Zdraví

Hygge - dánské umění, jak být šťastný

15.01 2022|Osobní rozvoj
Hygge - dánské umění, jak být šťastný

Co se týká štěstí, pak se Dánové v žebříčku zemí OSN pravidelně umísťují na prvním místě. Ale jak se jim daří radovat se ze života, když se venku brzy stmívá, počasí nepůsobí radost, spíše zkouší odolnost oblečení i povahy, a ani v práci nikdo nezrušil týmovou práci ve spěchu?

Dánové mají to, co jiní nemají: životní filosofii, která je vložena v několika jednoduchých pravidlech, dovolujících vytvořit atmosféru klidu, tepla a přátelskosti – HYGGE. HYGGE je směšné dětské slovo, které znamená schopnost ocenit obyčejné potěšení života a užívat si daný okamžik. V psané dánštině se poprvé objevilo v 19. století. Je to pojem označující zvláštní atmosféru a pocity související se štěstím. O tom, co to znamená, píše ve své knize Mike Viking, zakladatel a vedoucí Institutu štěstí v Kodani.

Tady je malý úryvek z knihy:
„Mám nejlepší práci na světě. Studuji to, co dělá lidi šťastnými. V Institutu štěstí se zabýváme otázkami blahobytu, štěstí a kvality života, studujeme příčiny i důsledky štěstí člověka a pracujeme nad způsoby vylepšení kvality života lidí na celém světě. Jsme v Dánsku a v naší kanceláři od pondělí do pátku neustále hoří svíčky, i když krb v naší kanceláři není (zatím). Naše instituce vznikla v Dánsku, protože právě tato země je obvykle zařazena do hodnocení nejšťastnějších zemí světa.

Ne, Dánsko v žádném případě není ideální utopický stát, setkává se se stejnými problémy a těžkostmi, jako každá jiná země, ale domnívám se, že co se týká vylepšení kvality života svých občanů, může se zcela stát zdrojem inspirace pro mnohé. Status Dánska, jako jedné z nejšťastnějších zemí světa, vzbuzuje velký zájem novinářů. Neustále se mě ptají, proč jsou Dánové tak šťastní a co se od mohou naučit v oblasti štěstí.

Pro mnohé je to opravdové tajemství, protože kromě hnusného počasí je Dánsko známé jako jedna ze zemí s nejvyššími daněmi na světě. Je zajímavé podotknout, že státní model obecného blahobytu má širokou podporu. Občané podporují tento model, protože si uvědomují, že přeměňuje souhrn jejich finančních zdrojů na všeobecný blahobyt. Neplatíme jen daně – investujeme do naší společnosti. Kupujeme kvalitu života. Klíčem k pochopení vysoké úrovně blahobytu v Dánsku je v tom, že model umí snížit risk, zmírnit nejistotu a neklid, odvrátit vznik nespokojenosti.

Nicméně, nedávno jsem došel k závěru, že nejspíš přehlížíme ještě jednu ingredienci dánského receptu na štěstí – HYGGE. „HYGGE“ pochází z norského slova označujícího «štěstí, blahobyt». V dánštině slovo „hygge“ může být jak sloveso, tak i přídavné jméno (hyggelig(t) – mající vlastnosti hygge). Dánové říkají: „Jak hyggeligt bude sejít se“, „Hyggeligt párty“, „Byl to hyggeligt se s tebou setkat“, „Chci s tebou strávit čas hyggeligt“.

To znamená, že hygge je možné přidat prakticky k jakémukoliv dánskému slovu. Například pátek večer – čas pro familiehygge a pohodlné vlněné ponožky – hyggesokker. Hygge je tedy slovo, které se podle Mika Vikinga „ nepíše, ale cítí se“.

Jak procítit hygge?

Mike Viking píše, že hygge není ani tak o věcech, jako o atmosféře a pocitech – pocitu domova, blízkosti milovaných lidí, pokoje a klidu, když se cítíme chránění a můžeme se uvolnit. Hygge – to je schopnost ocenit běžné radosti života a těšit se z okamžiku. Při tomto váš rozpočet může (a dokonce měl by) být velmi skromný. Úměra je zde nepřímá – čím více lesku a rozkoši, tím méně hygge.

Chuť hygge – známá, příjemná, uklidňující. Když čaj, pak s medem, když sušenky, tak s dobrou polevou, když ragú, tak s přidáním vína nebo oblíbeného koření.

Horký nápoj


Zvuk hygge – praskání hořícího dřeva, které střílí malé jiskry. Šumy, které jdou slyšet pouze v tichu: zvuk dešťových kapek na okenním parapetu, foukání větru za oknem, šustění stromů, vrzání dřevěné podlahy. Jsou to různé zvuky, dokonce burácení hromů, jen pokud se nacházíte v daný moment doma, v pohodlí a bezpečí.

Vůně hygge – je ta, která vás přenese do minulosti, tam, kde vám bylo hodně dobře, útulně a bezpečně. Vůně šeříku, vanilkového cukroví, dřevěného nábytku, vánočního stromečku, maminčina parfému.

Dotek hygge – příjemné pocity, které nastanou, když projedeš prsty po měkké kůži, zahříváš si ruce o horký keramický hrnek, dotýkáš se starého dřevěného stolu.

Vidět hygge – dívat se na tmavé přirozené barvy, sledovat pomalé přírodní úkazy, například tancující jazyky ohně, padající sníh, plazící se dešťové kapky po skle.

Jak ale přece pocítit štěstí?

Zapalte svíci a ztlumte světlo

Důležitou součástí všech receptů hygge jsou hořící svíčky. Ne bezdůvodně v překladu z dánštiny člověk, který kazí všechnu legraci je ten, „kdo sfoukává svíčky“. Podle Dánů, nejjednodušší způsob, jak rychle vytvořit hygge je zapálit několik živých ohňů.

28 procent dotázaných obyvatel země, které zkoumal Institut štěstí, toto dělá každý den. Třetina Dánů raději najednou zapálí více jak pět svíček najednou. Další možností je vytvoření příjemného osvětlení. Asi půl roku v Dánsku prší. Pro vytvoření pocitu pohodlí a tepla, obyvatelé země vytvářejí v domech ostrovy světla. Lampy by měly ideálně zářit teplými jantarovými světly.

Teplo domova


Vytvořte tichý koutek

Hyggekrogtiché místo v kuchyni nebo v obývacím pokoji, kde je možné pohodlně trávit čas, má většina Dánů. Někteří realitní makléři na toto poukazují při prodeji bytu jako na výhodu. Pro vytvoření takovéhoto místa je ideální široký parapet, kde je možné položit spoustu polštářů a dek. Je zde možné po večerech pít dobrý čaj, sledovat padající sněhové vločky, číst knihy.

Setkávejte se s přáteli

Podle Dánů je recept na štěstí poměrně jednoduchý: je nutné udržet zdravou rovnováhu mezi práci a osobním životem. “Čas strávený s jinými lidmi je důležitou součástí hygge. Je to obecně jedna z nejdůležitějších složek štěstí," říká Mike Viking. 78 procent Dánů se alespoň jednou za týden setkává s přáteli, rodinou nebo s kolegy mimo práci.

Téměř 60 procent Dánů si myslí, že nejlepší skupinou pro hygge jsou tři až čtyři osoby. Setkání s přáteli jsou plné vzájemné starostlivosti a klidu. Je to oblast rovnosti: nikdo nepřitahuje pozornost, nesnaží se stát tím hlavním. Hosté pomáhají hostiteli připravit jídlo, prostřít stůl, a poté vše uklidit. V takovéto uvolněné atmosféře je možné se úplně uvolnit a být sám sebou. Je to velká zóna komfortu, kde se všichni cítí dobře. Pro navázání bližší vztahů je možné vytvářet společné vzpomínky a tradice, které spojují skupinu. Například se setkávat každou první neděli v měsíci a hrát stolní hry nebo každý první letní den jít na piknik na pláž.

Přátelé


Jezte dobře

Hygge a přísné diety to nejde dohromady. Musíte se hýčkat, a proto je nutné se někdy odchýlit od zásad zdravého životního stylu. Sladkosti, káva, horká čokoláda, husté kakao s marshmallow, voňavé čerstvé pečivo s marmeládou – to vše je hygge. A takový zelný salát, to už moc ne. Celá podstata je v sladkosti zakázaného ovoce. To nemusí být drahé a přepychové. Popcorn a domácí ragú je více hygge, než foie gras nebo večeře v drahé restauraci. „Štěstí se nedá koupit, ale můžete si koupit dort a to je vlastně to samé. Alespoň to tak vnímá náš mozek," vysvětluje Mike Viking. Ale mějte na paměti: přejíst se k těžkosti v žaludku – to už hygge není.

Příprava hygge-jídla je potěšení v pomalém procesu. To, co je uděláno ručně se cení zvlášť. Sklenice s domácí marmeládou vás vrátí do léta, kdy jste vařili nasbírané plody a ochutnávali horkou pěnu. Jestli chcete, můžete zkombinovat dvě složky hygge a zorganizovat pro přátelé gurmánský klub. Společně vybíráte recept a rozdělujete, kdo co přinese. Poté po příjemných rozhovorech a vtipech přichází na řadu společná příprava a pojídání jídla.

Dobré jídlo


Oblékejte se přirozeně

Dánové mají talent oblékat se stylově a nenuceně. A to je také hygge. Jak toho dosáhnout? Koupíte velkou skříň (je to aktuální pro všechny v jakémkoliv ročním období), vyberete velký vršek (svetr nebo hrubý pletený kardigan), vytvoříte si nedbalý účes a vrstvíte oblečení (v Dánsku je to důležité, protože počasí se může změnit několikrát za den).

„Neexistuje špatné počasí, jen špatné oblečení," říká známé evropské přísloví. A také si upleťte nebo objednejte svetr Sarah Lund – pravděpodobně nejznámější věc dánského šatníku, který se proslavil díky seriálu „Zločin“. Nosí ho hlavní hrdinka, kterou hraje Sofie Grabol. Svetr si herečka vybrala sama.

Kupte deku, porcelánový hrnek nebo starou židli

Sedm z deseti Dánů se domnívá, že hygge nejčastěji vzniká doma. Ale je nutné pro to vytvořit pohodlí. Kromě tichého koutku, hygge vytváří také krb, dřevěné a vintage předměty, knihy, deky a polštářky, různé příjemné věci na omak (třeba měkká deka), keramika a porcelán.

Mike Viking radí shromáždit sadu pro „rychlou hygge pomoc“, která pomůže uvolnit se a obnovit duševní rovnováhu. Jsou to svíčky, kousek lahodné kvalitní čokolády, oblíbený čaj, kniha, film nebo seriál, marmeláda, teplé vlněné ponožky, svetr, krásný zápisník, útulná deka, hudba, fotoalbum, ve kterém rádi listujete.

Co ještě jiného můžete udělat, abyste procítili hygge?

 • Zahrajte si stolní hry
 • Pozvěte přátelé a společně zaplňte špajz. Ať každý přinese nějaké domácí zásoby: džem nebo
  zavařeniny. Pak je snězte během společných posezení.
 • Podívejte se doma na oblíbený film nebo seriál.
 • Uspořádejte posezení u krbu.
 • Podívejte se na film v letním kině.
 • Uspořádejte párty s výměnou, kdy hosté přinášejí věci, které už dlouho nevyužívají.
 • Zasáňkujte si.
 • Projeďte se na kole.
 • Vydejte se na piknik na malebné místo a nezapomeňte si s sebou vzít domácí limonádu, pečivo, ovoce, chléb a sýr.
 • Zavařujte.Autor: TaR

Hygge - dánské umění, jak být šťastný. Proč jsou Dánové nejšťastnějším národem na světě? Protože mají hygge. Naučte se s námi, jak na hygge.
Zdravá výživa

 304 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ