Zdraví

7 chyb ve výchově dětí, které jim brání v životě uspět

30.10 2015|Rodina
7 chyb ve výchově dětí, které jim brání v životě uspět

Odborník na vzdělávání dětí Tim Elmore odhalil během své praxe sedm obvyklých chyb ve výchově dětí, kterými rodiče své děti předem programují k nejistotě a omezí jejich šance na úspěch v osobním i kariérním životě.

1. Snažíme se děti příliš ochraňovat

Žijeme ve světě plném nebezpečí, které číhá na každém kroku. Slogan "Bezpečnost především" posiluje strach ze ztráty svých dětí, a tak je obklopujeme nekonečným strachem. Evropští psychologové zjistili, že v případě, že by si děti nikdy nehrály na ulici, nikdy by nespadly či si nerozbily koleno, trpěly by v dospělosti nějakou fóbií. Dítě by mělo v životě padat a zjišťovat, že je to normální. Teenageři musí bojovat a přežít hořkou chuť první lásky a získat emocionální zralost, která je nezbytná pro dlouhodobý vztah. Pokud se budete snažit v životě svých dětí eliminovat všechna rizika, vaše děti se v dospělosti stanou arogantními a budou mít nízké sebevědomí.

2. Spěcháte dítěti příliš rychle na pomoc

Dnešní generace mladých lidí ztratila několik dovedností, které měly děti před 30 lety. Když svému dítěti spěcháte vždy co nejrychleji na pomoc a příliš jej obklopujete péčí, zbavujeme ho schopnosti poradit si ve složitých situacích. Dříve nebo později si děti zvyknou na to, že jim někdo neustále pomáhá a řeknou si: "Ať udělám chybu nebo ne, cíle vždy dosáhnu". Život v dospělosti ovšem funguje jinak. Pokud vychováváte dítě v tomto duchu, riskujete, že bude nezpůsobilé
k dospělosti
.

3. Dítě příliš obdivujete

Další chybou ve výchově je přílišný obdiv dítěte. Hnutí za zvýšení sebeúcty se rozvinulo s generací baby boomu v roce 1980. Pravidlo "každý účastník obdrží pohár" mělo za úkol v dítěti vzbudit zvláštní pocit. Moderní psychologické studie ovšem ukazují, že tato rádoby povzbudivá metoda má nezamyšlené důsledky. Po nějaké době si dítě všimne, že jediní, kdo ho obdivují jsou máma a táta. Dítě začne pochybovat o objektivitě svých rodičů. Potěšilo ho přijímat chválu, ale uvědomuje si, že to nemá nic společného s realitou. V průběhu času se dítě začne učit podvádět, přehánět a lhát, aby zabránilo nepříjemné realitě, protože není schopné se střetávat s obtížemi.

4. Necháte vinu, aby zastínila dobrou výchovu dětí

Vaše dítě vás nesmí milovat každou minutu v jeho životě. Bude ve svém životě muset překonat mnoho problémů a musí na to být připravené. Řekněte občas svému dítěti "NE" a "TEĎ NE", aby se naučilo bojovat za své přání a potřeby. V rodinách, kde je více dětí, je pro rodiče v případě zásluhy těžké odměnit jedno dítě a ostatní nechat bez odměny. Ale pokud byste odměňovali všechny děti, bylo by to špatně. Tím byste si nechali ujít příležitost dětem ukázat, že úspěch závisí na našem vlastním úsilí a dobrých skutcích. Dobře si rozmyslete odměňování dětí při nákupech. Pokud jim budete dopřávat dary jen proto, že chtějí, nebudou cítit žádnou vnitřní motivaci.

5. Nechcete sdílet své vlastní chyby z minulosti

Přijde čas, kdy bude chtít zdravý teenager nutně roztáhnout křídla a odletět z rodného hnízda. A vy jako rodiče byste mu to měli umožnit. Neznamená to, že dětem nebudete pomáhat procházet neznámé situace a události. Podělte se s dětmi o své chyby, které jste udělali v jejich věku a vyhněte se zbytečnému moralizování o kouření, alkoholu a drogách. Děti musí být připravené na setkání s nepřízní osudu a musí být schopné nést následky svých rozhodnutí.

6. Inteligence ani talent nejsou měřítkem vyspělosti

Inteligence a talent jsou často používány jako měřítko vyspělosti dítěte, a v důsledku toho nabývají rodiče mylného dojmu, že inteligentní dítě je připraveno na skutečný svět. Není tomu tak. Někteří profesionální sportovci a mladé hollywoodské hvězdy mají například velký talent, ale jsou neustále v nějakém maléru a skandály se kolem nich jen hemží. Nepředpokládejte, že je vaše dítě talentované ve všem. Neexistuje žádný kouzelný "věk zodpovědnosti" nebo pokyny k tomu, kdy je čas dát dítěti konkrétní svobodu. Existuje jedno dobré pravidlo, orientujte se podle ostatních dětí stejného věku. Pokud zjistíte, že vrstevníci vašeho dítěte jsou mnohem samostatnější, můžete povolit uzdu jeho nezávislosti.

7. Kážete vodu, pijete víno

Jako rodiče musíte vést takový život, jaký chcete vidět u svých dětí. Vy jste představitelé svých rodin a musíte jít příkladem. Sledujte svá pochybení, protože je sledují i vaše děti. Ukažte dětem, co to znamená být šťastný a užívat si pomoc druhým. Učte děti být dobrým člověk a sami jim v tomto jděte příkladem.

Autor: Jad

7 chyb ve výchově dětí, které jim brání v životě uspět. Výchova dětí k úspěchu. Jak vychovat své dítě, aby bylo sebevědomé a úspěšné
Zdravá výživa

 302 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ