Zdraví

Štítná žláza a její nemoci

24.09 2021|Nemoci
Štítná žláza a její nemoci

Štítná žláza je poměrně malý orgán, avšak v lidském těle dokáže nadělat pořádnou paseku. Obzvláště ohrožené jsou ženy, protože je onemocnění tohoto nepostradatelného orgánu postihuje 4x častěji než muže.

Co je to štítná žláza?

Štítná žláza je malá žláza připomínající motýla. Nachází se na spodní straně krku, těsně pod ohryzkem. U zdravého člověka váží mezi 20-30 gramy. Skládá se z pravého a levého laloku, které jsou spojeny tenkým můstkem, tzv. isthmem. Laloky jsou tvořeny drobnými váčky (folikuly). Ty tvoří folikulární buňky, které produkují hormony štítné žlázy – trijodtyronin a tyroxin. Pro tvorbu hormonů štítné žlázy je nezbytný dostatek jódu. Existuje několik onemocnění, která mohou nastat, když štítná žláza produkuje příliš mnoho nebo příliš málo těchto hormonů.

Štítná žláza

Onemocněná štítné žlázy

1. Poruchy funkce
2. Záněty
3. Zvětšení štítné žlázy a nezhoubné uzly
4. Zhoubné nádory


1. Poruchy funkce štítné žlázy

Hypotyreóza - snížená funkce štítné žlázy

Hypotyreóza způsobuje nedostatek hormonů štítné žlázy. Hypertyreózu způsobuje chronický autoimunitní zánět štítné žlázy. Příznaky vyplývají ze zpomalení metabolických dějů v těle. Patří mezi ně únava, snížená výkonnost, zimomřivost, zpomalené myšlení, suchá kůže, lámavé nehty, vypadávání vlasů, otoky v obličeji, zácpa nebo nepravidelná menstruace.

Tyto příznaky se obvykle objevují nepravidelně. Často se stává, že i pacienti s těžkou formou hypotyreózy nezaznamenají žádné obtíže. Pokud se hypotyreóza objeví v novorozeneckém nebo dětském věku, obvykle zapříčiní zpomalení růstu a zhoršení psychomotorického vývoje. Léčba probíhá formou celoživotní konzumace tablet, které nahrazují hormony štítné žlázy.

Hypertyreóza - zvýšená činnost štítné žlázy

Hypertyreóza (tyreotocikóza) vede k nadbytku hormonů štítné žlázy. Její nejčastější příčinou je Gravesova-Basedowova nemoc (často spojena i s postižením očí), uzel s nadprůměrnou tvorbou hormonů štítné žlázy (toxický adenom), víceuzlová přestavba žlázy se zvětšením a s nadprodukcí hormonů (polynodózní toxická struma).

Mezi příznaky patří nesnášenlivost tepla, pocení, třes, nervozita, častější řidší stolice až průjmem, nespavost, bušení srdce a hubnutí, které může někdy být opravdu razantní. Hypertyreóza se léči léky. Pokud se projeví opakovaně nebo léky nefungují, pak se přistupuje k chirurgické léčbě, nebo v některých případech k podání radioaktivního jódu.

2. Záněty štítné žlázy

Akutní zánět štítné žlázy

Akutní zánět štítné žlázy je velmi vzácný. Způsobují ho bakteriální infekce. Mezi typické příznaky patří bolest a zduření štítné žlázy, zarudnutí kůže nad štítnou žlázou a horečka. Akutní zánět štítné žlázy se léčí antibiotiky.

Subakutní zánět štítné žlázy

Subakutní zánět štítné žlázy s největší pravděpodobností způsobují viry nebo předešlá infekce dýchacích cest. V tomto případě je štítná žláza citlivá a zduřená. Subakutní zánět se řeší pomocí protizánětlivých léků. Může trvale poškodit funkci štítné žlázy, ale obvykle se zahojí bez následků. Při další infekci dýchacích cest dochází k častému opakování této choroby.

Chronický autoimunitní zánět štítné žlázy

Chronický autoimunitní zánět štítné žlázy je důsledkem poruchy imunity, která vede k tvorbě protilátek proti štítné žláze. Problém se často vyskytuje v rodině. Štítná žláza může být zvětšená, ale častěji je normální nebo naopak zmenšená.

Ze začátku bývá výkonnost štítné žlázy v normě, ale v průběhu let se výkonnost obvykle snižuje. Dochází k hypotyreóze. Pokud je chronický autoimunitní zánět spojený se sníženou činností štítné žlázy anebo se strumou, léčí se podáváním hormonů štítné žlázy. V těchto případech je nevhodné podávání jódu, až na výjimku v době těhotenství.

3. Zvětšení štítné žlázy a nezhoubné uzly

Struma

Struma označuje jakékoliv zvětšení štítné žlázy. Za normální objem štítné žlázy je u žen pokládán objem do 18 ml a u mužů do 22 ml. Měří se sonograficky. Zvětšení štítné žlázy může být rovnoměrné nebo způsobené přítomností uzlů. Strumu můžete spatřit i pouhým okem. Pokud je však zanořena za hrudní kost, což je obvyklé u starších osob, pak viditelná není. Může způsobovat tlak v krku, polykací nebo dýchací potíže nebo změny hlasu (chrapot).

Strumu nejčastěji způsobuje chronický autoimunitní zánět, zvýšená činnost nebo nedostatek jódu v mládí. Léčba probíhá dle příčiny. Pokud struma utlačuje dýchací cesty nebo jícen (tzv. mechanický syndrom), pak se musí řešit chirurgicky, ve výjimečných případech radiojódem.

Uzel

Uzel je shluk změněné tkáně štítné žlázy, který tam normálně nepatří. Pacienti nebo lékaři jej často objeví náhodou jako bulku, která je nahmatána na krku nebo pak při sonografickém vyšetření. Ve štítné žláze může být jen jeden, nebo se jich může vyskytovat více. Může se stát, že uzly je prorostlá celá žláza. Uzel nebývá v 90 % zhoubný, ale může být i zhoubný, proto vyžaduje sledování, obzvláště pak s věkem, kdy uzlů přibývá.

Sonografické vyšetření biologické povahy uzlu sice nedokáže s jistotou rozlišit, pomáhá však určit, u kterých uzlů má být provedena punkce. Léčí se podle původu uzlu. Zhoubný uzel (rakovina) se léčí chirurgicky v kombinací s podáním radiojódu.

Nezhoubný uzel většinou nevyžaduje žádnou léčbu a pouze se sleduje. Jen v případech, kdy má pacient současně hypotyreózu nebo jsou přítomné zánětlivé změny, léčí se podáváním hormonů štítné žlázy. Pokud je podezřelá cytologie nebo uzel roste, může endokrinolog doporučit definitivní operační odstranění.

Cysta

Cysta je dutina v štítné žláze vyplněná čirou tekutinou nebo krví. Zde se také provádí punkce s odsátím tekutého obsahu a jeho cytologickým vyšetřením. Větší cysty se zpravidla musí punktovat opakovaně, protože jejich obsah se často obnovuje. Někdy po odsátí obsahu dojde k vymizení cysty. Pokud se však zvětšuje, je vhodná operace.

4. Zhoubné nádory

Vyskytují se ve všech věkových skupinách, jsou však spíše vzácné. Při sonografickém vyšetření mají vzhled uzlu, který má určité podezřelé znaky. Zkušený sonografista dokáže rozhodnout, zda má být provedena punkce. Ta pak podezření buď potvrdí a je doporučena operace, nebo vyvrátí.

Nádory se projevují zduřením uzlin na krku. Léčba spočívá v časné operaci, odstranění celé štítné žlázy a případně v doléčení radiojódem. Poté je nutné trvalé podávání hormonů štítné žlázy. Perspektiva nemocných při správné léčbě je velmi dobrá.

Jak se vyšetřuje štítná žláza?

Vyšetření štítné žlázy obvykle zahrnuje tři typy - klinické vyšetření, stanovení laboratorních ukazatelů štítné žlázy a sonografii. Klinické vyšetření znamená zhodnocení subjektivních obtíží a objektivních příznaků choroby. V rámci stanovení ukazatelů se stanoví hladiny hormonů a protilátek, což umožní odhalení i autoimunitních onemocnění, která jsou u nás nejčastější příčinou poruch funkce štítné žlázy. U některých osob ale protilátky nemusejí být prokazatelné. Sonografie je doplňující vyšetření, které vypovídá o velikosti, uložení a struktuře štítné žlázy.

Autor: Mak

Štítná žláza a její onemocnění. Jaká jsou nejčastější onemocnění štítné žlázy? Operace štítné žlázy. Jak probíhá vyšetření štítné žlázy.
Zdravá výživa

 311 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ