Zdraví

Budhismus: 3 pravdy, které změní váš život

03.11 2018|Osobní rozvoj
Budhismus: 3 pravdy, které změní váš život

Žádná meditace, pouze filozofie. Zde jsou tři vznešené pravdy budhismu, které si můžete vychutnat každý den a ony změní váš život k lepšímu.

1. Dukkha - Utrpení je součást života

Mnoho lidí pokládá budhismus za pesimistický a negativní. To všechno kvůli slavnému dogmatu tohoto náboženství, které prohlašuje, že život je utrpení. Ale problém je v tom, že si většina lidí toto rčení vykládá naprosto mylně. Budhismus vlastně říká: "Život není jen příjemný a laskavý, tak se podle toho k němu postav".

Podle budhistů většina z našeho utrpení vzniká z toho, že se snažíme zabránit duševnímu utrpení nebo potlačit složité emoce. Náš život nevyhnutelně provází pocity ztráty, smutku, únavy, nudy nebo úzkosti. Je to součást našeho života. A pokud se tomu budeme chtít vyhnout tím, že budeme nakupovat nové věci, brát drogy, cestovat, chovat se promiskuitně nebo přemrštěně, tím si způsobíme další frustraci, zklamání a jiné formy bolesti.

Jak se k tomu postavit? Začněte brát život takový, jaký je, s dobrými a špatnými časy. Zapomeňte na dokonalý, snadný a bezbolestný život, který se vám snaží vnutit módní, zábavní či farmaceutický průmysl. Nedokonalost je ve své podstatě krásná, protože nikdy nevíte, co přinese, dělá z vašeho života jedno velké a nekonečné překvapení. I když prožíváte něco špatného, už teď se můžete těšit na něco dobrého a nového, co přijde potom. Čím dříve nedokonalost života přijmete, tím méně zklamání vás čeká, a tím snadněji se vám bude žít.

2. Anitja - Život je neustálý pohyb

Anitja nebo-li nestálost znamená, že život jak ho známe, se neustále mění, je v neustálém pohybu. Nikdy se nemůžeme vrátit k minulosti a budoucnost je iluze. Každé ráno se probouzíme trochu jiní, nikdy nejsme stejní jako včera. Naše buňky se liší ve fyzické vrstvě, naše myšlenky jsou jiné. Máme i jinou tělesnou teplotu a dýcháme jiné složení vzduchu. Všechno kolem nás se mění a my to nemůžeme ignorovat.

To, co obvykle považujeme za věci, jsou ve skutečnosti procesy. Hmotné věci, ačkoli vypadají trvale a solidně, jsou vlastně soubory pomalu probíhajících chemických reakcí a fyzikálních procesů. Stejně tak buňky, kterými je tvořeno lidské tělo, neustále zanikají a jsou nahrazovány novými.

Podobně i mysl je jen proměnlivý proud vědomí. Pomíjivost se vztahuje i na samotný buddhismus. Jednou bude Buddhova nauka zapomenuta a svět bude muset čekat dlouhé věky, než se objeví nový sammásambuddha, který znovu odhalí cestu k nirváně. To dává buddhistům vědomí naléhavosti, protože není jisté, jestli se znovu narodíme v lidské podobě ještě před zánikem buddhismu.

Na druhou stranu, pomíjivé je i každé utrpení a také každý karmický následek. Na rozdíl od jiných náboženství, v buddhismu neexistuje věčné zatracení. Pomíjivá je i samotná samsára, což dává naději, že jednou všechny bytosti dosáhnou nirvány.

Nepříjemný pocit nestálosti pro nás může být i příjemný, když se na něj budeme dívat z té správné strany. Pokud víme, že nic není trvalé, musí nám být jasné, že i bolest a špatné období se jednou změní. Přijmeme-li myšlenku pomíjivosti života a jeho hojnost, bude to pro nás nesmírně osvobozující.

Jak použít tuto myšlenku? Oslavte změnu. Přijměte to, že některé cesty končí a jiné začínají. Všechny špatné věci, které se dnes zdají být hrozné, brzy skončí a vy si udržíte v paměti jen to dobré, pokud budete chtít. Váš postoj je důležitější než boty nebo nový iPhone, tyhle materiální věci vám přinesou radost jen pár dní, ale například radost z komunikace s dětmi se bude opakovat každý den.

3. Anatta - Neustále se měníme

Obvyklým požadavkem pacientů přicházejících do ordinací psychologů je: "Chci najít sám sebe". Naše kultura nás vedla k tomu, abychom všichni uvěřili, že někde uvnitř nás je pravda, naše "já". Je to někde mezi naším srdcem a játry nebo jinde v mozku? Kdo ví!

Budhismus vychází ze skutečnosti, že neexistuje žádné pevné a stabilní "já". Vzhledem k předchozímu principu, podle kterého se všechno mění, platí, že i my se neustále měníme. Naše identita se neustále aktualizuje.

Jak tuto myšlenku použít? Místo, abyste se zaměřovali na hledání sebe sama, soustřeďte se na to, co můžete vytvořit v přítomném okamžiku. Dnešek je vždy odlišný od včerejška. Jestli jste dnes v depresi, neznamená to, že budete i zítra nebo pozítří. Pokud nemůžete odpustit přátelům nebo příbuzným jejich provinění, neznamená to, že jim to nemůžete odpustit později.

Autor: Jad

Budhismus: 3 pravdy, které změní váš život. Budhismus a jeho tři principy vám pomohou žít spokojenější život. Tyto tři principy budhismu vám
Zdravá výživa

 313 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ