Zdraví

12 prvních varovných příznaků Parkinsonovy nemoci

27.09 2017|Nemoci
12 prvních varovných příznaků Parkinsonovy nemoci

Roky předtím, než Parkinsonova nemoc propukne naplno, se ohlašuje jen nenápadně - občasným třesem, záškubem nohy, zpomalením chůze či ztuhlými zády. Všechny tyto projevy lze svést na stres, únavu, nevyspání nebo málo pohybu. Po letech se ale může ukázat, že to je právě Parkinsonova choroba.

Parkinsonova choroba postihuje mozkové systémy, které ovlivňují automatické pohyby, svalové napětí a koordinaci pohybů. K poškození skupin nervových buněk a jejich propojení dochází obvykle po padesátém roce života.

Hlavním projevem Parkinsonovy choroby je neovladatelný třes, ale může to být naopak i nedostatečná mimika. Příznaky Parkinsonovy choroby se nezlepšují. Naopak. Časem se spíš prohlubují a nakonec pacienta postupně vyřadí z běžného života. Pacienta poznáte podle zvláštní šouravé chůze v lehkém předklonu, s ohnutými končetinami. Jeho obličej může zůstat bez mimiky. Kvůli nemoci špatně drží rovnováhu a často padá.

Před začátkem Parkinsonovy choroby by vás mělo varovat následujících 12 příznaků.

1. Třes

Zaznamenali jste mírný třes v prstech, rukách, bradě nebo rtech? Třese se vám noha, když sedíte nebo jste uvolněni? Třes končetin v klidové fázi je jedním z nejznámějších příznaků Parkinsonovy nemoci. V počáteční fázi se může objevovat na jedné končetině, ale s časem postihne obě strany. Třes se může zhoršovat během rozrušení, strachu, stresu nebo radosti. Ne vždy ale třes souvisí s Parkinsonovou chorobou.

2. Menší písmo

Stal se váš rukopis mnohem menší než v minulosti? Všimli jste si změny ve způsobu zapisování - menší písmena a slova natlačená blízko sebe? Náhlá změna rukopisu je často první známkou Parkinsonovy nemoci. Někdy se styl psaní může během stárnutí kvůli ztuhlým rukám nebo prstům změnit. To se ale stává časem a ne náhle.

3. Ztráta vůně

Máte pocit, že některé potraviny necítíte moc dobře? Pokud se vám zdá, že máte větší potíže ucítit zápachy potravin, jako jsou banány nebo lékořice, měli byste se zeptat svého lékaře na Parkinsonovu nemoc. Schopnost cítit sice může ovlivnit chlad nebo chřipka, ale p čase by se ale mělo vše vrátit do normálu.

4. Problémy se spaním

Jste během spánku neklidní? Kopete kolem sebe, i když tvrdě spíte? Může se stát, že během spánku spadnete z postele. Náhlé pohyby během spánku mohou být raným příznakem Parkinsonovy nemoci. Neklidnou noc občas zažije každý, pokud je to ale pravidlem, tak byste měli zbystřit.

5. Svalová ztuhlost

Máte pocit, že vaše tělo, paže nebo nohy jsou ztuhlé? Při pohybu se svalová ztuhlost obvykle vytratí. Pokud ne, může to být další z časných příznaků Parkinsonovy nemoci. Možná jste si všimli, že vaše paže se při chůzi nehoupou nebo vám lidé říkají, že vypadáte nějak ztuhle. Prvním znamením může být ztuhlost nebo bolest v ramenou nebo bocích. Svalovou ztuhlost ale může způsobit i zranění nebo artritida.

6. Zácpa

Zácpa je příznakem, který může předcházet ostatním motorickým příznakům, jako je třes a svalová ztuhlost u lidí s Parkinsonovou chorobou. Zácpu může způsobit i nedostatek vody, vlákniny či některé léky. Pokud ale můžete tyto příčiny vyloučit, měli byste se poradit s lékařem.

7. Tišší a jemnější hlas

Říkají vám lidé, že je váš hlas jemnější a tišší než obvykle nebo že zníte ochraptěle? Pokud zrovna nejste nachlazení, měli byste zpozornět, může to být první příznak Parkinsonovy choroby. Někdy můžete mít dokonce pocit, že lidé kolem vás jsou nahluchlí.

8. Vážná tvář

Řekl vám někdo, že máte stále častěji depresivní nebo šílený výraz ve tváři, i když nemáte špatnou náladu? Prázdný pohled a vážný výraz může také být jedním z raných příznaků Parkinsonovy nemoci. Vážný vzhled ale mohou způsobit i některé léky.

9. Závratě nebo mdloby

Všimli jste si, že když vstáváte z křesla, míváte často závratě? Pocit závratí nebo mdloby může být příznakem nízkého krevního tlaku a může být spojen s Parkinsonovou chorobou. Závratě občas pociťuje každý z nás, ale pokud je to pravidelně, měli byste kontaktovat svého lékaře.

10. Shrbený postoj

Už nestojíte tak vzpřímeně jako dřív? Pokud jste si vy nebo někdo z vašeho okolí všimnul, že se nakláníte a hrbíte, když stojíte, mohlo by to být známkou Parkinsonovy choroby. Tento stav by byl normální pouze v případě, že za sebou máte nějaké poranění páteře nebo jste jinak nemocní.

11. Změny v chůzi

Parkinsonova choroba ovlivňuje oblast mozku, která ovládá pohyb. Pokud jsou vaše kroky krátké, šouráte se a nehýbete při chůzi rukami, poraďte se se svým lékařem.

12. Zpomalenost

Tento příznak se projevuje obtížemi při zahájení pohybu, což vede ke zhoršení jemné motoriky, jako například zapínání knoflíků u halenky či košile, zavazování tkaničky nebo krájení jídla.

Autor: Mak

12 prvních varovných příznaků Parkinsonovy nemoci. Parkinsonova choroba zatím není léčitelná. Rané příznaky Parkinsonovy choroby lze rozeznat
Zdravá výživa

 299 
  Komentáře ( 1 )

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ
Marie Báňová|16.10 2018 14:20
Prosím o sdělení, zda lze zjistit odběrem krve úbytek Dopaminu
Děkuji Báňová
Odpovědět
 2