Zdraví

Inkontinence - příznaky a léčba

25.05 2017|Nemoci
Inkontinence - příznaky a léčba

Inkontinence moči je závažný problém, který člověka značně omezuje v jeho aktivitách a má výrazný dopad na kvalitu života. Mnozí lidé se stydí za inkontinenci moči, považují ji za své selhání, že nejsou schopni ovládat základní tělesné funkce.

Uzavírají se do sebe, snaží se být mezi lidmi co nejméně. Svůj problém řeší svépomocí, vyhýbají se kašli, smíchu, prudkým pohybům, zvedání těžších předmětů, mnohé ženy používají v první fázi inkontinence menstruační vložky. Tím však problém neřeší. Řešením je odhodit stud a co nejdříve navštívit lékaře.

Co inkontinence a jaké má tipy?

Inkontinence je nekontrolovaný únik moči, kdy moč vytéká zvolna po celou dobu, nebo s přestávkami. Inkontinence postihuje během života až polovinu žen, inkontinence není nemoc, ale příznak, který se vyskytuje z různých příčin. Inkontinence je léčitelná, inkontinence není něco, s čím se člověk musí smířit.

Stresová inkontinence

Existuje několik tipů inkontinence. Nejčastějším typem inkontinence je tzv. stresová inkontinence. Při stresové inkontinenci dochází k nechtěnému úniku malého množství moče vlivem zvýšení tlaku v dutině břišní při smíchu, zakašlání, kýchnutí, těžké fyzické námaze jako je zvedání břemen nebo cvičení. Příčinou vzniku stresové inkontinence je oslabení močového svěrače nebo svalů pánevního dna. Další příčinou vzniku tohoto typu inkontinence jsou infekce močových cest, kamínky nebo nádory v močových cestách. Stresová inkontinence je nejlépe léčitelná.

Urgentní inkontinence

Dalším tipem inkontinence je tzv. urgentní inkontinence. Urgentní inkontinence je na rozdíl od stresové inkontinence provázena častým náhlým a intenzivním nucením na močení. Mnohdy se stane, že dojde k úniku moči, ne vždy je možné stihnout včas dojít na toaletu. Urgentní inkontinence vzniká většinou jako následek močové infekce, střevních potíží, neurologických onemocnění, jako je Parkinsonova nemoc, Alzheimerova nemoc, cévní mozková příhoda, roztroušená skleróza, poranění míchy nebo pánve.

Paradoxní ischurie

Inkontinence z přeplnění, odborně nazývané paradoxní ischurie, je dalším typem inkontinence. Při inkontinenci z přeplnění je v důsledku nervové poruchy močový měchýř přeplněn a není schopen se úplně vyprázdnit. Následně dochází k samovolnému odtékání moči po kapkách z přeplněného močového měchýře. Inkontinence z přeplnění vzniká jako následek projevu poškození vypuzovací funkce močového měchýře, např. při poškození nervů nemocných s diabetem, roztroušenou sklerózou nebo při poranění míchy a u mužů i se zvětšením prostaty.

Proč vzniká inkontinence?

Nucení na moč vzniká naplněním močového měchýře močí. Informace o naplněném močovém měchýři je předávána přes speciální nervové centrum ve spodní míše do odpovídajících center v mozku, ve kterých je vědomě rozhodnuto o vyprázdnění močového měchýře. Měchýř se na příkaz mozku stáhne, systém svěračů povolí a moč volně odtéká. Pokud jsou oslabené močové svěrače, svaly pánevního dna nebo je narušeno předávání nervových impulsů mezi močovým měchýřem, míchou mozkem, dochází k nekontrolovanému úniku moči.

Příčin, proč dochází k nekontrolovanému úniku moči, je mnoho, léčba je podle příčiny, proto je nutné zjistit příčinu a zahájit léčbu. Inkontinence moči postihuje často ženy, avšak se nevyhýbá ani mužům. Mez nejčastější faktory, které se podílejí na vzniku inkontinence moči, patří vrozená dispozice, chronický kašel, např. při astmatu, neurologická onemocnění, poškození míchy a pánve vlivem úrazu, obezita, kouření, u mužů zvětšená prostata, u žen pokles pánevního dna, porody, dlouhodobá fyzická námaha, nedostatek estrogenů v menopauze.

Jaká je diagnostika inkontinence?

Mezi základní diagnostické metody inkontinence moči patří anamnéza a klinické vyšetření. Anamnéza zahrnuje nejen popis potíží, ale také údaje o počtu těhotenství, způsobu vedení porodu a údaje o dalších okolnostech, které mohly ovlivnit poměry v malé pánvi, podobně jako záněty, nádory či operace. Součástí klinického vyšetření je prohlédnutí břicha, pánve, konečníku, příp. i neurologické vyšetření a u žen základní gynekologické vyšetření. Součástí klinického vyšetření je také laboratorní vyšetření moči, krve a mikrobiologické testy, které slouží k vyloučení infekčních zánětů jako příčiny inkontinence moči. Obvykle se provádí také stres test, jehož cílem je zhodnotit únik moči při zakašlání či břišním tlaku.

Lékař vás také pošle na ultrazvukové vyšetření. Jedná se o nebolestivé vyšetření, které zobrazí ledviny a močový měchýř, zhodnotí kapacitu močového měchýře a množství moči v močovém měchýři po vymočení. Lékař vás také požádá o denní či několikadenní záznam příjmu a výdeje tekutin, času močení, množství moči, počtu úniku moči, i zda úniky byly či nebyly provázeny silným nucením na moč. Tyto záznamy o močení se nazývají mikční deník.

V případě nutnosti jsou prováděna speciální vyšetření, která zahrnují urodynamické vyšetření a cystoskopické vyšetření. Urodynamické vyšetření informuje o funkci močového měchýře při jeho plnění a jeho vyprazdňování. Pomocí cystoskopického vyšetření je možné zjistit abnormality dolních močových cest, které jsou příčinou nekontrolovaného úniku moči.

Jaké jsou možnosti léčby inkontinence?

Léčba inkontinence moči je podle příčiny a typu inkontinence. Léčba spočívá v podávání léků nebo v chirurgickém zákroku. Léčba je zaměřena na odstranění příčiny, např. vyléčení infekce močových cest. Součástí léčby může být také elektrostimulace, kdy přístroj podporuje nervové impulzy k vyprazdňování moče. Je také doporučováno vyvarovat se nadměrné fyzické námahy, při obezitě snížit tělesnou hmotnost, omezit konzumace dráždivých jídel i kofeinu, který působí močopudně.

Velmi důležitý je rovnoměrný dostatečný příjem tekutin, které zavodňují tělo, jako jsou neslazené čaje, voda, stolní vody bez příchuti, během dne. Součástí léčby je také rehabilitace a případně také alternativní metody, jako je např. akupunktura. V některých případech, zejména při stresové inkontinenci pomáhají cviky na zpevnění a posilování svalů pánevního dna. Cviky na posilování a zpevnění svalů pánevního dna slouží také jako prevence vzniku inkontinence moči.

Po dobu trvání inkontinence moči se používají jednorázové absorpční pomůcky, které zaručují suché prostředí a odstraňují nepříjemný zápach moči. Při používání kompenzačních pomůcek je třeba pečovat o pokožku, aby nebyla podrážděná a nedocházelo k vyrážkám a ekzémům. Na našem trhu jsou k dostání různé mycí emulze, tekutá mýdla, tělová mléka, krémy, oleje.Autor: Mak

Inkontinence - příznaky a léčba. Inkontinence u žen, po porodu, v přechodu. Příznaky inkontinence. Jak se diagnostikuje inkontinence a její léčba.
Zdravá výživa

 301 
  Komentáře ( 1 )

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ
Pavla|26.05 2017 07:47
Pokud se jedná o lehkou stresovou inkontinenci a je možné posílit pánevní dno nebo operace je to ještě ta lepší varianta. Nedávno jsem četla příběh maminky, která se skoro 20 let stará o syna po úraze, který trpí inkontinencí - https://www.dentimedshop.cz/cs/rozhovor-s-pani-janou-ktera-se-jiz-19-let-stara-o-sveho-inkontinentniho-syna.html. Paní opravdu moc obdivuji.
Odpovědět
 0