Zdraví

Sourozenecká rivalita - jak se s ní vyrovnat?

07.11 2015|Rodina
Sourozenecká rivalita - jak se s ní vyrovnat?

Příchod nového dítěte vždy změní život celé rodiny. Nejtěžší je však příchod nového dítěte pro jeho budoucího bratra či sestru.

Bez ohledu na to, kdy se narodí, má markantní dopad na život obou rodičů. Většinou se však rodí chtěně a rodiče jsou jej připraveni milovat, učit a starat se o něj. Co se ale stane, jakmile do rodiny přibude druhý potomek? Říká se tomu sourozenecká rivalita.

Průběh sourozenecké rivality se liší s věkem prvorozeného

Způsob, jakým bude sourozenecká rivalita probíhat, závisí na několika faktorech. Asi tím nejdůležitějším je věk prvorozeného potomka. Dítě, které bylo jedináčkem dva roky, bude na příchod nového sourozence reagovat jinak, než dítě, které si užilo maximální pozornosti rodičů 10 a více let. Typickým příkladem je situace, kdy se dvouletý potomek, který už umí chodit na nočník, začne po příchodu bratra nebo sestry opět počurávat.

Batolata často vykazují i známky agresivity, zloby a žárlivosti, neboť ve svém věku stále vykazují poměrně velkou závislost na matce. Postupem času si však uvědomí, že to nové dítě nikam nezmizí, a tak se přizpůsobí.

Starší dítě může mít lepší schopnost pochopit novou situaci. To však neznamená, že v nitru nebude cítit závist a žárlivost. Jde o přirozenou reakci, neboť jejich ideální svět, kde pro rodiče existují pouze oni, byl narušen. Láska a pozornost rodičů již nepatří pouze jim.

Vyhráno však nemusíte mít ani s některými náctiletými či dospívajícími. Na jednu stranu mohou být z příchodu nového sourozence nadšení a dokonce se nabídnout jako pomoc při starání se o nového malého sourozence. Přirozený pocit žárlivosti u nich ale zároveň může vyvolat pocit viny. Mohou se cítit hloupě, protože si díky rozvinutějšímu intelektu uvědomují, že nemají důvod žárlit.

Druhou potíží může být fakt, že u starších dětí je již ve výrazně pokročilejší fázi vývoj jejich osobnosti. Pokud mají sklony k narcismu, egocentrismu, nebo jsou zkrátka rozmazlené, může tento fakt ovlivnit jejich reakci a přístup k novému dítěti.

Potlačení důsledků sourozenecké rivality není ničím složitým

Mezi jednoduché kroky, které mohou vašemu jedináčkovi pomoci překonat příchod nového dítěte do rodiny, patří přirozeně to, že mu o novém dítěti během těhotenství řeknete. Vše samozřejmě záleží na věku prvního dítěte. Tomu je potřeba přizpůsobit vysvětlení situace. Po narození je ideální představit nové dítě staršímu sourozenci jako „naše dítě“ a uvést ho do role staršího bratra/sestry, což jim může dodat sebevědomí a potlačit žárlivost.

A na závěr ještě jeden tip pro rodiče více než jednoho potomka. Dítěti a jeho psychice dokáže prospět i pouhých 10-15 minut denně, které si na něj rodič vyhradí jako speciální čas jen pro něj. Zároveň takové chování vysílá staršímu sourozenci signál, že i přes příchod nového dítěte je pro rodiče i on stále velmi důležitý a zaslouží si pozornost.

Autor: Liv

Sourozenecké rivalita není nic neobvyklého. Poradíme vám, jak se sourozeneckou rivalitou vyrovnat. Vztahy mezi dětmi je potřeba
Zdravá výživa

 303 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ