Zdraví

Inkontinence – co dělat, pokud se objeví

21.04 2017|Nemoci
Inkontinence – co dělat, pokud se objeví

Inkontinence znamená nežádoucí únik moči. Jedinec není schopný vědomě ovlivnit vyprazdňování močového měchýře – tj. včas doběhnout na toaletu. Moč odchází samovolně.

Objevit se může pozvolna, například ji můžete zpočátku zpozorovat únikem několika kapek moči při kašli nebo kýchnutí. Projevit se může také naplno (střední až těžký stupeň inkontinence) třeba jako důsledek nějakého onemocnění (zranění, operace, neurologického onemocnění atd.). Ačkoliv se všeobecně domníváme, že se jedná o problematiku stáří, není tomu tak. Postihnout může kohokoliv v jakémkoliv věku. Velmi často například čerstvé maminky po porodu.

Proč je lepší hodit stud za hlavu?

Kdokoliv se s inkontinencí setká, bývá z počátku velmi nemile zaskočen. Za svůj zdravotní problém se stydí a málokdo o něm dokáže hovořit se svým okolím. Mělo by být pravidlem, aby takový člověk co nejdříve navštívil nějakého odborníka. Lékař na základě vyšetření stanoví diagnózu, poradí, které inkontinenční pomůcky by měl zvolit, doporučí vhodné cviky na posilování pánevního dna a v neposlední řadě zodpoví dotazy, které ho trápí.

Lehký stupeň inkontinence Pro lehký únik moči je vhodné začít používat inkontinenční vložky. Vložky zachytí únik několika kapek moči. Moč v sobě uzavřou a jsou uzpůsobené tak, aby pohlcovaly pach, který moč doprovází. Právě stres z odhalení inkontinence na veřejnosti bývá obvykle vnímán jako jeden z nejhorších důsledků inkontinence. Používání vložek vás uklidní. Se správně zvolenou pomůckou nedojde ani k mokrým skvrnám na oblečení, ani k nežádoucímu zápachu. Rozlišujeme vložky pro ženy a vložky pro muže. Jsou jinak tvarované a přizpůsobí se pohlaví, pro které jsou určené.

Střední až těžký stupeň inkontinence

V případě většího úniku moči bude třeba zvolit některé z plenkových kalhotek. Na výběr máte plenkové kalhotky navlékací nebo zalepovací. Navlékací jsou určené spíše pro mobilní pacienty. Lze je jednoduše oblékat a svlékat jako spodní prádlo. Zalepovací plenkové kalhotky vypadají jako dětská papírová plenka. Mají po stranách „lepítka“ na suchý zip. Tyto kalhotky mají savé jádro přizpůsobené pro ležící pacienty nebo pro použití v noci. Oba druhy plenkových kalhotek vybírejte podle obvodu svých boků.

Který parametr si pohlídat

Každá z inkontinenčních pomůcek má svůj údaj o savosti. Je to absorpční schopnost pomůcky. Stupeň inkontinence určuje vždy lékař. Proto zase pouze on může doporučit pomůcku, která bude dostatečně savá a postačí vašim potřebám. Není vhodné kupovat výrobek o vyšší savosti, než kterou využijete – zbytečně si tak navyšujete finanční náklady na jeho pořízení.

Vyhlídky na lepší časy

Ve většině případů je inkontinence léčitelná. Není třeba házet flintu do žita. Správně zvolenou léčbou může dojít ke zlepšení nebo úplnému vyléčení inkontinence. Než se podaří nežádoucí únik moči zkrotit, pomůžou k zachování dobrého psychického stavu právě inkontinenční pomůcky. Pocit jistoty a bezpečí je v tomto případě k nezaplacení.

Inkontinence – co dělat, pokud se objeví. inkontinence je nepříjemné onemocnění, které dokáže pořádně potrápit. Inkontinence je léčitelná. Léčba inkontinence
Zdravá výživa

 304 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ