Zdraví

Syndrom polycystických vaječníků aneb tichý zloděj ženství

07.10 2020|Nemoci
Syndrom polycystických vaječníků aneb tichý zloděj ženství

Nadměrné ochlupení na pro ženu netypických místech, hrubý hlas, nadváha, přerušená menstruace a v podstatě neexistující ovulace. To jsou jen některé z příznaků doprovázející endokrinologické onemocnění známé jako syndrom polycystických ovarií neboli vaječníků. Pro jeho označení se také používá mezinárodní zkratka PCOS (polycystic ovary syndrome).

Co dělá ženu ženou

Každá žena i muž produkují ve svém těle jak ženské, tak mužské pohlavní hormony. U žen logicky převládají ženské, tedy estrogeny, zatímco u mužů jsou to androgeny. Pro obě pohlaví jsou důležité především pro správný vývin sekundárních pohlavních znaků, mezi které patří růst ochlupení, zhrubnutí hlasu, růst prsou, rozšíření pánve a boků nebo nárůst podkožního tuku.

Ženy trpící syndromem polycystických ovarií však zažívají to, s čím se během puberty setkávají muži. Mají hrubší hlas, ochlupení tam, kde to pro ženy nebývá typické, nemenstruují a nemají ovulaci. Také je pro ně velmi snadné přibrat na váze, v důsledku čehož se potýkají s obezitou. Příčinou tohoto onemocnění, jímž podle odhadů trpí 5 až 20 % žen v reprodukčním věku, je zvýšená tvorba již zmíněných mužských pohlavních hormonů, androgenů. Kvůli jejich nadměrné produkci nemůžou ve vaječnících dozrávat vajíčka, naopak se z nich na povrchu vaječníků tvoří cysty. Když je cyst více, připomínají poněkud bizarně perlový náhrdelník. Samotné vaječníky bývají zvětšené, a to až trojnásobně.

Inzulin, genetika i nezdravá životospráva

A proč vlastně dochází u některých žen ke zvýšené tvorbě androgenů? Možnou příčinou může být takzvaná inzulínová rezistence. Funkce inzulinu je dopravit glukózu do buněk. Pokud se však glukóza hromadí v krvi místo toho, aby vyživovala buňky, snaží se organismus vytvořit inzulinu více. Tím dochází k hyperinzulinemii, která může zapříčiňovat nadměrnou produkci mužských hormonů.

Dalším vysvětlením může být i genetická dědičnost, nezdravý životní styl zahrnující nadváhu či obezitu, nebo zvýšená stimulace hypofýzy, která je odpovědná za tvorbu luteinizačního hormonu. Ten je v ženském těle přítomný a ovlivňuje právě tvorbu estrogenu a progesteronu produkovaných folikulárními buňkami. Pokud je však tvorba hormonu vysoká, buňky jsou přetížené a produkují už známé androgeny.

Tichý zloděj ženství

Co z toho všeho však vyplývá pro nemocnou ženu? První příznaky se mohou objevit už v pubertě, kdy nejčastěji souvisí s nepravidelnou menstruací, jež nastává v důsledku neexistující ovulace. Doprovodným jevem bývá nadváha. Žena často působí mužně až neupraveně. Mnohé z pacientek se potýkají také s:

  • akné
  • hirstutismem neboli nadměrným růstem ochlupení nad horním rtem, na bradě, na prsou, na zádech nebo na břiše
  • maštěním a vypadáváním vlasů
  • hrubým hlasem
  • hyperpigmentací
  • mastnou pletí
  • pocity nadýmání
  • potížemi se spánkem
  • bolestí pánve
  • častými potraty (když je zachována ovulace) nebo neplodností

Stejně vážnou skupinu tvoří i psychické potíže, neboť si ženy trpící PCOS nemusí připadat dost dobré. K výše zmíněným problémům se tak přidávají i deprese, úzkosti, sociální fóbie, případně neschopnost navázat vztah.

Chybějící osvěta o PCOS

Výše jsme zmiňovali, že se s prvními příznaky ženy potýkají už v pubertě. Jen málokterá z nich však ví, že se může jednat právě o PCOS. Gynekologové jim totiž často pouze napíšou hormonální antikoncepci, která sice může problémy dočasně potlačit, nikoliv však vyřešit. Když taková dívka či žena pilulky vysadí, příznaky se opět vrátí a pro okolí tak působí jako neupravená a zanedbaná. Pomoci změnit společenské myšlení by přitom mohla zatím chybějící osvěta. Většina lidí totiž nemá o existenci syndromu ponětí.

Vyšetření u gynekologa

Jak se tedy dozvíte, zda trpíte syndromem polycystických vaječníků? V prvé řadě by vás měl váš gynekolog vyšetřit ultrazvukem a stanovit váš bazální hormonální profil. Pokud trpíte PCOS, v profilu bude jasně zvýšený poměr hormonů a na ultrazvuku jdou vidět ony „perly“: obaly nedozrálých vajíček. Při diagnóze by se vám dále měla vyšetřit hladina krevního cukru a lipidové spektrum. Syndrom polycystických vaječníků s sebou nese totiž náchylnost k dalším onemocněním, jakými jsou právě diabetes druhého typu či kardiovaskulární potíže.

Léčba jakožto mírnění příznaků

PCOS je neléčitelné onemocnění. Jeho příznaky se dají zmírnit a velmi pomáhá také redukce váhy, univerzální léčba však zatím neexistuje. Lékaři proto předepisují léky i na základě toho, čeho chce pacientka dosáhnout. Je-li to zmírnění příznaků, předepisuje se hormonální antikoncepce. Pokud má navíc žena problém s nadváhou, a tedy inzulinovou rezistenci, předepisují se antidiabetika, která rovněž snižují hladinu androgenů. Když je jejím přáním otěhotnět, nasazují se antiestrogeny znovuobnovující ovulaci. Zřídka se přistupuje k chirurgickému laparoskopickému zákroku, nicméně i ten je možný.

Odborníci se shodují na tom, že důležitým krokem je udržování zdravé váhy a životosprávy. Nadváha či dokonce obezita v kombinaci se sedavým stylem života je pro ženy trpící PCOS obzvlášť nebezpečná, neboť vede k dalším rizikovým onemocněním.

Zdravá strava, cvičení a bylinky

My ženy nemáme to nemáme v životě lehké, což pro ženy s PCOS platí ještě stokrát více. Hormonální léčba může být složitá a občas frustrující, proto by ji měly pacientky podpořit také úpravou svého životního stylu. Jelikož téměř u všech postižených syndromem polycystických vaječníků existuje nějaká forma inzulinové rezistence, boj s přebytečnými kily navíc se stává během na dlouhou trať. Redukce váhy má však pozitivní vliv na úpravu hormonálního cyklu, a tak je třeba ji nepodceňovat. Dietolog, pravidelný pohyb alespoň 1 hodinu denně a zdravá strava udělají mnoho.

Další z podpůrných léčeb jsou bylinky a hormonální jóga. Speciální ásany aktivují žlázy s vnitřní sekrecí a stimulují je, čímž dochází k jejich prokrvování. Z bylinek se pak doporučuje třeba šalvěj či pampeliška. Mějte však na paměti, že klíčové je zde slovo podpůrné: samy o sobě bylinky ani jóga nic nezmůžou.

Autor: lan

Syndrom polycystických vaječníků, ve zkratce PCOS, trápí 5-20 % žen. Příznakem syndromu polycistických ovárií je hrubší hlas, ochlupení na pro ženy netypickém místě, nepravidelná menstruace a absence ovulace
Zdravá výživa

 300 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ