Zdraví

5 pravd a mýtů o atopické dermatitidě

02.12 2017|Nemoci
5 pravd a mýtů o atopické dermatitidě

O této nemoci koluje mnoho polopravd a mýtů. Mnozí si například myslí, že atopická kůže je pouze typem pokožky, která je extrémně suchá a citlivá. Jde však o mnohem složitější onemocnění, které přináší atopikům mnoho nepříjemností.

Jelikož tímto onemocněním trpí stále více populace a počet těchto jedinců se za posledních dvacet let téměř ztrojnásobil, je potřeba si vysvětlit některé pojmy a vyvrátit mýty, které o této nemoci kolují.

1. Pravda: Atopická dermatitida je dědičná

Ano, to je skutečně pravda. Pokud alespoň jeden z rodičů trpí na alergie je pravděpodobnost, že dítě bude trpět atopií přibližně 40 %. V případě, že jsou alergičtí oba rodiče, tato pravděpodobnost se ještě zvyšuje.

2. Mýtus: Atopické ekzémy v dospělosti zmizí

Tento fakt je i není pravdivý. Atopie se nejčastěji objevuje u dětí a často během dospělosti zmizí. Ne však vždy. Někteří jedinci trpí atopií celý život, u některých se projeví právě až v dospělém věku.

Dermatitida


3. Pravda: Čokoláda je alergen

Bohužel tomu tak opravdu je. Dokonce nejen čokoláda není vhodná pro osoby trpící atopickými ekzémy, ale také další potraviny, jako například exotické ovoce, alkohol a podobně.
Nejčastěji jsou to potraviny s vysokým obsahem histaminu. Tento hormon se nejčastěji objevuje v jídle, které je konzervované, kvašené, uzené nebo jej dlouho skladujeme. Obecně tedy platí: neskladujte nic zbytečně dlouho a snažte se konzumovat vše vždy co nejčerstvější.

4. Mýtus: Atopický ekzém lze vyléčit kortikoidy

Tento fakt není pravdivý. Atopická dermatitida totiž nelze zcela vyléčit. Lze pouze zmírnit příznaky alergických reakcí a ekzémy. Speciální kosmetika na atopickou pleť samozřejmě k léčbě přispívá, je však důležité zaměřit se také na další faktory, které spouští atopii. Je to nejen vhodná životospráva a jídelníček, ale také psychika.

Bioderma


5. Pravda: Ekzém je způsoben stresem

Stres obvykle bývá jeden ze spouštěčů atopie a může také zhoršit průběh ekzémů. Další faktory, které mohou přispět ke zhoršení atopie, podobně jako stres, jsou hormonální, klimatické i psychické změny.

5 pravd a mýtů o atopické dermatitidě. Atopická dermatitida je kožní nemoc, o které koluje spousta mýtů a polopravd.
Zdravá výživa

 300 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ