Zdraví

Cesta ke spokojenému životu? Celoživotní vzdělávání

09.10 2018|Osobní rozvoj
Cesta ke spokojenému životu? Celoživotní vzdělávání

Většina z nás studuje ve škole, aby získala vzdělání a následně dobrou práci. Obvykle se učí jen to, co se požaduje a nic víc. Jakmile dokončí střední nebo vysokou školu, s učením končí. A to je obrovská škoda. Motivační řečník Brian Tracy říká, že nejcennějším aktivem, které kdy budeme mít, je náš intelekt a to, co do něj investujeme.

Celoživotní cesta za lepším životem

Celoživotní vzdělávání je neustále a dobrovolné hledání znalostí z osobních a profesních důvodů. Populární americký spisovatel a životní kouč Tony Robbins ve svých knihách vyzývá, abyste učinili jeden velmi důležitý závazek: každý den jste zlepšili svůj život v každé nebo alespoň v jedné z následujících oblastí - zdraví, finance, podnikání, myšlení, vztahy kariéra atd.

Ptáte se proč?

Celoživotní vzdělávání má celou řadu výhod. Pomáhá zlepšit naše chápání světa kolem nás, poskytuje nám více a lepší příležitosti, díky kterým můžeme zlepšit kvalitu našeho života. Zvyšuje naši sebedůvěru a sebeúctu. Pomáhá nám snižovat životní rizika a zlepšuje naši flexibilitu. Pomáhá nám dosáhnout uspokojivějšího osobního života. Je výzvou pro naše myšlenky a přesvědčení. A v neposlední řadě může být zábavné.

Existuje názor, že nepřetržité učení a aktivní myšlení po celý život může zpomalit nebo zastavit vývoj některých forem demence, i když ve skutečnosti existuje jen málo věděckých důkazů, které by toto tvrzení podpořila. Udržování aktivního mozku má ovšem své výhody, protože učení může zabránit tomu, abyste se nudili, a zajistit vám tak pestřejší život v jakémkoliv věku.

Existuje řada důvodů, proč se lidé rozhodnou pro další vzdělávání. Někteří chtějí zlepšit své znalosti nebo dovednosti kvůli svému hobby. Někteří chtějí získat novou dovednost, která nějakým způsobem zlepší jejich život - například kurzy keramiky nebo automechaniky. Jiní chtějí zlepšit svůj zdravotní stav nebo zjistit svůj rodový původ. Někteří zase plánují výlet a chtějí se dozvědět více o historii a kultuře cílového místa. Vy se třeba můžete rozhodnout absolvovat studium v pozdějším životě jednoduše proto, že se vám líbí vybraný předmět a výzvy akademického studia.

Systém CANI

Tonny Robbins před lety vyvinul systém CANI (Constant And Never-ending Improvement) - Neustálé a nikdy nekončící zlepšování. Pokud se zavážete k dodržování systému CANI, znamená to, že jste ve svém životě odhodláni dosáhnout toho nejlepšího a zároveň se staráte o své emoční blaho. V praxi to znamená, že byste měli každý den vylepšit alespoň jednu oblast svého života. Například při učení cizího jazyka to znamená, že se každý den naučíte třeba 5 nových slovíček nebo jedno gramatické pravidlo.

Pokud chcete CANI dodržovat, musíte trávit čas hledáním novým informací, nápadů, znalostí, dovedností a strategií, které vám pomohou získat výhodu nad ostatními, kteří se snaží o stejný kariérní nebo obchodní cíl. Kromě toho je potřeba věnovat čas rozvoji nových dovedností, chování a přesvědčení, které přispívají k tomu, co se naučíte a pomáhají se zavedením těchto poznatků do praxe.

Klíčem k programu CANI je věnovat se dovednostem v oblasti učení, které jsou nadčasové a mohou být aplikovány okamžitě. To znamená, že váš život posunou o krok dopředu každý den. Bez ohledu na to, zda to znamená číst knihy ve zvoleném oboru, zapsat se do kurzu, najmout si trenéra nebo mentora, to znamená, že učení a sebevzdělávání jsou ve vašem životě prioritou.

Když upřednostňujete nepřetržité učení, přirozeně to pomáhá zlepšit vaši schopnost řešit problémy, myslet kreativně a kriticky. To pomáhá zvýšit hloubku a šíři vašich znalostí a zkušenosti, které mohou být důležité pro klíčové příležitosti při kariérním postupu. Existuje zajímavý vzorec: čím víc víte a učíte se, tím jasněji rozumíte tomu, co potřebujete vědět. A i kdybyste dosáhli své práce snů, uvědomíte si, že i tak je potřeba v celoživotním vzdělávání pokračovat.

Zákony celoživotního vzdělávání

Pokud jde o celoživotní vzdělávání, existují tři základní zákony, které jej regulují a pomáhají optimalizovat váš život a myšlení.

1. Zákon praxe

Říká se, že čím víc budete mít praxe a pracovat na rozvoji klíčových dovedností, tím kratší čas budete potřebovat na dokončení určitých úkolů, což zvýší vaší úroveň. Jinými slovy, čím vyšší úroveň kvalifikace, tím vyšší je kvalita a rychlost práce, kterou můžete udělat.

2. Zákon o sběru znalostí

Čím více poznatků získáte, tím větší je úroveň porozumění, kterou máte k určitému předmětu, a tím více se objevuje informací, které může získat v dané oblasti díky stávajícím znalostem a zkušenostem. Jinými slovy, čím více vědomostí o něčem získáte, tím jednodušší pro vás bude rozpoznat vzorce a příležitosti, které můžete využít. S velkým množstvím znalostí existuje schopnost vědět, co dělat za různých podmínek a okolností. Toto porozumění vám může poskytnou relevantní nápady a názory, které vám pomohou dosáhnout toho, co chcete.

3. Zákon zlepšování

Postupné zlepšování vede k malým změnám, ale v průběhu času povedou drobné změny k významnějším změnám. Takže malé zlepšení a změny, které dnes děláte, vám mohou v dlouhodobém horizontu pomoci získat velké úspěchy. Je obtížné se každý den učit, když výsledky nejsou vidět. Proto je důležité si každodenně připomenou důvod, proč se učíte. Po nějaké době uvidíte, že úsilí nebylo marné.

Změna myšlení

Chcete-li rozvíjet zvyk celoživotního učení, je důležité změnit své myšlení. Jakákoliv změna musí začínat změnou v tom, jak myslíte a vnímáte proces učení. Celoživotní vzdělávání vyžaduje velkou zvědavost. Chcete-li se celoživotně vzdělávat, musíte svět kolem sebe prozkoumávat se zvědavostí. Svět je plný možností a jediný způsob, jak uskutečnit jeho plný potenciál, je otevřít se všemu novému a chtít se všechno naučit.

Sledování pokroku

To je klíčová dovednost. Jak jsme již řekli, při celoživotním učení se budete zlepšovat pomalu a často můžete ztratit motivaci. Proto je nutné si stanovovat malé cíle, které lze realizovat. Nakreslete si grafy svých úspěchů, které vám pomohou udržet si nadšení. Ptejte se sami sebe na následující otázky:
  • Co jsem dnes udělal v rámci tréninku?
  • Jaké hodnotné poznatky jsem dnes získal?
  • Jak mohu tyto znalosti uplatnit v příštím týdnu?
  • Jaký je můj pokrok?
  • Jak jsem dnes použil existující znalosti?
  • Jaké chyby v myšlení jsem udělal?
  • Jak jsem reagoval na lidi, události a okolnosti?
  • Co jsem se dozvěděl o sobě a lidech?
  • Co mohu zítra zlepšit?

Autor: Liv

Cesta ke spokojenému životu? Celoživotní vzdělávání. Sebevzdělávání a sebezdokonalování je běh na dlouhou trať, který se rozhodně vyplatí
Zdravá výživa

 304 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ