Zdraví

Manipulace ve vztazích - jak se bránit?

Manipulace ve vztazích - jak se bránit?

Manipulace ve vztahu není nic ojedinělého. Často jsme vůči manipulaci ve vztazích zranitelní, aniž bychom si to uvědomovali. Ať už jde o manipulaci mezi romantickými partnery, kamarády, rodiči a dětmi či zaměstnavateli nebo spolupracovníky, pokud manipulátorovi dovolíme ovládat naše pocity, motivy nebo myšlenky, jsme v pasti.

Manipulativní vztah je jednostranný a nevyvážený vztah, při kterém se manipulátor snaží prosadit své zájmy na úkor osoby, se kterou manipuluje. Tento typ vztahu se postupem času stává stále víc a víc nesnesitelný. Pokud se vám zdá, že je to váš problém, prvotním krokem ke zlepšení je rozeznat, zda se jedná opravdu o manipulaci. Hned poté je zapotřebí pochopit, jak sami přispíváte k situaci, ve které se nacházíte.

Je třeba si také uvědomit, že manipulace není totéž co vliv. My všichni používáme svůj vliv k tomu, abychom ve společnosti prosadili své cíle, a je to jedním z charakteristických znaků zdravého sociálního fungování. Vliv ovšem uznává práva a hranice jiných lidí, a je založen na přímé a upřímné komunikaci. Manipulace se naopak vyznačuje otevřeným či skrytým nucením, hraním na city, šikanou a dalšími nezdravými projevy.

Koho si manipulátoři vybírají?


 • ty, kteří se cítí užiteční a milováni pouze tehdy, když se mohou starat o potřeby ostatních lidí
 • ty, co potřebují schválení a přijetí od druhých
 • ty, kteří se bojí vyjadřovat negativní emoce
 • ty, kteří nejsou schopni říkat ne
 • ty, kteří nemají své vlastní já a pevný charakter

Jaká je taktika manipulátorů?

První taktikou je příslib nějakého zisku nebo naopak příslib žádných ztrát. „Slibuji, že pokud nepůjdeš večer ven, tak už opravím ty dveře.“ nebo Pokud tu nebude úplně uklizeno, odjedu na víkend do hor.“

Manipulace ve vztahu je také snaha partnera mít věci pod kontrolou. Většinou to pramení z nejistoty samotného manipulátora. Pokud čirou náhodou budete mít kontrolu vy nad nim, začne se manipulátor mstít a hledat způsoby, jak získat kontrolu nazpět. Manipulátoři mají i další širokou škálu metod a technik. Jednou z nejčastějších forem manipulace je rozdělení. Jinými slovy manipulátor proti sobě poštve lidi tím, že každému z nich poví něco špatného jménem toho druhého.

Viditelnými manipulačními technikami jsou pak zlost, křik, nadávky nebo dokonce šikana. Nebo naopak se manipulace ve vztahu může projevit pasivními metodami jako našpulené rty, trucování, ignorování a třeba i tichou domácností.

Jak se bránit manipulaci

Můžete si myslet, že má smysl se s manipulátorem podělit se o své pocity, ale většina manipulátorů nemá schopnost empatie. Navíc mohou tyto informace použít v budoucnu proti vám. Jedinou možnou cestou je přestat s manipulátorem spolupracovat. Vyžaduje to tvrdou sebekontrolu a obvykle to změní i povahu vztahu.

Posuďte hodnotu vztahu v závislosti na závažnosti manipulace a škodách, které vám manipulace způsobila. Samozřejmě existuje mnoho situací, například ve vztahu rodiče a dítěte, kde odchod nepřichází v úvahu. Zde je třeba si ovšem udělat v těchto věcech jasno a stanovit si cíle a směr, kterým by se měl vztah s manipulátorem ubírat.

Použijte asertivní techniky ke změně povahy vztahu. Těchto taktik je mnoho. Použití záleží na konkrétní situaci. Například pokud vás manipulátor začne tlačit do kouta, řekněte mu, že si to chcete v klidu rozmyslet a ozvete se, až budete znát odpověď. Změna reakce bude vyžadovat odvahu a sebezapření. Pravděpodobně vás bude provázet strach, úzkost a pocit viny z toho, že jste manipulátorovi nevyhověli. Odborníci doporučují, abyste začali pracovat s profesionálním terapeutem, který vás krizovým obdobím provede. Při útoku manipulátora konfrontujte. Seberte všechnu odvahu a s klidem mu řekněte, že pokud se bude uchylovat k manipulaci, nebudete s ním komunikovat, případně nemá váš vztah žádný další smysl. Nevyhrožujte, jen konstatujte.

Týká se vás manipulace v partnerském vztahu?

Zde je dvanáct otázek. Pokud odpovíte na více než polovinu kladně, znamená to, že se pravděpodobně nacházíte v manipulativním vztahu.

 • Jste někdy zmatená/ý z toho, co váš partner opravdu chce?
 • Máte pocit, že vás partner/partnerka využívá?
 • Kdykoliv jste pro partnera/partnerku udělali něco pozitivního, pozitivní pocity netrvaly nikdy příliš dlouho
 • S partnerem/partnerkou cítíte, že je těžké být sám sebou nebo dělat to, co opravdu chcete?
 • Cítíte, že vás partner/partnerka bere jako samozřejmost?
 • Zdá se vám, že na vztahu pracujete více než váš partner/partnerka?
 • Má váš partner/partnerka velmi silný vliv na to, co si myslíte a cítíte?
 • Máte někdy pocit, že jste ve svém vztahu v pasti, odkud není úniku?
 • Už se ve vztahu necítíte tak dobře jako dřív?
 • Cítíte, že partnera/partnerku potřebujete víc než on vás?
 • I když jste toho udělali hodně, máte pocit, že to pro partnera/partnerku to není dost dobré?
 • Máte pocit, že váš partner/partnerka opravdu nechápe, kdo jste?

Autor: Liv

Manipulace ve vztazích - týká se vás manipulace ve vztahu? Jaké jsou taktiky manipulátorů? Jak se bránit manipulaci ve vztahu? Co přesně znamená manipulace?...
Zdravá výživa

 314 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ