameny

Pokud vám v mysli vyvstala otázka, jak rozpustit ledvinové kameny, sadec nachový, jitrocel a tužebník jsou bylinkami, které by s ledvinovými kameny mohly zatočit. Účinkují však na konkrementy vzniklé důsledkem překyselení moče. Z těchto sušených bylin si připravte třeba čaj do 250 ml velkého hrnku a nechte jej louhovat po dobu 15 minut. Denně jej takto vypijte 2x-3x. Na stejný typ kamenů, tedy těch z kyseliny močové, je účinný i zlatobýl. Jde o bylinku, která má nesmírně mnoho pozitiv pro zdraví a mimo jiné by mohla pomoci i tímto problémem.

Jaké další babské rady můžete vyzkoušet?


Jablečný ocet
Do hrnku si nalijte vodu, přidejte lžíci medu a dvě lžíce jablečného octa. Zamíchejte a vypijte!

Granátové jablko
Toto exotické ovoce si dopřejte vcelku nebo v podobě šťávy.

Kopřiva
Kopřivu v sušené podobě si dopřejte i preventivně 1-3x denně. Stačí 2 lžičky sušené kopřivy vylouhované v hrnku horké vody.

Bazalka
Čaj z bazalky můžete pít také 1-3x denně.

Červené fazole
Je velice zdravá. Mimo jiné pomáhá i konkrétně s tímto problémem.

Meloun
Meloun je nejen přírodním diuretikem, ale také reguluje kyselost moče.

Celer
Velice účinná je šťáva z celeru.

Citron
Citron smíchejte s olivovým olejem v poměru 1:1 o objemu celkem 1 dl. Tento nápoj pijte 3x denně. Maximálně však tři dny po sobě.

Existuje nějaká účinná prevence před znovuvytvořením ledvinových kamenů?

Jestli jste už zkušenost s ledvinovým kamenem zažili, je více než pravděpodobné, že se objeví znovu. Abychom ale takovému návratu předešli, je nezbytné zjistit příčinu vytvoření předchozího kamene. Ideální způsob je postoupení metabolického vyšetření, které vyšetří konkrement, který byl samovolně vypraven nebo vyjmut za operačního postupu. Dále je toto vyšetření prováděno za sběru moče ve dvou dávkách za 24 hodin. Tím může být nasazena účinná léčba v podobě léků nebo patřičná dieta.

Dieta při léčbě močových kamenů

Dietní opatření je nezbytné nastolit zejména, pokud se jedná o vápenaté kameny a kameny z kyseliny močové. V případě vápenatých kamenů se doporučuje omezit jídla bohaté na bílkoviny, šťavelany, vápník a slaná jídla. V případě konkrementů z kyseliny močové je dietní omezení mnohem výraznější. Zejména by se to mělo týkat omezení purinů, piva a destilátů. Vhodné jsou naopak brambory, zelenina, citrony, alkalické minerálky nebo mléko. Za všech okolností je podstatný i pitný režim. Zejména pití čisté a neslazené vody.

Autor: Zuzana Pitříková

Ledvinové kameny (nefrolithiáza) dokáží pěkně potrápit. Nejčastěji silnou bolestí v boku nebo podžebří. Jak ledvinové kameny léčit a jak si s nimi poradit pomocí babských rad, vám poradíme v dnešním článku.
Zdravá výživa

 300 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ