Zdraví

Spalničky - vše, co potřebujete vědět o příznacích a léčbě

04.05 2017|Nemoci
Spalničky - vše, co potřebujete vědět o příznacích a léčbě

Spalničky jsou virovou infekcí dýchacího systému. Jsou velmi nakažlivým onemocněním, které se může šířit prostřednictvím kontaktu s infikovaným hlenem nebo slinami infikované osoby, které se uvolňují do vzduchu při kašli a kýchání. Nejčastěji postihují děti ve věku 4 až 5 let. Inkubační doba viru spalniček je 6-19 dní, průměrně 13 dní.

Virus spalniček může žít na površích po dobu několika hodin. Tím, jak se infikované částice dostávají do vzduchu, usazují se na různých površích a pokud se někdo dostane do jejich těsné blízkosti, může se nakazit. Riziko infekce se zvyšuje například pitím ze skleničky nakažené osoby nebo jedením ze stejného nádobí.

Jaké jsou příznaky spalniček?

Příznaky spalniček se obvykle objeví do 14 dnů od vystavení viru. Mezi hlavní příznaky spalniček patří:

  • kašel
  • horečka až 40°C
  • červené oči
  • citlivost na světlo
  • bolest svalů
  • rýma
  • bolest v krku
  • bílé skvrny uvnitř úst se zarudlým okolím

Klasickým příznakem je také kožní vyrážka rozšířená po celém těle. Tato vyrážka se může vyskytovat až 7 dní a obvykle se objeví během prvních 3-5 dnů po expozici viru. Spalničková vyrážka obvykle vypadá jako červené svědící hrboly, které se nejdříve objeví na hlavě a pak se pomalu šíří do ostatních částí těla.

Kdo je ohrožen spalničkami?

Spalničky jsou nejčastější příčinou úmrtí u dětí. Ze 114 900 globálních úmrtí souvisejících se spalničkami v roce 2014 byla většina obětí ve věku do 5 let.

Spalničky se vyskytují především u neočkovaných dětí. Někteří rodiče nechtějí očkovat své děti ze strachu, že by vakcína mohla mít na jejich děti nepříznivý vliv. Většina dětí a dospělých, kteří dostanou vakcínu proti spalničkám, nepociťují vedlejší účinky. Jen ve vzácných případech může být vakcína proti spalničkám spojena se záchvaty, hluchotou, poškozením mozku a bezvědomím. Je důležité si uvědomit, že závažné nežádoucí účinky vakcíny proti spalničkám se vyskytují v méně než 1 případě z milionu.

Někteří rodiče se domnívají, že vakcína proti spalničkám může způsobit autismus u dětí. Nicméně, četné studie prokázaly, že neexistuje žádná souvislost mezi autismem a očkováním. Rizikovým faktorem pro spalničky je nedostatek vitamínu A. Děti, které mají příliš málo vitamínu A ve své stravě mají vyšší riziko zachycení viru.

Spalničky mají u zdravých dětí a dospělých nízkou míru úmrtnosti. Riziko komplikací je vyšší u dětí a dospělých s oslabenou imunitou. Spalničky můžete dostat jen jednou za život. Poté, co jste virus měli, je vaše tělo imunní na celý život.

Diagnostika spalniček

Lékař může spalničky potvrdit tím, že prozkoumá kožní vyrážku a zkontroluje příznaky, které jsou pro onemocnění typické, jako jsou bílé skvrny v ústech, horečka, kašel nebo bolest v krku. V případě, že není schopen diagnózu spalniček potvrdit na základě pozorování, může nařídit krevní test na kontrolu přítomnosti viru spalniček, který by měl definitivně nemoc potvrdit nebo vyvrátit.

Jak se léčí spalničky?

Neexistují žádné léky ani návod, jak spalničky přesně léčit. Virus a příznaky obvykle vymizí během 2-3 týdnů. Nicméně lékař může doporučit acetaminophen, který ulehčí horečce a bolestem svalů, odpočinek, který posílí imunitní systém, dostatek tekutin (6-8 sklenic vody denně), zvlhčovač vzduchu na zmírnění kašle a bolesti v krku a doplňky vitamínu A.

Komplikace spojené se spalničkami

Mezi komplikace spojené se spalničkami patří ušní infekce, bronchitida, potrat nebo předčasný porod, snížení počtu krevních destiček, slepota nebo těžký průjem.

Spalničky v těhotenství

Spalničky v těhotenství jsou velmi riskantní. Pokud by žena dostala spalničky během prvních 3-4 měsíců těhotenství, může infekci přenést na plod. To může vést k potratu nebo vážnému poškození plodu. Čím dříve se dítě nakazí, tím větší je nebezpečí potratu nebo předčasného porodu a riziko vzniku očních problémů, hluchoty a srdeční poruchy.

Po čtvrtém měsíci je infekce nenarozeného dítěte sice stále možná, ale méně riskantní, protože orgány jsou v podstatě vyvinuty. Na prvním screeningu se pomocí krevního testu určí, zda je těhotná žena imunní vůči spalničkám.

Takzvaný titr spalniček označuje, zda jsou dostatečné protilátky proti virům: Pokud je hodnota 1:32 nebo vyšší, má těhotná žena dostatečnou ochranu. Pokud je hodnota 1:16 nebo nižší a těhotná žena přijde do kontaktu s nakaženou osobou, může pasivním nakažením s protilátkou imunoglobulinem dojít k tomu, aby se zabránilo infekci.

Nejlepší ochranou je onemocnění v dětském věku - ten, kdo jednou měl spalničky má celoživotní ochranu. Ženy, které chtějí mít děti, a které nejsou imunní, by měly být proti spalničkám včas očkovány. Očkování v těhotenství již není možné, protože by mohlo uškodit plodu.

Pokud se domníváte, že máte spalničky ihned kontaktujte lékaře. Pokud jste se dostali do kontaktu s nakaženou osobou nechte se do 72 hodin naočkovat vakcínou proti spalničkám. Infekci můžete také zabránit dávkou imunoglobulinu odebraného během šesti dnů od kontaktu s nakaženou osobou.

Autor: Mak

Spalničky - jaké jsou příznaky, přenos, očkování. Jak se léčí spalničky, inkubační doba. Kdo je Jak se projevují spalničky. Spalničky v těhotenství.
Zdravá výživa

 301 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ