Zdraví

Jak říct dětem o rozvodu

07.11 2015|Rodina
Jak říct dětem o rozvodu

Jednou z nejtěžších a nejbolestivějších povinností rodičů, kteří se rozhodli pro rozvod, je oznámit tuto skutečnost svým dětem. Různě staré děti přijímají rozvod různým způsobem, čemuž je potřeba přizpůsobit způsob, jakým ratolesti s touto skutečností seznámíte.

Rozvod je pro děti zpravidla náročnější, než pro dospělé rodiče

Nejdůležitější skutečností je fakt, že děti mají do určité míry limitovanou schopnost plně chápat, co rozvod znamená a co se při něm ve skutečnosti děje. Zároveň během něj prožívají nové pocity, z kterých mohou být někdy zmatené.

Mladší děti vidí věci ze své vlastní perspektivy a často sami sebe vidí jako příčinu různorodých událostí, rozvod nevyjímaje. Díky tomu mohou děti obvykle vinit z rozvodu rodičů samy sebe. Většina dětí navíc tajně doufá a věří, že se jejich rodiče k sobě zase jednou vrátí, nebo si přirozeně aspoň přejí, aby taťka a mamka své neshody vyřešili a našli způsob, jak být zase spolu.

Některé děti se také v reakci na informaci o rozvodu začnou panicky obávat, že jeden z rodičů odejde a už se nikdy nevrátí. Tyto potřebují ujistit, že nebudou v žádném případě opuštěny. Mnohdy se to bojí komukoliv říct, ale často mají pocit, že jsou jediní na světě, kdo se takto divně během rozvodu rodičů cítí.

Pokud nevíte, zda a jak často jsou děti přítomny u rozvodu, co soud zohledňuje při rozhodování a jak je to s výživným, nebo s péči o děti po rozvodu, přečtěte si článek přímo od advokáta.

Reakce se odvíjí od věku a je zpravidla velmi individuální

Stejně jako dospělí i děti jeví příznaky klasických stádií trápení se a truchlení, které zahrnují odmítání, vztek, vyjednávání, smutek, popírání a vinu. Některé mohou pociťovat i jistou úlevu, což většinou ještě umocňuje pocit viny. Avšak jednotlivé fáze, kterými dítě během rozvodu rodičů prochází, jsou většinou velmi individuální a u každého dítěte se trochu liší.

Reakce potomků se zpravidla odvíjí také od toho, zda už dopředu tuší, že mezi matkou a otcem není něco v pořádku, anebo jde pro ně o zcela novou a šokující zprávu. I když jsou děti v každém věku na rodiče poměrně dost afektované, pro mladší z nich je rozvod zpravidla horší zkušeností, neboť jsou ještě mnohem citově zranitelnější, a tak trpí nejvíc. Z pohledu rodiče je proto na místě sledovat reakce dítěte a snažit se vycítit případné změny v jeho chování.

Nenechte dítě bát se možného opuštění, dejte jim čas

Jak konkrétně mohou rodiče svým dětem novinu o rozvodu oznámit a co by měli říct? Jednou z prvních věcí by mělo být dostatečné ujištění, že i přes rozvod děti nebudou v žádném případě opuštěny a oba rodiče se jim budou i v budoucnu plně věnovat. Za druhé, je vždy dobré mluvit s dětmi o tomto tématu v klidném prostředí a ve vhodnou dobu (ne, když jsou unavené, rozespalé apod.).

Zároveň by zprávu o rozvodu měli dítěti rodiče sdělit společně. Pokud mají potomků víc, měli by po společném hovoru promluvit s každým dítětem zvlášť, klidně i několikrát, než na děti vyklopit všechny informace najednou. Během diskuze s dětmi by rozvádějící se rodiče neměli zapomenout dotknout se několika základních myšlenek, které dítě potřebuje k tématu rozvodu slyše pro své vlastní dobro.

Nezapomeňte zmínit několik nejdůležitějších věcí

Číslem jedna je již výše zmiňované ujištění, že v případě rozvodu rozhodně nenese žádnou vinu dítě samotné. Některé děti mohou mít pocit, že za rozvod může jejich špatné chování, známky ve škole, nebo jiné záležitosti. Z pohledu rodičů je extrémně důležité vysvětlit jim otevřeně, jaký je skutečný důvod rozchodu rodičů. Zatajením tohoto důvodu jim jen dáte prostor, aby si vytvořili vlastní důvod, pravděpodobně vinící z rozvodu je samotné.

Nezapomeňte děti ujistit, že jste jejich rodiče navždy, což znamená, že tady pro ně vždy budete. Vysvětlete jim, že ani pro vás nejde o jednoduchý krok. Nezapomeňte nechat své ratolesti, aby se k celé věci také vyjádřily, pokud mají chuť. Rozhodně po nich názor nevyžadujte, často potřebují trochu víc času, aby vše dokázaly strávit.

A konečně, v otázkách stýkání se s oběma rodiči po rozvodu hovořte zcela otevřeně. Klidně jim podrobně vysvětlete, jak to celé bude fungovat, kdy uvidí tatínka a kdy maminku. Podstatně tak snížíte jejich obavy z toho, že jednoho z rodičů už nebudou mít šanci vidět, protože je opustí.

Autor: Liv

Jednou z nejtěžších a nejbolestivějších povinností rodičů, kteří se rozhodli pro rozvod, je oznámit tuto skutečnost svým dětem. Jak říct dítěti o rozchodu rodičů?
Zdravá výživa

 307 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ