Zdraví

Obezita - epidemie 21. století

16.10 2020|Nemoci
Obezita - epidemie 21. století

Je mezi námi už od počátku věků, kdy byla dokonce brána jako symbol luxusu a bohatství. V dnešní době však již víme, že obezita je vážným onemocněním, jímž trpí lidé po celém světě napříč všemi generacemi. V dnešním článku se na závažné chronické onemocnění, v Česku známé též jako otylost, podíváme zblízka.

Nemoc bohatých? Už dávno ne

Starověcí Řekové a Římané nahlíželi na obezitu stejným pohledem jako moderní společnost. Zato renesanční umělci a velikáni si nadměrných postav cenili a dávali je na obdiv jakožto symbol bohatství a společenského postavení. V určitých částech Afriky má však tamní obyvatelstvo stejný názor i dnes. V současnosti je však obezita rozšířená mezi všemi sociálními třídami, nejen nejbohatší vrstvou. Vinu na tom má nestřídmost v životním stylu, ztráta pohybu, ale především nadbytek potravin všeho druhu. A tak není divu, že je v Česku více než polovina obyvatel obézních či trpí nadváhou.

Tloušťka a indexy

Je jednoduché nazvat sami sebe či někoho jiného „tlustým“, ne vždy to je však odpovídá pravdě. Koho tedy můžeme označit za obézního? Podle definice je obezita patologickým stavem, při němž dochází k hromadění a neodbourávání tukových buněk v tkáních. Jako měřicí nástroj se používá takzvaný Index tělesné hmotnosti neboli BMI index. Ten porovnává váhu s výškou, složitější vzorec pak přihlíží i na pohlaví. Ideální hodnoty BMI indexu jsou mezi 18,5 a 25. Pokud má člověk méně, hrozí mu podvýživa, pokud má více, hrozí mu nadváha a obezita.

Svůj BMI index si můžete snadno vypočítat vydělením své tělesné hmotnosti svou výškou, kterou jste předtím umocnili na druhou. Jestliže se vám však nechce počítat manuálně, na internetu najdete mnoho stránek s BMI kalkulačkami, do nichž jen zadáte svůj věk, výšku, váhu a pohlaví.

Pozor: Je nutné brát na vědomí, že BMI nezohledňuje procento ani rozložení tělesného tuku. Proto lékaři používají v hodnocení také obvod pasu. Následuje zjištění anamnézy, poté fyzikální a laboratorní vyšetření.

Česko – země obézních

Podle průzkumu evropského statistického úřadu Eurostat z roku 2014 se Češi umístili na čtvrté příčce nejvyššího podílu nadváhy hned za Maltou, Chorvatskem a Řeckem. Dobrá zpráva je, že mezi mladými lidmi od 15 do 24 let je jen necelých 12 procent těch, kteří trpí podvýživou či nadváhou.

Naopak u nejstarší generace, je to přesně naopak. V kategorii nad 65 let u nás trpí nadváhou či obezitou téměř 80 procent seniorů. V tomto nešťastném prvenství nás předhání pouze Slováci. Od roku 2012 jsou v Česku rovněž obéznější muži než ženy, což je nový trend, který také souvisí s Indexem lidského rozvoje (HDI). Čím vyšší je úroveň života v dané zemi, tím spíše průměrné BMI mužů převyšuje index žen. Epidemie obezity se však netýká pouze Česka, právě naopak. Můžeme ji dokonce označit jako pandemii, neboť její výskyt stále stoupá, a to v rozvinutých, ale i rozvojových zemích.

Genetika nebo vliv zvenčí?

Otylost vždy vzniká na základě nepoměru mezi vyšším příjmem a nižším výdejem energie. Obecně však jde o kombinaci genetických i vnějších faktorů. Lékaři nicméně zdůrazňují, že člověk s genetickými vlohami k obezitě nemusí být nutně obézní, žije-li podle zdravé životosprávy.
Co k obezitě vede či ji nějakým způsobem ovlivňuje:

 • Nevhodně složená strava
 • Přejídání
 • Nedostatek pohybu
 • Špatný psychický stav (stres, deprese, trauma, …)
 • Nedostatek spánku
 • Hormonální příčiny (antikoncepce, mateřství)
 • Hypofunkce štítné žlázy
 • Některé druhy léků (antidepresiva, psychofarmaka, léky na uklidnění, …)
 • Binge eating disorder (neboli záchvatové přejídání, jedna z poruch příjmu potravy)

Obezitou k dalším onemocněním

Z logiky věci vyplývá, že nadměrné ukládání tukových zásob povede i k dalším nepříjemným nemocem, které mohou nemocných ještě více ztížit život. Mezi nejznámější patří:

 • diabetes II. typu
 • vysoký krevní tlak
 • zvýšený výskyt zhoubných nádorů (urologických, gynekologických, žaludečních a střevních)
 • kožní potíže jakými jsou plísně a ekzémy
 • neplodnost
 • bolesti kloubů
 • kardiovaskulární choroby jakými jsou mrtvice a infarkt
 • psychické potíže

Komplexní léčba

Obezita nevzniká jen nedostatkem pohybu či jen přejídáním, zpravidla jdou spolu příčiny ruku v ruce. Proto je třeba ji řešit jako komplexní onemocnění a její léčbu probírat nejen s dietologem, ale také s nutričním specialistou, diabetologem, internistou a psychologem. Tento typ léčby bývá nejúspěšnější. U zvlášť závažných typů obezity, tedy 2. a 3., se provádí i chirurgické zákroky, případně následná bariatrická léčba. Mezi zákroky patří například bandáž či plikace žaludku, dále částečná jejunální diverze a biliopankreatická diverze. Pacient si však musí uvědomit, že léčba obezity je běh na dlouhou trať, často dokonce celoživotní. Jejím cílem by nemělo být pouze snížení hmotnosti, ale především snížení vzniku zdravotních rizik s obezitou spojených.

Závěr

Úprava jídelníčku, dostatek spánku, navýšení pohybu a dodržování pitného režimu jsou jen ty nejzákladnější kroky, které musí obézní člověk dlouhodobě dodržovat, chce-li být opět zdravý. Léčba je však velmi individuální, proto je nutné konzultovat ji s profesionály. Žádná „zaručená dieta“ z internetu vás tohoto chronického onemocnění nezbaví, a rozhodně ne během několika dnů či týdnů. V neposlední řadě je také nutné nahlížet na obezitu skutečně jako na závažné onemocnění, nejen jako na kosmetický problém. Především v Česku se nadváha a obezita často zlehčují, což se odráží ve výše zmíněných datech průzkumu Eurostatu.

Ani druhá strana spektra – takzvaný fat-shaming – není správná. Posmíváním se nikomu nepomůžeme, tím spíš osobě, která si je své nemoci vědoma a snaží se ji řešit. Jednoduše řečeno: obezita by neměla být terčem posměchu a urážek, ale ani vychvalování. Nezapomínejme: je to především nemoc.

Autor: lan

Dvacáté první století jako epidemie obezity. Obezita už se dávno netýká jen bohatých. Dnes obezitou trpí převážně chudší lidé. Může za to nesprávná skladba jídelníčku, nedostatek pohybu i
Zdravá výživa

 300 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ