Zdraví

25 činností, díky kterým se stanete chytřejšími

03.11 2017|Osobní rozvoj
25 činností, díky kterým se stanete chytřejšími

Inteligence není omezená jen výškou IQ. Existuje mnoho možností, jak zvýšit kognitivní schopnosti a stát se efektivnější v mnoha profesních i osobních oblastech.

S dostatečnou motivací a pevnou vůlí si může kdokoli rozšířit své mentální schopnosti a stát se chytřejším. Zařazování nových zvyků do každodenní rutiny a poskytování častějších stimulací může zostřit váš intelekt velmi rychle a inspirovat vás každý den k nějaké nové výzvě. Zdraví vašeho mozku je důležitým klíčem k celkovému fyzickému zdraví. Seznam níže zahrnuje ty nejlepší mozek-zaměstnávající aktivity v každodenním životě.

1. Buďte otevřeni novým věcem

K vytvoření nové neurální cesty a posilnění mozku je v životě nutné bez přestání získávat nové zkušenosti a informace. Na začátku tyto momenty mohou být zbytečné, ale možná nakonec přistihnete sami sebe, že se na tyto momenty těšíte.

2. Navštěvujte nová místa

Ať už to znamená studování v nové kavárně, vyzkoušení jiné trasy na cestě do práce nebo cestování do jiné země, změna místa je jednoduše dobrá pro náš mozek. To může být složité rozpoznat v momentě, kdy se obvykle cítíte spíše rozpačitě - minimálně zpočátku. V kavárně si totiž nemůžete objednat to, co vždycky". Musíte nejdříve nastudovat nové menu, vybrat si něco, co jste nikdy předtím nezkusili a rozhodnout se.

Zdá se to být jednoduché, ale lidé si užívají pohodlí, na které jsou zvyklí. Jsme rádi, když víme, co můžeme očekávat. Když cestujete do nové země, jazyk je neznámý, zvyky nám nic neříkají a kultura zobrazuje divný životní rytmus. Přizpůsobit se novým elementům nutí mozek poprat se s novou, nečekanou výzvou. Naučit se, jak komunikovat skrze jazykovou bariéru. To přiměje mozek kreativně vyvíjet způsob, jak vyjádřit své potřeby a emoce. Poslouchání muziky, zkoušení nového jídla, hledání cesty v cizích ulicích, to všechno funguje jako výzva pro náš mozek, který se musí adaptovat v nových situacích.

3. Pokračujte ve vzdělávání se

Vzdělávání v dospělosti je ta nejlepší investice času, peněz a energie, jakou můžete udělat. Zatímco vzdělání je cennou zkušeností během celého dětství a dospívání, dospělí často podceňují svou schopnost naučit se novým věcem a dovednostem. Přimějte se k navštěvování lekcí, ať už akademických nebo kreativních. Dobrovolná volba pokračovat ve vzdělání vašemu mozku dá perfektní možnost vytvořit nové spojitosti a vylepšit si inteligenci.

4. Čtěte a sledujte zpravodajství

Tohle je aktivita, která může být tradicí, a přesto vyživuje zdravé mozkové buňky. Vyhradit si půl hodiny každé ráno nebo večer na čtení novin nebo sledování televizních zpráv pomůže udržet váš mozek aktivní. Trávení nových informací je dobrý každodenní zvyk. Noviny představují zajímavá témata k zamyšlení a nechají váš mozek zpracovávat novou informaci.

5. Čtěte knihy

Čtení je tou nejzákladnější cestou, jak usnadnit vaši mozkovou aktivitu. Často poskytuje některé z nejrozmanitějších příležitostí k protáhnutí vaší mozkové kapacity. Čtení poskytuje praktickou výpomoc v podobě nové slovní zásoby, představování příkladů správného užití gramatiky a ukazuje eleganci správně napsaných vět. Nicméně, to je jen polovina kouzla čtení.

Ať už si vyberete fikci, non-fikci, historickou literaturu nebo poezii, čtení nabízí čtenáři příležitost představovat si spojitosti mezi literaturou a reálným životem. V tomto případě je čtení alternativní cestou, jak umožnit vašemu mozku cestovat na nová místa. Když vaše představivost pracuje, aby si vytvořila skutečné lidi, místa, a zážitky ze slov na papíře, váš mozek si vytváří nové rozvody, aby novým informacím porozuměl.

6. Přistupujte k práci novými způsoby

Vaše zaměstnání v podstatě zastřešuje spoustu nových zkušeností. Bez ohledu na typ vašeho zaměstnání, každý má čas od času možnost přemýšlet mimo svou"bublinu", řešit problémy kreativnější cestou a přispívat čerstvými myšlenkami celému týmu. Na místo stresování se každým problémem, je důležité relaxovat a začít si představovat jiné způsoby, jak dosáhnout cíle.

7. Přijímejte výzvy

Stejně jako vzpěrač, který pracuje na svých svalech, vy musíte trénovat váš mozek denně. Přinuťte se dostat se za hranici vašich současných schopností. Tak jako řekl Albert Einstein: "Neměli bychom si vytyčovat cíle, které jsou snadno dosažitelné. Je třeba rozvíjet cit pro to, co je těžce dosažitelné skrze naše největší úsilí."

Budete-li se dostatečně soustředit a procvičovat, mozek vás skutečně překvapí. Podceňování sama sebe vás drží daleko do úspěchu. Když začnete věřit v jeho schopnosti, dojdete za hranice toho, co jste si mysleli, že je možné.

8. Trénujte mozek

Knihy i internet nabízí celou řadu fantastických cvičení pro trenink mozku. Stačí si jen vybrat, ať už je to puzzle nebo hry, které jsou za tímto účelem vytvořeny, aby zvýšily plasticitu mozku. Můžete vyzkoušet třeba IQ testy.

9. Ptejte se pětkrát proč, když narazíte na problém

Jsou problémy a situace, kdy 5x proč stále poskytuje dobrý start, jak je řešit či se něčemu dostat na kloub. Pokládáním otázek přimějete mozek, aby na ně hledal odpovědi. Proto namísto, abyste se trápili problémem, je vždycky lepší začít ptát se proč, byť třeba víckrát.

10. Vyhýbejte se technologiím, abyste udrželi mozek ve formě

Technologie dokáží v moderním světě zázraky, ale někdy závislost na technice brzdí schopnost mozku řešit problém, adaptovat se na nové prostředí a být praktickým ve věcech, jako je matematika nebo navigace. Zkuste se vydat na výlet bez GPS. Vypočítejte několik matematických příkladů bez kalkulačky. Nechte pracovat váš mozek a uvidíte výsledky.

11. Dejte prostor kreativitě

Malování prsty na rukou v mateřské škole nebyla jen zábavná aktivita. Pomáhalo to otevřít vaši mysl novým možnostem a jednalo se o způsob, jak řešit problémy. Umělecký způsob myšlení vytváří nové příležitosti najít nová řešení, čerstvou inspiraci a nenásilnou sebejistotu. Spojí-li se tyto elementy v osobním a profesním prostředí, vede to k tomu, že obyčejní lidé září - stanou se inovativními mysliteli a vynalézavými lídry. Hledejte způsoby, jak zařadit kreativitu do mdlé a nudné každodenní rutiny.

12. Kreslete

Nemusíte být umělec abyste ocenili přínosy kreslení, které kultivují mozkovou aktivitu jedinečným způsobem. Navíc pečuje o základní koordinaci očí a rukou. Odesílá nervové spoje do tzv. neurotransmiterů, aby pomohl permanentně a jasně uchovávat vaše vzpomínky. Od klikiháků na cáru papíru až po portréty malované úhlem - kreslení je zdravou mozkovou aktivitou pro každého.

13. Malování

Malování je rozšířením, jakousi nadstavbou kreslení. Krmí stejnou oblast mozku, ale na rozdíl od kreslení, malování často přináší nové, neznámé struktury a barvy, které stimulují mozek. Malíři často mají silný smysl všímat si všeho kolem. Malování vede lidi k tomu, aby zaznamenali detaily ve světě kolem nich. Soustředění mozku přináší sílící stav bdělosti.

14. Hrajte na hudební nástroj

Učení se hrát na hudební nástroj má také mimořádný přínos na fungování mozku. Koordinace, paměť, koncentrace a matematické dovednosti se posilují díky hře na nástroj. Některé nástroje jsou větší výzvou než druhé, nicméně každý usnadňuje nárůst a zlepšení kognitivních funkcí.

15. Pište

Stejně jako čtení, psaní podporuje rozšiřování slovní zásoby, gramatické dovednosti a správného užívání syntaxu. Psaní pomáhá mozku uchovávat informace efektivněji a podporuje schopnost si pamatovat. Studie ukazují, že studenti, kteří si pravidelně dělají ručně poznámky během vyučování, mají lepší známky. Psaní nutí člověka věnovat pozornost jeho vzpomínkám, zkušenostem a vnitřní dialogům - kombinace, která posiluje mozkové funkce.

16. Hrajte občas nějakou roli

Obujte se do bot někoho jiného a váš mozek začne hledat nové rozvody, aby vám pomohl myslet jako někdo jiný. Pro ty, kdo se snaží vytvářet kreativní myšlenky, je herectví nápomocným kolem, které jim pomůže začít otáčet mozek a rozvíjet unikátní řešení složitých problémů.

17. Spolupracujte s ostatními

Ačkoli je logická inteligence důležitá, emocionální inteligence hraje v úspěchu stejně nezbytnou roli. Spolupráce s ostatními pomáhá lidem dostat se za hranice jejich myšlení, získat nové myšlenky a vidět věci z jiné perspektivy.

Lidé jsou nároční. Chytří si často užívají izolaci, protože je tak nemohou ostatní kritizovat. Nicméně tento diskomfort je nutný k tomu, aby byl člověk doopravdy moudrý, protože je to dostává z jejich bubliny. Když začnete věřit, že máte na vše správné odpovědi, schromážděte se s ostatními, abyste si rozšířili úhly pohledu.

18. Učte a sdílejte informace s ostatními

Ať už k tomu dojde virtuálně nebo tváří v tvář, snažte se sdílet s kolegy a vrstevníky zkušenosti a nabité informace. Neokoukané tváře, nové myšlenky a nápady jsou inspirativním podnětem a vytváří intenzivnější výukové prostředí pro váš mozek. Vytvořením sítě ke sdílení myšlenek váš mozek začne vyvíjet nové sítě k formulování a uskutečnění nových inovativních konceptů.

19. Mluvte se zajímavými lidmi

Žádní dva lidi nemají stejnou životní zkušenost. Každý interpretuje informace jedinečným způsobem, jinak uchovává i vzpomínky a každodenní život ztotožňuje s vlastním duševním vzplanutím, proto je pro zdravý mozek spolupráce nezbytná. I když si rádi myslíme, že náš postoj je nejlepší, získáváním jiných perspektiv od ostatních, pomáhá našemu mozku zamýšlet se nad novým řešení a novými technologiemi v osobní i profesní sféře.

Ať už konverzujete o čemkoliv, měli byste být také dobrým posluchačem. Když druhý mluví, ztlumte na chvíli své myšlenky a soustřeďte se na jeho slova. Je to sice náročné, ale pro mozek dobrá disciplína.

20. Pracujte v týmovém prostředí

Prostředí, ve kterém spolupracujete s ostatními lidmi, je pro lepší aktivitu mozku také důležité. Někteří lidé ale rádi pracují nezávisle a obávají se toho momentu, kdy budou nuceni podílet se na týmově orientovaném pracovišti. Nicméně tito individualisté jsou často velmi inteligentní a může pro ně být lepší pracovat v týmu co nejméně.

21. Cvičte

Studie neustále ukazují, že lidé, kteří pravidelně cvičí, mají vyšší IQ. Cvičením si navíc udržujete pevnější tělo. Lidé, kteří cvičí pravidelně, stimulují růst mozkových buněk. K procesu nazývanému neurogeneze dochází během tvrdé dřiny, což způsobuje nárůst produkce tzv. neurotransmiterů. Díky vedlejším efektům, jako je nárůst dopaminu, si aktivní lidé užívají méně stresu, lépe se koncentrují a mají více energie.

Dr. Michael Nilsson ze Sahlgrenska Academy a Sahlgrenské univerzitní nemocnice ve Švédsku vedl rozsáhlý výzkum na toto téma. "Být fit znamená, že máte také dobré srdce a objem plic, a že váš mozek získává spoustu kyslíku," řekl doktor. Jeho výzkum se zaměřil na milion mužů ze švédské armády a Dr. Nilsson nalezl přímou spojitost mezi výsledky z fyzických a IQ testů.

22. Věnujte se lehké atletice

Několik studií ukázalo, že aktivní děti jsou typicky lepší ve škole a mají větší šanci, že budou ve vzdělání po střední škole pokračovat. Ačkoli atletika může být zároveň vyčerpávající, o celkovém přínosu pro vaší budoucnost není pochyb. Ať už si myslíte, že jste dobří v basketbalu, běhání nebo zvedání činek, nebo zkoušení něčeho nového každý den, udržování této rutiny je důležité k udržení zdravého mozku.

23. Meditujte

Snaha ovládat a zklidňovat váš mozek příznivě ovlivňuje jeho aktivitu. Několik let se lékaři zabývali účinky meditace na mozek a výsledky jsou působivé. Při práci na jedné známé studii se Dr. Richard Davidson z Wiskonsinské univerzity spojil s Dalajlámou, aby zjistil, co se s mozkem během meditace děje. Transcendentální meditace má podle studie výjimečný účinek na mozek. Lidé, kteří bojují se strachem, úzkostí, depresemi či jiným mentálním onemocnění, by proto měli experimentovat s meditací s cílem uklidnit se a rozvíjet schopnost soustředit se.

24. Dopřejte si výživnou stravu

Děti a dospělí, kteří se snaží povzbudit mozkovou aktivitu, by měli začít u své stravy. Výzkum na Bristolské univerzitě v Anglii poukazuje na silnou spojitost mezi nezdravým stravováním a nízkým IQ u dětí. Tyto nezdravé tendence lze zvrátit tím, že omezíte nadměrnou konzumaci tuku, cukru, fast foodu a zařadíte do jídelníčku více zeleniny, ovoce a libového masa.

Mozku škodí také nezdravé slazené nápoje. Matcha Green Tea, horké raw kakao a Ginko Biloba mozku naopak prospívají. Někteří vědci tvrdí, že Ginko Biloba pomáhá čerpat více krve do mozku a vylepšuje její cirkulaci.

25. Když výuka, tak aktivní

Veďte děti k interaktivním videohrám, skákání přes švihadlo a dalším aktivitám, které podpoří stimulaci mozku. Rodiče, nezapomeňte, že to musí být zároveň zábava.

Vytváření denní rutiny za účelem podpory zdravé mozkové aktivity nevyžaduje rady neurovědců. I když mnoho studií poskytuje přesvědčivé důkazy, nárůstu mozkové aktivity může být docíleno několika základními kroky. Nakládejte s vašim časem a energií tak, abyste se posouvali kupředu a váš život byl naplňující.

Autor: Ive

25 činností, díky kterým se stanete chytřejšími. Inteligentní člověk nemusí mít vysoké IQ. Stačí do své každodenní rutiny zařadit následující činnosti a budete chytřejší
Zdravá výživa

 304 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ