Zdraví

Jak říct dětem o rozvodu

07.11 2015|Rodina
Jak říct dětem o rozvodu

Jednou z nejtěžších a nejbolestivějších povinností rodičů, kteří se rozhodli pro rozvod, je oznámit tuto skutečnost svým dětem. Různě staré děti přijímají rozvod různým způsobem, čemuž je potřeba přizpůsobit způsob, jakým ratolesti s touto skutečností seznámíte.

Rozvod je pro děti zpravidla náročnější, než pro dospělé rodiče

Nejdůležitější skutečností je fakt, že děti mají do určité míry limitovanou schopnost plně chápat, co rozvod znamená a co se při něm ve skutečnosti děje. Zároveň během něj prožívají nové pocity, z kterých mohou být někdy zmatené.

Mladší děti vidí věci ze své vlastní perspektivy a často sami sebe vidí jako příčinu různorodých událostí, rozvod nevyjímaje. Díky tomu mohou děti obvykle vinit z rozvodu rodičů samy sebe. Většina dětí navíc tajně doufá a věří, že se jejich rodiče k sobě zase jednou vrátí, nebo si přirozeně aspoň přejí, aby taťka a mamka své neshody vyřešili a našli způsob, jak být zase spolu.

Některé děti se také v reakci na informaci o rozvodu začnou panicky obávat, že jeden z rodičů odejde a už se nikdy nevrátí. Tyto potřebují ujistit, že nebudou v žádném případě opuštěny. Mnohdy se to bojí komukoliv říct, ale často mají pocit, že jsou jediní na světě, kdo se takto divně během rozvodu rodičů cítí.

Reakce se odvíjí od věku a je zpravidla velmi individuální

Stejně jako dospělí i děti jeví příznaky klasických stádií trápení se a truchlení, které zahrnují odmítání, vztek, vyjednávání, smutek, popírání a vinu. Některé mohou pociťovat i jistou úlevu, což většinou ještě umocňuje pocit viny. Avšak jednotlivé fáze, kterými dítě během rozvodu rodičů prochází, jsou většinou velmi individuální a u každého dítěte se trochu liší.

Reakce potomků se zpravidla odvíjí také od toho, zda už dopředu tuší, že mezi matkou a otcem není něco v pořádku, anebo jde pro ně o zcela novou a šokující zprávu. I když jsou děti v každém věku na rodiče poměrně dost afektované, pro mladší z nich je rozvod zpravidla horší zkušeností, neboť jsou ještě mnohem citově zranitelnější, a tak trpí nejvíc. Z pohledu rodiče je proto na místě sledovat reakce dítěte a snažit se vycítit případné změny v jeho chování.

Nenechte dítě bát se možného opuštění, dejte jim čas

Jak konkrétně mohou rodiče svým dětem novinu o rozvodu oznámit a co by měli říct? Jednou z prvních věcí by mělo být dostatečné ujištění, že i přes rozvod děti nebudou v žádném případě opuštěny a oba rodiče se jim budou i v budoucnu plně věnovat. Za druhé, je vždy dobré mluvit s dětmi o tomto tématu v klidném prostředí a ve vhodnou dobu (ne, když jsou unavené, rozespalé apod.).

Zároveň by zprávu o rozvodu měli dítěti rodiče sdělit společně. Pokud mají potomků víc, měli by po společném hovoru promluvit s každým dítětem zvlášť, klidně i několikrát, než na děti vyklopit všechny informace najednou. Během diskuze s dětmi by rozvádějící se rodiče neměli zapomenout dotknout se několika základních myšlenek, které dítě potřebuje k tématu rozvodu slyše pro své vlastní dobro.

Nezapomeňte zmínit několik nejdůležitějších věcí

Číslem jedna je již výše zmiňované ujištění, že v případě rozvodu rozhodně nenese žádnou vinu dítě samotné. Některé děti mohou mít pocit, že za rozvod může jejich špatné chování, známky ve škole, nebo jiné záležitosti. Z pohledu rodičů je extrémně důležité vysvětlit jim otevřeně, jaký je skutečný důvod rozchodu rodičů. Zatajením tohoto důvodu jim jen dáte prostor, aby si vytvořili vlastní důvod, pravděpodobně vinící z rozvodu je samotné.

Nezapomeňte děti ujistit, že jste jejich rodiče navždy, což znamená, že tady pro ně vždy budete. Vysvětlete jim, že ani pro vás nejde o jednoduchý krok. Nezapomeňte nechat své ratolesti, aby se k celé věci také vyjádřily, pokud mají chuť. Rozhodně po nich názor nevyžadujte, často potřebují trochu víc času, aby vše dokázaly strávit.

A konečně, v otázkách stýkání se s oběma rodiči po rozvodu hovořte zcela otevřeně. Klidně jim podrobně vysvětlete, jak to celé bude fungovat, kdy uvidí tatínka a kdy maminku. Podstatně tak snížíte jejich obavy z toho, že jednoho z rodičů už nebudou mít šanci vidět, protože je opustí.

Autor: Liv

Jednou z nejtěžších a nejbolestivějších povinností rodičů, kteří se rozhodli pro rozvod, je oznámit tuto skutečnost svým dětem. Jak říct dítěti o rozchodu rodičů?
Zdravá výživa

 307 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ